Pôžička pred výplatou: pomoc alebo cesta do dlhovej pasce?

Pôžička pred výplatou: pomoc alebo cesta do dlhovej pasce?

Ruku na srdce, koľko krát ste si už prečítali chápavé frázy typu: Nevychádzate s peniazmi? Nevadí naša pôžička pred výplatou vyrieši Vaše finančné ťažkosti. Je to skutočne tak? Vyriešia krátkodobé mini pôžičky do 150 € so splatnosťou maximálne 4 týždne finančné ťažkosti? Na túto ale aj ďalšie otázky sa pokúsime odpovedať v nasledovnom článku.

Nepriaznivá ekonomická situácia vytvára ideálne podhubie pre úverové spoločnosti

Na úvod treba povedať, že zlá ekonomická situácia nielen na Slovensku, ale aj v Európskej únie a celosvetovo vytvára pre spoločnosti zaoberajúce sa poskytovaním krátkodobých úverov skvelé prostredie, v ktorom o klientov nie je núdza. Skôr naopak, každým rokom stúpa počet ľudí v zlej finančnej situácii, ktorí takýmto spôsobom plátajú svoje finančné problémy. Najmä osoby s minimálnym príjmom čoraz viac pociťujú, že za svoje peniaze si môžu kúpiť menej základných potravín. Spolu s rastúcou nezamestnanosťou a nepriaznivými vyhliadkami do budúcnosti sa vytvára ideálne podhubie pre spoločnosti poskytujúce pôžičky pred výplatou. A na dobrom podhubí rastú tieto úverové spoločnosti ako huby po daždi.

prazdna penazenka pred vyplatouTisícky ľudí sa ocitajú na hranici životného minima, z ktorého je v dnešnej dobe aj pri všetkej skromnosti ťažké vyžiť a v prípade rodín s deťmi to vyžaduje extrémnu šetrnosť a obracanie nie každého eura, ale centu v ruke. Veľká skupina ľudí s minimálnym príjmom či poberajúcich štátne sociálne dávky využíva služby úverových spoločností.

Systém je prepracovaný takým spôsobom, aby žiadosť zvládol podať každý, aj žiak prvého stupňa základnej školy. Stačí poslať sms správu s požadovanou sumou, menom žiadateľa, adresou trvalého bydliska a číslom občianskeho preukazu, prípadne s rodným číslom. Potom stačí už len chvíľu počkať a v prípade schválenia máte peniaze na účte v ten istý deň.

Šance na schválenie má každý, ale za akú cenu…

Šance na schválenie majú aj nezamestnaní, ženy na materskej dovolenke, osoby žijúce zo štátnych sociálnych dávok, dokonca aj neplatiči vedení vo viacerých úverových registroch. Častými klientmi nebývajú pritom len ľudia s minimálnym, či nestabilným príjmom ktorí závisí od provízií, ale aj takí, ktorá jednoducho nevedia s peniazmi hospodáriť. Za všetkých hovorí referencia zákazníčky jedného poskytovateľa sms pôžičiek: „Nedávno som bola v meste a minula som veľa peňazí za oblečenie. V ten istý deň mi kamarátky zavolali, že plánujú babský welness víkend. Veľmi so túžila ísť s nimi. Nechcela som si pýtať peniaze od kamarátiek, tak som túto situáciu vyriešila pôžičkou cez sms správu a víkendový pobyt som si užila rovnako ako moje priateľky. Z najbližšej výplaty som peniaze vrátila. Teraz si takto občas požičiam, ak mi chýbajú peniaze do výplaty.“

Prípad tejto zákazníčky nie je na Slovensku ojedinelý, ale veľmi často sa opakuje. Ukazuje sa tak, že klientov firiem poskytujúcich takzvané pôžičky do výplaty trápi okrem nízkeho príjmu aj ďalší vážny problém a tým je schopnosť hospodáriť s tým, čo majú. Miesto toho, aby sa naučili vyžiť z financií, ktoré majú mesačne k dispozícii a z toho si vytvorili finančnú rezervu pre nepredvídané situácie, volia radšej pohodlnejšiu, zato oveľa nebezpečnejšiu cestu – pôžičku. Nebezpečenstvo nespočíva vo vysokých poplatkoch a úrokoch – tie sú jasne stanovené a klient vopred vie, koľko ho bude takýto úver stáť. Počítajte s tým, že pri využití tejto služby budete musieť vrátiť približne tretinu z požičanej sumy navyše. Extrémne drahé poplatky a úroky sú dané vysokou mierou nesplácania týchto pôžičiek. A tak logicky si musia veritelia vysokú mieru nesplácania kompenzovať drahými poplatkami. Doplácajú na to aj tí, ktorí si svoje záväzky plnia včas.

Vysoké riziko dlhovej pasce

Riziko týchto pôžičiek spočíva vo vysokej pravdepodobnosti uviaznutia v dlhovej pasci. Človek, ktorý si potrebuje požičať jeden mesiac 100 €, bude mať pravdepodobne problém z ďalšej výplaty alebo sociálnej dávky vrátiť požičaných 100 € a k tomu 30 € navyše ako odplatu za finančnú výpomoc. A tak musí požiadať o prolongáciu – predĺženie splatnosti o pár týždňov. Samozrejme predĺženie splatnosti nie je zdarma, platia sa za to mastné poplatky. Pôžička pred výplatou preto nie je vhodná pre ľudí, ktorí ju chcú dlhodobo využívať na plátanie dier vo finančnom rozpočte – iným spôsobom povedané, je to vydláždená cesta do dlhovej špirály, z ktorej je to na krok k exekúciám a osobnému bankrotu.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia