Pôžička pre živnostníkov – ako a kde ju získať?

Pôžička pre živnostníkov – ako a kde ju získať?

Ste pracovití? Plánujete sa postaviť na vlastné nohy? Radi by ste boli sami sebe pánom?

Pre živnosť sa najčastejšie rozhodujú ľudia, ktorých omrzelo „plniť vrecká“ zamestnávateľovi a radi by ťarchu podnikania vzali na vlastné plecia. Práca na živnosť má oproti trvalému pracovnému pomeru viacero výhod.

Prečítajte si, aké výhody ponúka práca na živnosť.

Aj živnostníci však potrebujú peniaze. Finančná injekcia je niekedy potrebná na rozbehnutie živnosti, inokedy zas na prekonanie nepriaznivej situácie. Živnostníci sú veľmi častými žiadateľmi o pôžičku. V článku si stručne opíšeme kde a za akých podmienok sa živnostník k peniazom dostane.

Je koho požiadať o pôžičku?

Poskytovateľ pôžičky bude živnostníka posudzovať podľa jeho finančnej situácie, a teda príjmov a výdajov. Na základe tejto informácie bude vyčíslená aj maximálna možná výška pôžičky.

Keďže živnostník zvyčajne zarába viac, než „obyčajný“ zamestnanec, sprístupňuje sa mu vyššia suma úveru. Oň môže požiadať banku alebo nebankovú spoločnosť, prípadne súkromníka (tam však hrozí riziko podvodu, prípadne úžery).

poskytnutie penazi

Výhodou je, že úvery do cca. 5 000 € sú zriedkakedy zaťažené ručiteľom, takže aj živnostník bez veľkého majetku môže požiadať o celkom pekné peniaze. Nad uvedenú sumu však bude nutné niečím ručiť.

Prvoradý je príjem a jeho výška

Platobnú schopnosť záujemcu o pôžičku určujú hlavne príjmy a výdaje. Poskytovateľ od Vás bude vyžadovať detailné dokladovanie účtovníctva.

Dôležité je najmä daňové priznanie a potvrdenie, že na daniach nemáte dlhy. Ak prevádzkujete živnosť krátko a zatiaľ ste nepodávali daňové priznanie, pripravte sa na nutnosť ručenia. Poskytovateľ potrebuje mať istotu v splatení.

zivnostnikSom začínajúci živnostník. Neobmedzia ma?

Banky vyžadujú určitú históriu podnikania. Zvyknú sa zaujímať o minimálne posledných 6 mesiacov Vašej živnosti. Pokiaľ za sebou nemáte žiadnu históriu, nezúfajte.

Stále máte možnosť dostať sa k peniazom a to ako fyzická osoba. Tá históriu podnikania dokazovať nemusí. Dokonca aj poskytovateľ, ktorý Vás ako živnostníka odmietne, Vám môže odsúhlasiť pôžičku ako fyzickej osobe.

Pozor na to, kam si peniaze necháte poslať

Živnostníci, najmä tí noví, často krát nerozoznávajú rozdiel medzi svojimi súkromnými a podnikateľskými financiami. Neraz používajú iba jeden bankový účet na podnikanie aj na osobný život. Takýmto správaním sa však nevedomky v banke kvalifikujú ako fyzická osoba.

Vždy preto zvážte, či nebude vhodnejšie zriadiť si jeden účet pre podnikanie a jeden pre súkromné financie. Súčasné banky poskytujú účty a ich správu bezplatne, takže nemusíte míňať na zbytočnosti.

Zistite aj ďalšie možnosti financovania živnosti.

Aké podmienky musím spĺňať?

Poskytovatelia si môžu diktovať vlastné podmienky, avšak s nasledovnými sa stretnete všade:

  • Minimálne 6 mesiacov trvajúca činnosť – táto lehota je ojedinelá. Poskytovatelia bežne vyžadujú až 2-ročnú históriu
  • Daňové priznanie za posledný 1 alebo 2 roky – slúži k overeniu Vašej schopnosti splatiť pôžičku
  • Potvrdenie o daňovej bezdlžnosti – pokiaľ by ste mali neuhradené dane, nepôsobili by ste bezpečne pre uhrádzanie splátok
  • POZOR! Prihliada sa aj na iné dlžoby – zápis v registri neplatičov, nedoplatky na zdravotnom a sociálnom poistení, exekúcie, záporný hospodársky výsledok, prípadne zlá povesť s vyplácaním zamestnancov atď.
  • Doklady – doklad totožnosti a výpis z obchodného registra
  • Živnosť na území Slovenskej republiky – poskytovatelia zvyknú akceptovať iba príjmy zdaňované na území SR

Pripravte sa však, že ak ste na živnostenskej „scéne“ krátko, budete dokladovať aj to, že vlastníte nehnuteľnosť, prípadne si prizvete spoluručiteľa.

Prezrite si aj ponuku známych poskytovateľov pôžičiek pre živnostníkov.

Záver

Ako vidíte, k peniazom sa dostať dá. Rozhodujúcim faktorom teda ostáva výška príjmov a celková história podnikania.

Ak ste práve začali, popremýšľajte nad bežným spotrebným úverom pre fyzickú osobu. Môže pre Vás byť výhodnejší, než pôžička pre živnostníkov. Ak ale podnikáte dlhšie a máte dobré príjmy a povesť, siahnite po niektorom z dostupných úverov pre živnostníkov.

Prajeme veľa úspechov a čo najmenšiu potrebu požičiavať si.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia