Práca na doma Zn. Seriózne

Práca na doma Zn. Seriózne

„Ponúkam prácu na doma pre šikovných ľudí. Vhodná pre každého, kto má chuť si dobre zarobiť – študenti, ženy na materskej dovolenke, dôchodcovia, zamestnaní ale aj ľudia bez práce. Ponúkame: výborné platové ohodnotenie, flexibilný pracovný čas, kompletné zaškolenie a postupom času aj finančnú a časovú nezávislosť. Náplň práce: predaj produktov a vyhľadávanie nových obchodných partnerov.“

Takýchto a podobných ponúk nájdete na inzertných portáloch tisíce. Často sa jedná o podvodné a pyramídové systémy, ktoré chcú na vidinu ľahko zarobených peňazí nalákať čo najviac nových ľudí, ktorí budú vykonávať ťažkú prácu len za provízie z predaja, bez nároku na akúkoľvek fixnú mzdu. Budú Vás presviedčať, že Váš zárobok bude závisieť od toho, koľko hodín venujete práci a ako sa Vám bude dariť s predajom. Tieto firmy operujú s rôznymi prípravkami na chudnutie, vitamínmi či doplnkami výživy, ktorých kvalita je prinajmenšom diskutabilná. Akonáhle zistíte, že viac sa dá zarobiť hľadaním nových ľudí (z ktorých sú lepšie provízie), ani sa nenazdáte a rovnaký inzerát, na aký ste pred časom reagovali, budete zadávať na všetky dostupné inzertné portály aj Vy.

Chcete pracovať a dozvedieť sa viac o náplni práce? Najskôr zaplaťte…

Pridávanie inzerátov, skladanie a lepenie obálok, hračiek, labutí, skladanie pier či propagačná činnosť na internete…

Všetky tieto inzeráty na jednoduchú prácu na doma ponúkajú zaujímavý zárobok a majú jedného spoločného menovateľa – registračný poplatok od 5-25 €.

Vstupný poplatok je často potrebné zaplatiť ešte predtým, než sa dozviete podrobnejšie informácie o náplni práce. Peniaze, ktoré od Vás pofidérne firmy lákajú vopred majú často pekný názov – uvítací či štartovací balíček alebo poplatok za zaslanie zmluvy či propagačných materiálov, ktoré budete potrebovať na výkon.

Poplatky sa schovávajú aj za školenia a tréningy, ktoré údajne budete potrebovať, ak chcete v systéme pracovať. V solídnych firmách sa však za školenia neplatí, alebo je vyškolenie nového zamestnanca jasne ošetrené. Zamestnávateľ, ktorý má obavy z toho, že investuje do zaškolenia nového človeka, ktorý potom prejde ku konkurencii si takéto prípady ošetrí v pracovnej zmluve. S trochou sedliackeho rozumu musí byť každému jasné, že platiť za to, aby ste sa len dozvedeli náplň práce, je prinajmenšom zvláštne a páchne to podvodom.

Neplaťte nič vopred

Ak teda od Vás nejaká firma požaduje zaplatenie registračného poplatku, uvítacieho balíčka, školenia, propagačného materiálu alebo za zaslanie zmluvy, môžete si byť stopercentne istý, že sa jedná o podvodníka. Obeťami sú často mamičky na materskej dovolenke, nezamestnaní či dôchodcovia, teda ľudia, ktorí si najviacej potrebujú privyrobiť.

 

Namiesto zárobku o pár desiatok eur ľahší

praca z domuNamiesto zarobených peňazí ich však čaká pocit sklamania, že za odvedenú prácu neuvidia ani euro. Za všetko hovorí skúsenosť Michaely, ktorá je na materskej dovolenke a chcela si privyrobiť pár eur mesačne. Keďže starostlivosť o ročnú dcérku jej zaberá veľa času, práca na doma jej prišla byť ako vhodné riešenie na vylepšenie finančnej situácie.

Michaela zareagovala na ponuku pridávania inzerátov na internete a emailovú komunikáciu. Zárobok vyzeral sľubne – ak sa jej bude dariť, môže zarobiť až 600 € mesačne. Najskôr však bolo potrebné zaplatiť registračný poplatok 15 €. Michaela neváhala a poplatok uhradila, hovorila si, že v prvej výplate sa jej všetko vráti. O niekoľko dní dostala inštrukcie, aké inzeráty a na aké stránky má zadávať. Michaela svoju prácu vykonávala poctivo, venovala sa jej 2-3 hodiny denne, keď jej malá dcérka spala. Na jej veľké prekvapenie, žiadna odmena neprichádzala. Bolo jej trápne žobrať o peniaze, tak svoju prácu systematicky vykonávala 3 mesiace. Keď ani štvrtý mesiac po niekoľkých odignorovaných telefonátoch a emailoch zo strany zamestnávateľa nedostala svoju zaslúženú odmenu, na prácu sa „vykašľala“. Za svoju drinu neuvidela ani cent a to musela ešte aj platiť poplatok. Dnes pripúšťa, že vďaka svojej naivnej povahe sadla na lep podvodníkovi, ktorému nevie prísť na meno. Michaela dnes svojich známych pred podobnými spoločnosťami varuje. „Chcem aby sa z mojej negatívnej skúsenosti poučilo čo najviacej ľudí“.

Nepracujte zadarmo!

Neberte žiadnu pracovnú ponuku, bez toho, aby boli zmluvne dané podmienky práce, pracovná náplň a odmena – či už formou pracovnej zmluvy, dohody o vykonaní práce alebo formou práce na živnosť, kedy zamestnávateľ so živnostníkom podpíše zmluvu o spolupráci alebo dodávateľsko-odberateľskú zmluvu. Dobrá zmluva so všetkými podstatnými náležitosťami Vám poskytne kľudný spánok a istotu, že za odvedenú prácu aj dostanete zaplatené. Ak by sa aj našiel zamestnávateľ, ktorý by sa chcel zo svojich povinností „vyvliecť“, s riadne podpísanou zmluvou sa môžete domáhať svojich práv súdnou cestou.

Nie každá práca z domu je podvod

Pri ponukách práce z domu je na mieste maximálna obozretnosť nakoľko inzeráty často zadávajú špekulanti s pofidérnou činnosťou, ktorí ani nemajú v pláne pravidelne platiť.

Na druhej strane nájdu sa aj seriózne pracovné ponuky alebo spôsoby, na ktorých je možné slušne zarobiť. Preklady, prepisovanie či korektúra textov, web design, programovanie, písanie PR článkov…Možností je veľa. Prácu nájdete rýchlejšie, ak sa zaregistrujete na špecializované weby ktoré sa zameriavajú na spotredkovanie práce, ktorá sa dá vykonávať z domu – napríklad Jaspravim.sk, zo zahraničných napríklad Freelancer.com alebo Elance.com

Prácu z domu môžete vykonávať aj bez „chlebodarcu“. Ako? Stačí mať webové stránky so zaujímavým obsahom a s vysokou návštevnosťou. Špecializované weby potom zarábajú na reklame, ktorú im veľmi ochotne platia rôzne firmy. Tiež je možné nadviazať takzvanú affiliate spoluprácu, kedy Vám firmy vyplácajú provízie, ak si Váš návštevník klikne na unikátny kód na Vašej stránke a objedná daný tovar alebo službu ktorú spomínate / odporúčate na Vašej stránke. Takýmto spôsobom sa monetizujú portály s recenziami rôznych produktov – na chudnutie, parfémy, letenky, dovolenky, oblečenie… skrátka akýkoľvek tovar a služby. Majiteľ stránky môže zarábať za predaj tovaru, alebo za vyplnenie formulára sumy od pár centov až k stovkám eur za jeden predaj.

Úspešní affiliate marketéri zarábajú tisícky eur mesačne, sú sami sebe pánmi, nikto nad nimi nestojí a majú veľmi pohodlný život. Nadštandardným zárobkom však vždy predchádzajú roky tvrdej driny, množstvo pokusov a omylov až dokým sa nepodarí nájsť osvedčenú stratégiu. Zarábať na internete sa dá, ale nečakajte, že zbohatnete v priebehu niekoľkých mesiacov. Drvivá väčšina ľudí svoje odhodlanie po niekoľkých mesiacoch bez viditeľného výsledku vzdá a tak si nikdy nedostanú tam, kam to dotiahli úspešní internet podnikatelia.

Home office nie je pre každého

Podľa najnovších prieskumov stále viac zamestnancov uprednostňuje prácu z domu – „home office“. Výhody sú zrejmé – úspora času ktorý by ste museli inak stráviť cestovaním alebo v dopravných zápchach, väčší kľud a pohodlie domova. Výhody si neuvedomujú len zamestnanci, ale aj zamestnávatelia – tí ušetria na nákladoch za prenájom kancelárskych priestoroch a na energiách. Niektoré nadnárodné spoločnosti majú vytvorený dômyselný systém, v ktorom časť zamestnancov pracuje pár dní v týždni z domu a časť sedí v kancelárii a po niekoľkých dňoch nastane výmena. Takýmto spôsobom môžu mať aj o 20-50 % nižšie náklady na kancelárske priestory, zároveň si ich zamestnanci možnosť pracovať z domu nesmierne vážia a považujú ju za jeden z najlepších benefitov. No a do tretice, nikto netrpí sociálnou izoláciou, nakoľko kým sa stihne dostaviť pocit samoty, prídu dni, kedy budete musieť byť v práci fyzicky prítomný.

Existujú však aj profesie – najmä také vyžadujúce kreativitu, pri ktorých sa očakáva výsledok – napríklad žurnalista, grafik, programátor, spisovateľ…Nikoho nezaujíma, či žurnalista napíše svoj stĺpček s nohami ponorenými v bazéne na záhrade alebo či ho bude prácne štylizovať v presklenej kancelárii plnej ľudí v pracovnom švungu. Pri práci z domu vykonávanej na plný úväzok hrozí najmä spoločenským tvorom sociálna izolácia, preto ju extroverti nedokážu vykonávať dlhodobo. Tento spôsob práce nie je vhodný pre ľudí, ktorí sa nedokážu samostatne prinútiť pracovať, rovnako to môže byť nebezpečné pre workoholikov, ktorí si nevedia povedať dosť.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia