Práca na polovičný úväzok: záujem je obrovský, ponuka voľných pracovných miest nie je až taká ružová

Práca na polovičný úväzok: záujem je obrovský, ponuka voľných pracovných miest nie je až taká ružová

Skrátený úväzok, flexibilná pracovná doba, práca z domu či práca na polovičný úväzok. Takáto je možno budúcnosť mnohých zamestnaní. Záujem o alternatívu ku klasickému zamestnaniu na plný úväzok rozhodne je, a to najmä zo strany zamestnancov. Vďaka nej si môžu nájsť uplatnenie napríklad ženy ktoré sa vracajú z materskej či rodičovskej dovolenky, rodičia ktorí potrebujú skĺbiť výchovu detí s prácou, ľudia starší ako 55 rokov, čerství absolventi, dôchodcovia, ktorí nechcú úplne odísť z trhu práce, ale ktorí si chcú zároveň užívať trochu viac voľného času… Prácu na polovičný úväzok by ocenilo aj množstvo začínajúcich podnikateľov, najmä tých, ktorí si na jednej strane potrebujú zabezpečiť stabilný príjem ale ktorí potrebujú mať aj dostatok času na rozvoj svojho podnikania…Situácií v ktorých z rôznych dôvodov viac vyhovuje čiastočný úväzok je nespočetne veľa.

Dopyt by teda bol, akurát že ponuka v tuzemsku je žalostne biedna

Na najväčšom pracovnom portáli Profesia.sk je aktuálne iba niečo cez 390 pracovných ponúk na skrátený úväzok. Ak ste z Bratislavy a okolia, šancu zamestnať sa na „part time“ síce máte, aj keď mizivú. V bratislavskom kraji je aktuálne voľných iba 200 pracovných pozícii, v Košiciach len 55, v Žiline len 52…

Za posledné dve dekády sú pritom neštandardné typy zamestnania, najmä práca na polovičný úväzok, na vzostupe a to takmer celosvetovo. Tento trend je silný najmä v Európe, kde sa stal dôležitým nástrojom na dosiahnutie cieľa politiky zamestnanosti EÚ a síce flexibilného pracovného trhu. Flexibilné alebo netradičné formy zamestnania pozitívne vplývajú na dosiahnutie vyššej zamestnanosti. A nie je to výhodné len pre zamestnancov, ale aj pre zamestnávateľov, ktorí vytvorením pracovných miest na čiastočný úväzok môžu dosiahnuť vyššiu efektivitu práce a zaistenie nepretržitej prevádzky firmy či podniku.

Rastúci trend zamestnávania na polovičný úväzok pokračoval v rámci EÚ aj v roku 2012. Podiel pracujúcich so skrátenou pracovnou dobou na celkovej zamestnanosti v rámci všetkých krajín EÚ dosiahol v roku 2012 až 19,2 %, čo predstavovalo v porovnaní s predchádzajúcim rokom rast o 0,4 %.

Najviac práce na polovičný úväzok je v Holandsku

Najväčší podiel zamestnanosti na čiastočný úväzok bol v Holandsku, kde takmer polovica všetkých zamestnaných pracuje menej ako 30 hodín týždenne (49,2 %), najnižší bol v Bulharsku (2,2 %) a na predposlednom mieste sa umiestnilo Slovensko s podielom iba 4 %.

zamestnanost v EU Part time

Ženy majú záujem o part time oveľa vyšší ako muži

Zaujímavosťou je tiež skutočnosť, že ženy oveľa častejšie vyhľadávajú prácu na polovičný úväzok. Podiel žien na tomto spôsobe zamestnania je v rámci EÚ až 32,1 %, čo je takmer štvornásobne viac ako mužov (iba 8,4 %).

Štatistiky EÚ potvrdzuje aj štúdia OCED, v ktorej sa porovnával podiel zamestnanosti na polovičný úväzok na celkovej zamestnanosti v rámci krajín OECD. Podľa tohto prieskumu sa Slovensko tiež umiestnilo na nelichotivom predposlednom mieste.

zamestnanost polovicny uvazok oecd 2011

Prečo je neštandardných pracovných úväzkov tak žalostne málo?

Biedna ponuka flexibilných úväzkov je na Slovensku nepochybne dedičstvom socializmu, kde neexistovali žiadne iné ponuky práce ako hlavný pracovný pomer. Podobné dedičstvo si uchovali aj okolité krajiny a postkomunistické štáty ako Česko, Maďarsko, Rumunsko, Poľsko, Estónsko, kde je situácia na trhu práce veľmi podobná ako u nás.

Firmy majú obavy zamestnávať nových ľudí na skrátené úväzky jednak kvôli vyššie spomenutému prežitku a jednak kvôli mylnej domnienke, že s takýmto pracovníkom sa spájajú vyššie odvody či kvôli predstave, že sa so zamestnaním takéhoto človeka bude spájať viac administratívy. Pritom si neuvedomujú, aký poklad pre nich môže znamenať človek pracujúci 20 hodín týždenne – tým, že je v práci trávi podstatne menej času, je vyššia pravdepodobnosť, že bude efektívnejší, výkonnejší a že sa bude práci venovať naplno, s elánom a úsmevom. Ak dá podnikateľ mamičke na rodičovskej dovolenke možnosť chodiť do práce na 20 hodín týždenne, je dosť pravdepodobné, že získa oddanú zamestnankyňu, ktorá si bude možnosti pracovať popri rodičovských povinnostiach vážiť ďaleko viac ako bežný zamestnanec.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia