Práca opatrovateľky v Rakúsku: dobrý plat a tvrdá drina

Práca opatrovateľky v Rakúsku: dobrý plat a tvrdá drina

opatrovanie dochodkyneObľúbenou destináciou žien, ktoré sa vybrali zarábať si na živobytie do zahraničia je práve náš najbohatší južný sused. Dôvod?

Blízka vzdialenosť, vďaka čomu môžu pravidelne chodiť domov a samozrejme nadštandardné ohodnotenie. Opatrovateľky v Rakúsku zarábajú niekoľko násobne viac ako na Slovensku.

Vysoké zárobky o ktorých sa môže slovenským kolegyniam iba snívať

V priemere sa zárobky pohybujú okolo 45-65 € za deň práce. S menším zárobkom sa musia uspokojiť ženy bez znalosti nemeckého jazyka a bez skúseností. Pracovité, komunikatívne dámy s dobrou nemčinou a slušným vystupovaním si môžu bez problémov zapýtať aj 65 EUR za deň. Pokiaľ máte niekoľko ročnú prax zdravotnej sestry, školenia z paliatívnej starostlivosti a nemčina Vám nerobí problém, v Rakúsku môžete s takouto výbavou zarobiť aj 15 € na hodinu alebo veľmi slušný 80 € denný paušál.

Zaujímavé platové podmienky lákajú tisíce žien z celého Slovenska. Podľa prieskumov Slovenskej akadémie vied si takýmto spôsobom zarába až 16-tisíc žien zo všetkých kútov Slovenska. Najmä „východniarky“ nedajú na tento job dopustiť – ponúka im celkom slušne platenú prácu a neoceniteľné skúsenosti zo zahraničia v situácii, keď sú tisíce ich vrstovníčok bez práce.

Top destinácia pre ženy

Zaujímavosťou je skutočnosť, že takmer celú polovicu všetkých Slovákov pracujúcich v Rakúsku tvoria práve opatrovateľky. Rakúsko pritom počtom pracujúcich žien tromfne aj také obľúbené krajiny, ako je Írsko a Veľká Británia.

Ak by ste si mysleli, že väčšinou sa jedná o mladé dievčatá, ktoré si nevedia nájsť zamestnanie po škole, ste na omyle. Drvivá väčšina je vo veku od 40-59 rokov a najčastejšie sa jedná o vydaté ženy. Práca opatrovateľky samozrejme láka aj mladé dievčatá – tie sú rakúskymi rodinami preferované. Je to z dôvodu, že na výkon tohto zamestnania je potrebná vynikajúca fyzická kondícia. Často je súčasťou práce starostlivosť o imobilných, ochrnutých a chorých ľudí. Po rannej hygiene nasleduje práca v domácnosti – varenie, žehlenie, pranie. Celkovo sa slovenské opatrovateľky zhodujú na tom, že Rakúšania sa o svojich rodičov príliš nestarajú. Ak aj majú chvíľu voľno – po práci alebo dovolenku, chcú si ho užiť, a do predstavy voľného času mnohým akosi nezapadá starostlivosť o chorého či starého rodiča.

starostlivost o starsiu zenu

Vysoké náklady na opatrovanie kompenzujú tučné príspevky od štátu

Nie všetci Rakúšania však náklady na starostlivosť platia výlučne z vlastného vrecka. Štedrý rakúsky sociálny systém im dáva tučné príspevky na opatrovanie. Napríklad, pokiaľ zdravotný stav vyžaduje viac ako 180 hodín starostlivosti za mesiac a je potrebná konštantná prítomnosť opatrovateľa cez deň aj v noci, príspevok od štátu predstavuje v tomto prípade až 1260 € za mesiac.

Nižšie v tabuľke je uvedená výška príspevkov na opatrovanie pre nevládneho člena rakúskej rodiny, podľa toho, koľko hodinovú starostlivosť v mesiaci vyžaduje stav chorého. Zdroj: https://www.help.gv.at/

prispevok na opatrovanie v rakusku
Vydreté peniaze

Rakúšania si zaplatia ženu z „východného bloku“ a za svoje peniaze chcú maximum služieb. Niektoré ženy tak zvyknú pracovať aj viac ako 10 hodín denne. Pri pacientoch s vážnym zdravotným stavom, ktorí sa v noci často budia si opatrovateľka príliš neoddýchne ani v čase, ktorý má vyhradený na odpočinok. Pritom na druhý deň je opäť potrebné podávať 100 % pracovný výkon…

Vzhľadom na to, že sa jedná o fyzicky aj psychicky mimoriadne náročnú prácu, opatrovateľky sa striedajú v dvojtýždňových turnusoch – dva týždne sú v rakúskej rodine, dva týždne sú doma. Ak vezmeme do úvahy priemerný plat – 50 – 60 € na deň, za dvojtýždňovú „fušku“ sa dá celkom slušne zarobiť 700-840 €. Na Slovensku pritom niektoré ženy derú za polovičný plat celý mesiac. Niet sa potom čomu čudovať, že záujemkýň stále pribúda. A tento trend bude pokračovať aj v budúcnosti. Podľa odhadov rakúskych úradov bude potrebné do roku 2020 vytvoriť ďalších 17 tisíc pracovných pomocných síl na dorovnanie demografického nárastu.

Slovenky sú žiadané…

Nie je tam totiž nič nezvyčajné, ak sa človek dožije aj 90 rokov. Očakáva sa, že opatrovateľskú službu bude do roka 2020 využívať až 800 tisíc Rakúšanov. Slovenské ženy, rovnako ako aj Češky či Rumunky a Bulharky sú v Rakúsku vítané a žiadané. Jedná sa totižto o výhodný „obchod“ pre obe strany. Opatrovateľky si zarobia oveľa viac ako vo svojej vlastnej krajine a náklady rakúskej rodiny na mesiac opatrovania sú oveľa nižšie, ako v prípade, že by museli platiť domov dôchodcov alebo opatrovateľský ústav. Umiestnenie seniora v domove dôchodcov vychádza na 2 – 3 tisícky mesačne.

Personálne agentúry: využívajú ich najmä ženy bez znalosti jazyka

Nejednej Slovenke, ktorá sa rozhodla pre opatrovanie v Rakúsku, sa pri zmienke o personálnej agentúre zlostne zvraští tvár. Príkladom je štyridsiatnička Eva z Prešova, ktorá tiež začínala cez agentúru. „Pýtali si odo mňa 650 € ročne, a to aj vtedy, ak so mnou nemali žiadne starosti. V rodine som pracovala bez problémov až 3 roky z toho len tri mesiace som zarábala, len aby som nasýtila agentúru.“ Potom, čo sa Eva ostrieľala, rozhodla si hľadať prácu na vlastnú päsť. S dobrými referenciami a plynulou nemčinou si sama našla druhú rodinu neďaleko malebného Innsbrucku. Okrem toho, že s novou klientkou – 80 ročnou pani má oveľa menej práce a viac voľného času pre seba je spokojná aj po príjmovej stránke: „so súčasnou rodinou sme sa dohodli na plate 55 € za deň. Som spokojná – zarobím viac ako v predtým a všetko zostane pre mňa.“

Umiestnenie v rodine cez agentúru má veľa pozitív, ale potom, čo zákon zakázal agentúram vyberať poplatky od ľudí (slovenské agentúry teda môžu za sprostredkovanie zamestnania vystaviť faktúru VÝLUČNE zamestnávateľovi), sa začali agentúrne inzeráty zahraničných brigád postupne strácať. Dnes nenájdete takmer žiadne. Obrovský záujem o opatrovateľskú činnosť v Rakúsku zo strany Sloveniek, Češiek, Bulhariek a Rumuniek je príliš silný na to, aby rakúske rodiny dobrovoľne platili províziu za sprostredkovanie slovenským agentúram.

Kde hľadať prácu opatrovateľky?

Čítajte na Finanze: všeobecné informácie ohľadom hľadania práce v Rakúsku

Množstvo pracovných ponúk z celého Rakúska nájdete na webe http://www.flohmarkt.at/suche/krankenpflege/gesuche

priklad inzercie opatrovatelky

Na tomto webe tiež môžete ponúknuť Vaše služby rakúskym rodinám. Pracovité ženy s komunikatívnou nemčinou si bezpochyby prácu – skôr či neskôr nájdu.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia