Pôžičky pre ženy na materskej dovolenke: pomoc alebo pasca na mamičky?

Pôžičky pre ženy na materskej dovolenke: pomoc alebo pasca na mamičky?

Patríte k tým, ktorí si každý mesiac niečo odložia, aby sa poistili na horšie časy? Že nie? Robíte chybu, ktorú by ste mali vo svojom záujme čo najskôr napraviť. Ľudia, ktorí si nevytvárajú finančnú rezervu, často zistia, že zrazu chýbajú peniaze, keď ich súrne potrebujú…

Finančné suchoty oveľa ťažšie prežívajú ženy na materskej dovolenke, ktoré sa musia naučiť hospodáriť s malým rozpočtom, pričom výdavkov pribúda. Pokiaľ nemajú vytvorenú železnú rezervu na neočakávané výdavky (ktorých je len v súvislosti s dieťaťom množstvo), spravidla zvyknú situáciu riešiť vyhľadávaním spoločností poskytujúcich pôžičky pre ženy na materskej dovolenke. Náklady súvisiace s poskytnutím úveru a vysoké úroky často prejdú bez povšimnutia, hlavne že sa im podarí vytrhnúť boľavý tŕň z päty. Je získanie úveru pre ženy na materskej  také jednoduché, že stačí súhlasiť s úrokom a podpísať zmluvu? Predstavuje tento produkt pre mamičky skutočnú pomoc, ktorá im pomôže „dostať sa z najhoršieho“ (aj keď zadarmo to nebude) alebo je to skôr pasca, ktorej cieľom je úbohú ženu s dieťaťom ešte viac finančne vyžmýkať? V tomto článku sa na problematiku zadlžovania žien na rodičovskej či materskej dovolenke pozrieme detailnejšie.

Ako hľadať?

matka s malym dietatomAk by sme sa na situáciu pozreli z pohľadu žiadateľky, zistili by sme, že takmer všetky do jednej márne hľadajú pôžičky pre ženy na materskej dovolenke. Nič zaujímavé okrem ponúk niekoľkých podvodníkov však nenájdu. Seriózne finančné ústavy z bankového ako aj z mimobankového prostredia ich poskytujú „skryté“ pod konkrétnym názvom úverového produktu, čo situáciu hľadania trochu komplikuje.

Poskytovanie úverov je z pohľadu peňažných ústavov výnosný biznis. Keď máte peňazí dosť, všade Vás prenasledujú ponuky bánk na rôzne úvery, kreditné karty, či kontokorenty, ktoré bohatý človek nepotrebuje a preto ich slušne odmieta.

Problémom je nízka bonita

Pokiaľ Vám peniaze chýbajú, nikto Vám úver sám neponúkne, ale musíte sa chodiť „prosiť“. Všetko záleží od takzvanej bonity klienta. Mamičky na materskej dovolenke nepatria k bonitným klientom a preto ich väčšina bánk taktne odmieta. Najmä vtedy, ak sa jedná o samoživiteľky žijúce len so sociálnych dávok. Situácia je úplne iná, keď do úverového vzťahu pristúpi spolužiadateľ alebo ručiteľ, v takom prípade by Vám mala byť žiadosť schválená bez väčších komplikácií. Každopádne bánk, ktoré sú ochotné sa vôbec so ženami na MD ohľadom úveru „baviť“ je na Slovensku ako šafránu.

eura pozickaNa trhu sa však nájde zopár výnimiek, medzi ktoré patrí Poštová banka. Práve jej najúspešnejší bezúčelový úver – Dostupná pôžička je určený aj ženám na MD. Štandardne sa poskytuje v rozsahu od 400 EUR do 7000 EUR so splatnosťou od jedného do šiestich rokov. Pri maximálnej lehote splatnosti vychádzajú mesačné splátky veľmi nízke, od 13 € mesačne. Treba však povedať, že pri lehote splatnosti na niekoľko rokov pôžičku niekoľko násobne preplatíte na úrokoch, takže pokiaľ to Vaša finančná situácia umožňuje, odporúčame úver na menšiu sumu s čo najkratšou lehotou platnosti. Úroková sadzba Dostupnej pôžičky začína na 7,5 % ročne a vyšplhať sa môže na 32,50 % p.a.

Poštová banka nemá stanovenú minimálnu výšku mesačného príjmu pre ženy na materskej dovolenke. Pri posudzovaní žiadosti sa však samozrejme berie do úvahy rozdiel medzi čistým príjmom a výdavkami domácnosti s deťmi. V prípade, že bude rozdiel medzi príjmami a výdavkami postačovať na splácanie úveru, Poštová banka bez problémov žiadosť schváli. Kladie si však jednu podmienku – do úverového vzťahu musí pristúpiť spoludlžník s pravidelným a preukázateľným príjmom. Môže sa jednať napríklad o pracujúceho manžela, či partnera alebo akúkoľvek inú osobu s dostatočným príjmom. V takomto prípade sa objemu schváleného úveru medze nekladú a žiadateľka tak môže získať aj maximálnu možnú sumu.

V nebankovkách to pôjde hladko, ale draho

Benevolentnejší prístup k tejto cieľovej skupine zvolili nebankovky. A niet divu, ak si chcú uchmatnúť kus trhového koláča, musia požičiavať aj tam, kde bankové domy žiadosti zamietajú. Nebankovky sa hrdia tým, že „úver vybavíte jednoducho, bez ručiteľa a bez zbytočných podmienok“. Jednoduchosť vybavenia pôžičky bez ručiteľa, zabezpečenia a často krát aj bez dokladovania výšky príjmu je však draho vykúpená vysokými úrokmi a poplatkami, ktoré majú za následok často aj niekoľko násobné preplatenie požičaných peňazí a ich získanie za podmienok, o ktorých sa dá ťažko povedať, že by boli pre človeka vo finančnej núdzi výhodné. Ročná percentuálna miera nákladov sa pohybuje v hodnotách aj 70 %. Za takýchto podmienok požičiava ženám na MD napríklad Provident alebo Profi Credit. Pre ženu, ktorá žije z pár stoviek eur mesačne je pritom ťažké splácať aj nízku splátku v rádoch niekoľko desiatok eur. Pôžička síce môže dočasne pomôcť „zaplátať dieru“ vo finančnom rozpočte, no treba počítať s tým, že po nej sa každý mesiac vyskytne „nová diera“ v podobe mesačnej splátky. Ste si istá, že ju budete mať z čoho vyplatiť? V prípade, že nie, radšej na možnosť pôžičky radšej hneď zabudnite a ušetríte si tým množstvo problémov s vymáhaním dlžnej sumy či s prípadnou exekúciou…

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia