Pôžičky pre dôchodcov

Pôžičky pre dôchodcov

Sociálno-ekonomická situácia ľudí po odchode z trhu práce nie je priaznivá. Priemerne muži dostávajú dôchodok vo výške 400 € a ženy ešte menej – niečo cez 300 €. Poberateľ dôchodku nemusí byť ani príliš „rozhadzovačný“, stačí zopár neočakávaných výdavkov a zrazu nie je z čoho platiť účty. Preto seniori často riešia zlú finančnú inštitúciu prostredníctvom pôžičky pre dôchodcov.  Tie hľadajú v nebankových subjektoch, ale čoraz častejšie sa so žiadosťami obracajú na banky, kde môžu získať úver s výhodnejším úrokom.

Špecifiká pôžičiek pre seniorov: obmedzenie veku a podmienka minimálneho príjmu

Na rozdiel od úverov pre aktívne obyvateľstvo majú pôžičky pre dôchodcov niekoľko špecifík. Prvým je vekové obmedzenie. Vo všeobecnosti platí, že úverové spoločnosti majú stanovenú maximálnu vekovú hranicu žiadateľa, pri ktorej sú ochotné požičať. Úver vo väčšine prípadov nemajú problém získať žiadatelia do veku 60 rokov. Niektoré bankové domy sú ochotné poskytnúť úver aj dôchodcom do 65 rokov, veľmi zriedkavo sa dajú zohnať aj pôžičky pre dôchodcov nad 70 rokov. Jednou z mála bánk, ktorá je ochotná seniorom požičať aj vo vyššom veku, je Poštová banka – podmienkou je vek v čase podania žiadosti max. 70 rokov. Žiadosť o Dobrú pôžičku z Poštovej banky si môžete podať prostredníctvom formulára nižšie:

Druhým charakteristickým znakom tohto typu úveru je maximálna lehota splatnosti. Okrem toho, že existuje vekové obmedzenie v čase podania žiadosti, veritelia si kladú aj ďalšiu podmienku – maximálny vek v čase splatnosti. To v praxi znamená, že poberatelia dôchodku majú kratší čas na splatenie svojho záväzku ako ekonomicky aktívne obyvateľstvo. Ak je napríklad vek pri splatnosti 65 rokov a dôchodca požiada o úver na svoje 60-te narodeniny, môže pôžičku splácať maximálne 5 rokov, aj keď finančný ústav ponúka splatnosť od 1-9 rokov. Pre seniora potom kratšia doba splatnosti znamená vyššie mesačné splátky – ktoré si nemôže každý dovoliť.

Väčšina finančných inštitúcií si stanovuje aj minimálnu výšku príjmu, ako základnú podmienku pre poskytnutie úveru. Napríklad ZUNO poskytne pôžičku dôchodcom iba v prípade, ak je ich minimálny mesačný príjem 250 €, v Unicredit bank má šancu získať úver dôchodca s mesačným príjmom 280 € v čistom.

Minimálna výška príjmu sa samozrejme netýka len dôchodcov, ale aj iných žiadateľov. Aj u tých poskytovateľov úverov, ktoré si nekladú podmienku minimálneho mesačného čistého príjmu musí rozdiel medzi príjmami a výdavkami žiadateľa postačovať ešte na mesačnú splátku úveru.

aktivni seniori pri pcSkrátka na to, aby ste mohli svoj dlh bez problémov splácať, musia byť Vaše príjmy vyššie ako výdavky a ešte Vám musí zostať aj na mesačnú splátku. Darmo budete mať nadštandardný dôchodok – ak sú Vaše výdavky v posledných mesiacoch príliš vysoké, môžete zabudnúť na pôžičku. Výška schváleného úveru teda vždy závisí predovšetkým od bonity žiadateľa.

Seniorom neschvália vysoké čiastky

Čím väčšia suma Vám každý mesiac zostane, tým viac si budete môcť požičať. Keďže väčšina dôchodcov sa nachádza v opačnej situácii (a síce že im veľa na živobytie nezostáva), nepočítajte s tým, že dostanete pôžičku vo vysokom objeme. Teda pokiaľ si chcete požičať bezpečne, z banky alebo zo serióznej nebankovej spoločnosti, kde od Vás nebudú vyžadovať ručenie nehnuteľnosťou.

Pôžičky pre invalidných dôchodcov

Poberatelia invalidného dôchodku sa často nachádzajú na hranici chudoby a ich finančná situácia je zvyčajne ešte horšia ako v prípade poberateľov starobného dôchodku. Aj v tomto prípade odporúčame najskôr využiť ponuku bankových úverov, ktoré síce nie sú lacné, ale v porovnaní s úvermi poskytovanými mimobankovými subjektami sú oveľa výhodnejšie. Invalidný dôchodca má pri výbere poskytovateľa veľmi ťažkú úlohu – väčšina bankových domov bez problémov poskytne úver starobným a výsluhovým dôchodcom, no poberatelia invalidného dôchodku z dôvodu nízkych mesačných príjmov sú často krát zo zoznamu „Kto môže požiadať o pôžičku“ – vylúčení. Jednou z mála bánk na Slovensku, ktorá akceptuje invalidný dôchodok ako príjem je Poštová banka (s podmienkou min. príjmu v čistom vo výške 166 €). Ak príjem nepostačuje pre získanie pôžičky v požadovanom objeme, Vaše skóre si môžete vylepšiť tým, že o úver požiadate so spolužiadateľom. Banka započíta aj druhý príjem a preto sú šance na schválenie vyššie.

Podmienky

Na vybavenie bezúčelového úveru budete potrebovať doklad totožnosti, doklad preukazujúci adresu trvalého bydliska a posledný výmer dôchodku vydaný Sociálnou poisťovňou. V prípade, že dôchodok dostávate na bežný účet, budú Vám stačiť aj posledné tri výpisy z tohto účtu.

V prípade, že ste poberateľom starobného, výsluhového prípadne invalidného dôchodku, a potrebujete si požičať, Vašou prioritou by malo byť získanie finančných prostriedkov čo najvýhodnejšie. Každému je jasné, že bezúčelový úver nikdy nie je výhodný a vždy ho preplatíte, no keď si môžete vybrať, tak si vyberte aspoň poskytovateľa, ktorý bude ochotný požičať s najnižším úrokom a ročnou percentuálnou mierou nákladov, no pritom stále transparentne.

Dbajte na to, aby ste boli vždy vopred informovaný o výške úrokov a poplatkov. V nižšie uvedenej tabuľke ponúkame prehľad poskytovateľov pôžičiek pre dôchodcov, s minimálnou výškou úroku a poplatkami súvisiacimi s poskytnutím úveru.

Názov poskytovateľa Minimálna výška úveru Maximálna výška úveru Úroková sadzba – ročná Splatnosť Poplatok za poskytnutie pôžičky Max. vek v čase podania žiadosti
Poštová banka 300,00 € 30 000,00 € od 7,90 % 1-9 rokov 0,00 € 70 rokov
ZUNO 500,00 € 20 000,00 € 6,90-15,90% 6 mesiacov -6 rokov 0,00 € 70 rokov
Prima banka 1 000,00 € 15 000,00 € od 7,90% 2-9 rokov 3 % z objemu úveru 64 rokov
Tatra Banka 500,00 € 25 000,00 € od 9,90 2-9 rokov 2% z objemu úveru, max.300 € 65 rokov
Slovenská sporiteľňa 300,00 € 30 000,00 € od 9,90 % , resp. od 7,90 % po splnení podmienok programu Výhodný súčet 1-9 rokov 0,00 € 65 rokov
OTP banka 400,00 € 20 000,00 € od 7,70 % 1 mesiac – 7 rokov 0,00 € 65 rokov
VÚB banka 490,00 € 25 000,00 € od 9,90 % 13-108 mesiacov 2% z objemu 62 rokov
Sberbank 3 500,00 € 15 400,00 € od 9,29 % 12-96 mesiacov 2% z objemu 65 rokov
UnicreditBank 650,00 € 25 000,00 € od 3,90 % pri poistení úveru a pri zriadení účtu v UCB 12-84 mesiacov 50,00 € 62 rokov
mBank 350,00 € 25 000,00 € 9,90 % transparentná sadzba 12-84 mesiacov 0,00 €

 

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia