Pôžičky pre nezamestnaných. Kto zarába na chudobe?

Pôžičky pre nezamestnaných. Kto zarába na chudobe?

V dobe, keď je množstvo ľudí bez práce, sa stali pôžičky pre nezamestnaných obľúbeným spôsobom riešenia zlej finančnej situácie. Nezamestnanosť je prirodzenou súčasťou trhového hospodárstva, problém však nastáva vtedy, ak je príliš veľké percento ľudí bez zamestnania. Aktuálne je podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) SR priemerná miera nezamestnanosti na Slovensku na úrovni 14,80 %, pričom najhoršie sú na tom regióny východného Slovenska. V Prešovskom kraji je takmer 21 % ľudí nezamestnaných, to znamená takmer každý piaty práceschopný človek v aktívnom veku. Zlé štatistiky má aj banskobystrický kraj kde je vyše 20 % ľudí bez stáleho zamestnania. Úrady práce každý mesiac evidujú státisíce uchádzačov o zamestnanie, ktorí by pracovať chceli, ale z dôvodu zlého ekonomického vývoja sa netvoria nové pracovné miesta.

V minulom roku poberalo podporu (dávky) v nezamestnanosti takmer 150 tisíc občanov. Keďže poberanie podpory v nezamestnanosti nie je automatické a navyše trvá iba určité obdobie – 4 alebo 6 mesiacov, podľa doby poistenia, väčšine nezamestnaných zostáva jediný zdroj príjmu a tým sú dávky v hmotnej núdzi. A ruku na srdce, z pár desiatok eur mesačne nikto nevyžije. Málo pracovných príležitostí, celosvetovo zlá ekonomická situácia a životné minimum z ktorého musia vyžiť osoby bez zamestnania a ich rodiny otvárajú priestor pre spoločnosti poskytujúce rýchle pôžičky pre nezamestnaných. Tie výlučne pochádzajú z nebankového prostredia, prípadne od súkromných osôb. Je teda pôžička pre nezamestnaných vhodným riešením zlej finančnej situácie? Pred tým, než si odpovieme na túto otázku, sa najskôr pozrieme na to, na akom princípe tieto spoločnosti fungujú.

V dôsledku neustáleho sprísňovania legislatívy sa nebankové spoločnosti pomaly začínajú vyrovnávať bankám, najmä čo sa týka opatrnosti poskytovania úverov. Každý veriteľ má podľa zákona o spotrebných úverov povinnosť overiť, či je záujemca schopný úver zo svojho príjmu splatiť. Ak sa bavíme o dávkach v hmotnej núdzi – pre jednotlivca to vychádza okolo 60 €, pre nezamestnaného s deťmi okolo 115 €, je len logické, že takáto osoba bez zamestnania nemôže získať pôžičku v rádoch tisícov ani dokonca stoviek eur, pokiaľ samozrejme nechce ručiť nehnuteľnosťou, čo by bolo v takejto situácii veľmi nešťastné a nanajvýš riskantné riešenie.

Aké sú teda možnosti?

Jediným spôsobom ako sa dá získať pôžička pre nezamestnaných bez ručenia nehnuteľnosťou je využitie služieb spoločnosti zaoberajúcich sa poskytovaním krátkodobých sms úverov. Tieto neoverujú výšku príjmu, úplne im stačí, ak záujemca o úver poberá aspoň sociálne dávky. Ich poskytovatelia sa tiež svorne zhodujú na tom, že záznam v úverovom registri nie je prekážkou pre jej získanie. Ako vidíte, podmienky pre získanie finančnej hotovosti z týchto spoločností sú takmer nulové. Na ich vybavenie stačí iba číslo mobilu, občiansky preukaz, adresa trvalého pobytu, a číslo účtu na ktorý majú byť finančné prostriedky zaslané. Prostredníctvom žiadosti odoslanej online alebo cez sms správu sa dá požičať len menšia suma peňazí – maximálne 100 €-250 €, ktoré je potrebné vrátiť najneskôr do 30 dní. Ich poskytovatelia sľubujú rýchle schválenie žiadosti a prevod peňazí na účet ešte v deň podania online žiadosti. A teraz trocha k nevýhodám. Bežne je cenou takto požičaných peňazí ročný úrok aj 350 – 400 %. Na otázku, či sa tak náhodou nejedná už o úžeru je odpoveďou spoločností poskytujúcich úvery nezamestnaným, že je to cena za rýchle spracovanie žiadosti a daň za rýchly servis a za to, že si môže človek vo finančnej núdzi vytiahnuť peniaze z bankomatu už v ten istý deň. Napríklad ak by ste využili túto službu a požičali by ste si 100 €, za mesiac budete musieť vrátiť 138 €. Predtým, než sa rozhodnete túto službu využiť, by ste si mali odpovedať na otázku: Ak teraz nemám tých sto eur, budem mať o mesiac 138, aby som riadne splatil dlh? Ak odpoveď nebola kladná, v žiadnom prípade si takýmto spôsobom nepožičiavajte. Iba by ste sa dostali do začarovaného kruhu dlžôb, z ktorého sa najmä ak ste bez práce, dá dostať len veľmi ťažko.

Čo robiť?

Miesto zúfalého hľadania úveru pre ľudí bez práce by ste mohli radšej svoju energiu investovať do hľadania zamestnania alebo sezónnej brigády. Ak je situácia skutočne vážna, skúste požiadať o pomoc rodinu či blízkych. Ak si aj dohodnete úrok, určite takýmto spôsobom získate peniaze lacnejšie, ako keby ste si požičali od úverovej spoločnosti.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia