Pôžičky pre každého: realita alebo len dobre premyslená taktika ktorá má získať nových dlžníkov

Pôžičky pre každého: realita alebo len dobre premyslená taktika ktorá má získať nových dlžníkov

Možno ste už na ne natrafili – pôžičky pre každého. Viacerí poskytovatelia ich rozšafne ponúkajú bez ručiteľa, bez preukazovania príjmu, bez nahliadnutia do registrov a bez akýchkoľvek škrupulí! Pre človeka, ktorý sa ocitol v nezávideniahodnej finančnej situácii tak môžu pôsobiť ako sen ktorý aspoň na istý čas vyrieši problémy s peniazmi. Sú ale aj vhodným a bezpečným riešením finančnej situácie?

Nie vždy a nie za každých okolností. Všetko závisí od konkrétneho poskytovateľa.

Zodpovednejší prístup vedie k nižším úrokom

Jeden typ veriteľov môže názov „pôžičky pre každého“ skôr používať ako reklamný nástroj v PPC kampaniach na prilákanie čo najväčšieho počtu záujemcov ktorých neskôr „filtruje“, to znamená overuje výšku príjmu a skutočnosť, či sa nejedná o bývalého neplatiča na základe čoho sa posudzuje schopnosť žiadateľa úver bez problémov splácať. Čím je prístup veriteľa k overovaniu týchto skutočností zodpovednejší, tým nižšiu delikvenciu úverov vykazuje (nízky podiel nesplácania) a tým pádom môže ponúknuť všetkým záujemcom nižší úrok, z čoho nakoniec profituje viac ľudí. Podobný prístup zvolila napríklad európska jednotka v počte poskytnutých úverov, spoločnosť Cetelem Slovensko, a.s. Tá vo svojich pay per click kampaniach láka na pôžičku pre každého vo výške od 2000 – 25 000 € bez ručiteľa, bez založenia nehnuteľnosti, s možnosťou predčasného splatenia bez poplatku (kedykoľvek) a čo je nemenej dôležité, s veľmi konkurenčne nastaveným úrokom už od 8,39% ročne. Výška úrokovej sadzby bude závisieť od účelu pôžičky, vybranej doby splatnosti, objemu požičanej sumy a od práve prebiehajúcej akcie. Konkrétnu sadzbu sa dozviete priamo z online kalkulačky na webovej stránke poskytovateľa. V tomto prípade je teda dodatok „pre každého“ skôr iba lákadlom na vyplnenie online žiadosti, ktorá môže byť v prípade nesplnenia niektorej z podmienok poskytnutia aj zamietnutá.

Keď platobná história ani výška príjmu nehrá žiadnu rolu

eura pozickaĎalšia skupina poskytovateľov to s pôžičkami pre každého myslí skutočne vážne. Nepoužívajú tento výraz len ako spôsob oslovenia čo najväčšieho počtu záujemcov vo svojich marketingových materiáloch, ale skutočne nemajú problém požičať každému. Neštítia sa poskytnúť finančné prostriedky aj bývalým neplatičom, dokonca ani skutočnosť, či záujemca má alebo nemá pravidelný príjem, nehrá žiadnu rolu. Prvý krát požičajú každému kto má viac ako 18 rokov, trvalý pobyt na Slovensku a vlastní občiansky preukaz. Keďže žiaden veriteľ by pri takýchto benevolentných podmienkach neriskoval požičanie väčšieho objemu peňazí, takýmto spôsobom sa dá požičať iba niekoľko desiatok eur (max.50-75 €) na obdobie jedného mesiaca. Tušíte správne, reč je o tzv. sms pôžičkách či fínskych pôžičkách (na Slovensku ich poskytuje niekoľko spoločností ako príklad môže poslúžiť Ferratum). Tie sú samozrejme charakterizované vysokou ročnou mierou nákladov v rádoch niekoľkých tisícok percent. Praktický príklad: požičiate si ako nový klient 50 € na 15 dní, potom budete musieť vrátiť 62,50 (pri RPMN 22710,96 %). Akokoľvek sa môžeme všetci zhodnúť na tom, že sa jedná o draho požičané peniaze, veriteľ si musí vysokými poplatkami pokryť aj náklady vzniknuté pri nesplácaných úveroch, ktorých je v tomto prípade skutočne veľa. A tak na neplatičov doplácajú ľudia, ktorí si svoje záväzky plnia načas. Pre tých by bolo ďaleko výhodnejšie (pokiaľ majú pravidelný príjem) vybaviť si povolené prečerpanie k svojmu bežnému účtu, prípadne kreditnú kartu. Oba tieto úverové produkty môžu poslúžiť ako rezerva keď je týždeň do výplaty dlhý, navyše s niekoľko násobne nižším úrokom ako pri vyššie spomínaných sms pôžičkách.

Rovnaký úrok pre všetkých

Tretí typ sú úvery ktoré ponúkajú banky „s rovnakým úrokom pre všetkých“. Aktuálne napríklad mBank ponúka pôžičku s úrokom 9,9% p.a. pre každého. Podobné akcie sú väčšinou časovo obmedzené. Ich výhodou je, že pôžičku s výhodným úročením získa aj človek, ktorý by mal za štandardných podmienok minimálne o niekoľko percent vyšší úrok. Opäť však treba počítať s tým že k atraktívnemu úročeniu úveru sa človek nedostane len tak. Jeho získanie je podmienené povinným poistením úveru (ktoré splátky navyšuje) a aktívnym využívaním účtu v banke, ktorá pôžičku poskytne. Banka si tak poskytnutím lacnejšej pôžičky „uviaže“ nového klienta, ktorý aj po zaplatení poslednej splátky s najväčšou pravdepodobnosťou svoje bankové konto nezruší.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia