Pôžičky na auto: účelové versus neúčelové

Pôžičky na auto: účelové versus neúčelové

Pokiaľ plánujete kúpu auta – či už nového alebo ojazdeného a vlastné peniaze nestačia na celú kúpnu cenu, jednu z možností financovania ponúka spotrebný úver. Banky a úverové spoločnosti poskytnú peniaze na auto buď formou bezúčelového alebo účelového úveru.

Obe formy financovania majú svoje klady a zápory

Pri bezúčelovej pôžičke je možné získať sto percent financií na kúpu auta, navyše bez toho, aby ste museli dokladovať účel použitia finančných prostriedkov. Na druhej strane, účelová pôžička na auto vyjde lacnejšie – rozdiel v úrokovej sadzbe oproti bezúčelovému spotrebnému úveru môže predstavovať aj niekoľko percent. Nevýhodou je však dlhší proces vybavenia a poplatok za registráciu záložného práva v notárskom registri.

Pokiaľ teda veriteľ vie odkontrolovať účel použitia finančných prostriedkov, je ochotný požičať lacnejšie. Použitie peňazí je v tomto prípade striktne vymedzené. Čerpanie prostriedkov je podmienené predložením dokladu dokazujúceho, že peniaze boli použité na kúpu auta. Veriteľ tak vyplatí finančné prostriedky priamo na účet predávajúceho, respektíve klient môže účel zdokladovať vo vopred stanovenom časovom limite.

Účelové úvery banky chápu ako menej riskantné

A práve táto skutočnosť je zohľadnená aj v úrokovej sadzbe. Rozdiel čo i len pár desatín percentuálneho bodu sa však vo výslednej cene pôžičky určite prejaví.

Účelový úver na auto? Na trhu začína byť raritou…

brzda autoNapriek skutočnosti, že účelové úvery na auto ponúkajú lepšie podmienky a ich poskytovatelia už pomaly upustili od akontácie (takže auto získate aj bez vlastnej hotovosti), pomaly sa vytrácajú z ponuky bánk a úverových inštitúcií. Z bankových domov ho poskytuje už len VÚB (Flexipôžička na auto, úrok začína na 6,90 % p.a.). Úver na auto zo svojho portfólia vylúčili OTP banka a ČSOB. Z nebankových poskytovateľov poskytuje pôžičku na kúpu nového alebo ojazdeného auta napríklad spoločnosť Cetelem (aktuálne v akcii s rovnakým úrokom pre každého vo výške 9,90 % p.a.)

Dôvodom, prečo sa účelové úvery na auto postupne vytrácajú z ponuky bánk je nízky záujem klientov. Tí skôr preferujú financovanie automobilu prostredníctvom bezúčelových spotrebných úverov, pri ktorom nemusia dokladovať účel použitia prostriedkov a navyše ho získajú jednoduchšie. Jedným z najčastejších dôvodov, prečo si ľudia berú bezúčelové pôžičky, je financovanie auta (hneď po renovácii bývania).

Bez ohľadu na spôsob financovania

Na celkovom preplatení financovaného automobilu sa podpisuje okrem úrokovej sadzby, poplatkov súvisiacich s poskytnutím úveru aj lehota splatnosti (čím dlhšie budete pôžičku splácať, tým viac ju preplatíte na úrokoch) a v neposlednom rade aj výška úveru oproti kúpnej cene auta. Pri kúpe automobilu je výhoda mať nasporené vlastné prostriedky, vďaka čomu nemusíte prefinancovať celú kúpnu cenu výlučne úverom.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia