Práca na farme: najžiadanejší sú brigádnici na zber ovocia a zeleniny

Práca na farme: najžiadanejší sú brigádnici na zber ovocia a zeleniny

Láka Vás práca na farme? Chcete byť na čerstvom vzduchu, stráviť voľný čas v cudzej krajine, ďaleko od mestského ruchu, spoznať nových ľudí a ešte si aj niečo zarobiť? V tom prípade ste ideálnym kandidátom pre túto brigádu. Radšej však nemajte priveľké očakávania a držte svoje romantické predstavy na uzde. Život na farme totižto nie je iba samá romantika – nádherné polia, okolie, čerstvý vzduch, dobrosrdeční ľudia, vďačné zvieratá a zdravá strava pripravená z vlastnoručne dopestovaného ovocia a zeleniny.

Práca na farme býva často krát aj tvrdá

A jej tvrdosť môžete pocítiť na vlastnej koži, najmä ak ste „mestský človek“. Pripravte sa na skoré ranné vstávanie – najneskôr o 6:00 hodine a na monotónnu (a náročnú) prácu, ktorú budete vykonávať často v neznesiteľných horúčavách minimálne 8 hodín denne, s hodinovou prestávkou na obed.

Ak Vás preslov zatiaľ neodradil, mali by ste si ujasniť dôležitú vec: chcete pracovať so zvieratami, alebo by ste radšej by zberali ovocie a zeleninu?

Na prácu okolo zvierat sú preferovaní mocní chlapi

Starostlivosť o zvieratá – kone, ošípané, hovädzí dobytok síce nie je taká monotónna, ale je fyzicky veľmi náročná, z toho dôvodu sú na jej výkon preferovaní dobre stavaní muži v najlepších rokoch. Za svoju ťažkú drinu však pracovití brigádnici dostanú veľmi slušne zaplatené – starostlivosť o zvieratá + upratovanie stajní je priemerne ohodnotená na 1200 -1800 € v čistom mesačne. Výhodou je tiež skutočnosť, že žiadne ďalšie náklady (okrem cestovných) mať nebudete – o stravu a nocľah sa postará zamestnávateľ. Dvere má otvorené každý pracovitý záujemca, ktorý sa nezľakne fyzicky náročnej práce.

Najviac ponúk je na zber ovocia a zeleniny v zahraničí

Na druhej strane na pracovných portáloch je najviac ponúk práve na zber ovocia a zeleniny. Najmä zber jahôd v skleníkoch vyžaduje isté predispozície – mravenčia práca v stiesnených priestoroch je vhodná pre drobnejšie ženy. Treba tiež počítať s tým, že ani táto brigáda nie je prechádzka ružovou záhradou. Pracuje sa za každého počasia, či je vonku 40 stupňov alebo či mierne mierne prší, na striedačku na dvoch miestach – v skleníkoch aj vonku na poli. Keďže zber jahôd je sezónna práca, úrodu treba zberať aj viac ako 8 hodín denne, niekedy sa ťahá od skorého rána – od 6:30 až do 21:00 hod, večer, a to už dá zabrať každému. Mzda potom závisí od toho, koľko nazbierate. Zber ovocia teda často nie je platený hodinovou mzdou (to by sa začali všetci brigádnici veľmi rýchle „ulievať“) ale od nazberaného množstva (za kg, za debničku či prepravku). Napríklad pri zbere jahôd v Holandsku sa bežne platí 0,70 € za kilogram.

zberac-jahod

No a kde hľadať brigády napríklad v obľúbenom Holandsku?

Občas sa objavia aj ponuky v slovenčine, na známych pracovných portáloch ako kariera.zoznam.sk alebo na profesia.sk

zber_jahod_SK_inzerat

Pokiaľ chcete šance na nájdenie brigády maximalizovať, neobmedzujete sa len zopár ponukami na slovenských weboch. Prelúskajte aj zahraničné web stránky. Pri ich browsovaní však s materčinou nepochodíte, nutná je aspoň základná znalosť cudzieho jazyka. S prekladom kľúčových fráz – teda najmä názvu pozície Vám môže pomôcť slovník alebo najľahšie google translator. Na ponuky potom môžete reagovať v angličtine.

Medzi najznámejšie holandské weby s ponukou práce patrí:

http://www.joof.nl/

http://www.banenmatch.nl

http://www.werk.nl

Brigádnicke práce, vhodné aj pre uchádzačov zo strednej Európy nájdete na https://www.abvakwerk.nl

Obľúbené destinácie sú Taliansko, Španielsko, Nemecko a Rakúsko

zber ovociaVeľmi vďačnou destináciou na zber ovocia a zeleniny je neďaleké Rakúsko (tip na ďalšie čítanie: Ako si nájsť prácu v Rakúsku), Nemecko, ale aj stredomorské krajiny Taliansko a Španielsko,   kde berú mužov, ženy, študentov, páry ale aj skupinky kamarátov. Za zber jabĺk tam dostanete v priemere 6-7 € za hodinu, počítajte však s tým, že zamestnávateľ (farmár) si strhne cca 7 € za ubytovanie a stravu (čo je minimálne dva až trikrát toľko, čo by ste dostali za brigádu na Slovensku). Často sa pracuje 8-10 hodín denne, takže za mesiac si môžete zarobiť takých 1100 -1200 € v čistom. Túto prácu môžete vykonávať aj bez znalosti jazyka. V Taliansku úplne stačí základná znalosť angličtiny či nemčiny. Ak však túto letnú brigádu nepovažujete len za prostriedok na zarobenie peňazí, ale aj na nadviazanie nových kontaktov, tak sa bez komunikatívnej znalosti jazyka budete cítiť byť odstrčený.

Výhody a nevýhody brigády na farme

Pobyt a práca na farme má jednu výhodu a zároveň nevýhodu v jednom – človek je ďaleko od civilizácie, na čerstvom vzduchu, čo môže byť príjemne a užitočne strávený čas pre študenta, ktorý väčšiu časť roka strávi zhrbený nad knihami či počítačom. Navyše zarobené peniaze nebude mať kde minúť, keďže najbližšie mesto je vzdialené niekoľko kilometrov a autobusy premávajú len veľmi sporadicky. Nikto však od Vás neočakáva, že budete musieť robiť od svitu do mrku, sedem dní v týždni. Spravidla Vám dá farmár voľno, v závislosti od toho, koľko je práce, jeden až dva dni do týždňa. Ak to bude možné, skúste si vybaviť viac dňové voľno, aby ste sa mohli ísť pozrieť do okolia, navštíviť blízke mestá, kultúrne pamiatky a prírodné krásy. Veď život nie je iba o drine!

Na čo si dať pozor

Najvhodnejšie je hľadať prácu na farme na základe odporúčania od známeho, ktorý tam už bol. Budete tak presne vedieť, čo sa bude očakávať a aká bude Vaša mzda. Stále však najviacej ponúk inzerujú personálne agentúry, ktoré prácu po dohode so zahraničným zamestnávateľom na Slovensku sprostredkovávajú. Pri využití ich služieb majte na pamäti, že vyberanie poplatkov od ľudí za sprostredkovanie práce je nezákonné. Agentúry môžu za svoje služby fakturovať vyslovene iba zamestnávateľom. Zákaz vyberania poplatkov za sprostredkovanie sa týka všetkých nákladov vopred ako aj doteraz veľmi obľúbených zrážok zo mzdy. Žiaľ, stále sa nájde veľa „agentúr“ ktoré platnú legislatívu absolútne nerešpektujú a drzo si naďalej od ľudí ťahajú peniaze za „sprostredkovanie“. Tip na čítanie: Kedy sa oplatí ísť do zahraničia s agentúrou a kedy bez?

Co je psáno, to je dáno! Bez zmluvy ani na krok

Tiež dbajte na to, aby ste podpísali pracovnú zmluvu a aby ste mali uzatvorené poistenie (pokrývajúce aj riziká súvisiace s vykonávaním pracovnej činnosti). Práca bez zmluvy „na čierno“ sa nevypláca – v tom lepšom prípade zarobíte oveľa menej ako ste pôvodne plánovali a v tom horšom nemusíte dostať zaplatené vôbec.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia