Práca v zahraničí: s agentúrou alebo na vlastnú päsť?

Práca v zahraničí: s agentúrou alebo na vlastnú päsť?

Práca v zahraničí láka množstvo Slovákov nakoľko ponúka možnosť atraktívneho zárobku, získanie cenných osobných a profesionálnych skúseností, zdokonalenie sa v cudzom jazyku, spoznanie novej krajiny a životného štýlu. To sú všetko dostatočne motivujúce faktory, prečo opustiť rodnú hrudu a vydať sa za prácou za hranice Slovenska.

Aj keď neexistujú dôkladné analýzy ohľadom pracovnej migrácie Slovákov, podľa odhadov Medzinárodnej organizácie pre migráciu z roku 2007 v zahraničí pracuje približne 200 – 230 tisíc občanov SR.

Počet mladých ľudí, ktorí sa rozhodnú pre život a prácu v zahraničí každoročne stúpa. A čo je horšie, nejedná sa len o nízko kvalifikovanú pracovnú silu, ale aj o mladých s vysokoškolským vzdelaním. Len vysokoškolsky vzdelaných osôb do 35 rokov odíde každoročne za prácou do zahraničia približne 10 000. Dôvod je jednoduchý – aj za menej kvalifikovanú prácu dostanú zaplatené viac ako na Slovensku v rámci svojho oboru. Najviac ľudí odchádza už tradične do Českej republiky (až 41 %), kde sú síce zárobky nižšie ako v západnej Európe, no na druhej strane vyššie ako na Slovensku, druhým faktorom ktorý zaváži je aj skutočnosť, že v ČR nie je žiadna jazyková bariéra.

Zaujímavými destináciami čo sa týka nových pracovných príležitostí pre Slovákov je samozrejme aj susedné Rakúsko, ale aj Nemecko, Anglicko, Írsko, Holandsko, Španielsko a Taliansko.

Aj Vy sa chystáte spraviť Vážne životné rozhodnutie – dať v súčasnom zamestnaní výpoveď a odsťahovať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade sa pripravte na to, že Vaše sedacie svalstvo dostane v najbližších týždňoch až mesiacoch dosť zabrať. Budete musieť stráviť množstvo hodín času pri počítači. Internet je totižto najlepším zdrojom informácií a pomocníkom pri hľadaní nového miesta mimo domova. A to najmä vtedy ak sa chystáte podniknúť pracovný výlet či už na kratšie alebo dlhšie na vlastnú päsť.

Znalosť jazyka je pri hľadí nového uplatnenia v zahraničí kľúčová

Pokiaľ ešte nemáte jasno v tom, kam by ste chceli ísť, tak najlepšie je vybrať krajinu podľa toho, aký jazyk ovládate najlepšie.

hladanie novej pozicie cedulaAk je to angličtina, zamestnanie sa Vám bude hľadať najlepšie v Anglicku, Škótsku či Írsku. V prípade, že sa slušne dohovoríte nemecky, tak skúste šťastie v Rakúsku alebo v Nemecku. Čím lepšie ovládate jazyk danej krajiny, tým ľahšie sa Vám bude hľadať nové miesto a tým lepšie platené zamestnanie si nájdete. Pozor, to však neznamená že práca v zahraničí bez znalosti jazyka sa nedá nájsť. Dá sa, ale šance sú výrazne nižšie. Ak ovládate iba základy a ťažko v cudzom jazyku komunikujete, určite necestujte v rámci letnej sezóny, ale radšej skúste šťastie na jeseň alebo v zimných mesiacoch. Počas leta sa totižto okrem množstva ľudí hľadajúcich zamestnanie „dovalia“ aj tisícky študentov, najmä zo strednej Európy (ČR, Maďarsko, Slovensko, Poľsko) ktorí sú ochotní pracovať aj za minimálnu mzdu a ktorí nemajú problém sa v cudzine dohovoriť.

Aký typ zamestnania si hľadáte?

Nadštandardne platenú prácu nevyžadujúcu vysokú kvalifikáciu

To by snáď chcel každý. Nemusieť sa zodierať vo vysokoškolských laviciach 5 rokov, pokaziť si oči štúdium hrubých skrípt a zarábať kráľovsky. V zahraničí to možné je, ale ľahké to nebude. Ak Vám niekto ponúka dobre platený „job“ a s tým, že nemusíte mať žiaden titul ani prax, tak tam spravidla nejaký háčik vždy je. A tým háčikom je skutočnosť, že sa jedná o fyzicky extrémne namáhavé povolanie – s nadsázkou povedané „ako pre otroka“. Ako príklad by sme mohli uviesť prácu na ropnej plošine, ktorú ponúka množstvo firiem v Európe, v Amerike ale aj Ázii. Čo sa týka Európy, najbližšie je výkon tohto povolania na Severnom mori, kde väčšina plošín patrí Veľkej Británii.

Pripravte sa na to, že budete tvrdo drieť v 12 hodinových šichtách dva týždne v kuse. Potom budete mať nárok na dva týždne voľna na pevnine. Toto zamestnanie je fyzicky ale aj psychicky veľmi náročné. Ak to však zvládnete, dostanete slušné ohodnotenie. Plat sa pohybuje v rádoch niekoľkých tisícov eur – od 2300 € až do 4600 € a to už stojí za ten pot, nie?

Dobre platené zamestnanie vyžadujúce kvalifikáciu

Pokiaľ patríte medzi špičku vo svojom obore, skutočne sa nemusíte báť, že by ste si uplatnenie nenašli. Aj za hranicami Slovenska sú odborníci a špecialisti vítaní a veľmi dobre ohodnotení. Je jedno či ste lekár s atestáciou, stavebný inžinier alebo IT špecialista. Jediný krok ktorý musíte spraviť je sledovať a reagovať ponuky zverejnené na pracovných portáloch vo vybranej krajine. V priebehu niekoľkých týždňov, maximálne mesiacov môžete očakávať pracovné ponuky.

Bežné pracovné ponuky ktoré vyžadujú bežné znalosti a zručnosti

Medzi takéto sa radia pozície čašníka, kuchára alebo barmana (v bežnej reštaurácií, nie s michelinovskou hviezdou!), recepčné, murári, pomocníci na stavbe a podobne. Na týchto pozíciách zarobíte síce oveľa viac ako na Slovensku, ale pamätajte na to, že v zahraničí sú oveľa vyššie životné náklady, takže je dosť možné, že z „kopýtka“ si nebudete môcť vyhadzovať príliš často. Budete viesť bežný život zamestnaného človeka, 8 -9 hodín budete „trčať“ v zamestnaní potom cesta domov. Skrátka žiadna prechádzka ružovou záhradou to nebude. Navyše počítajte s tým, že o „bežné pracovné ponuky“ ktoré nevyžadujú špeciálne zručnosti a znalosti je najväčší záujem. Na jedno voľné miesto sa budú okrem Vás hlásiť desiatky až stovky iných Slovákov, Čechov, Maďarov a Poliakov. Preto uspieť nie je ľahké. Zamestnávatelia si to uvedomujú a preto chcú od svojich zamestnancov získať maximum. Ak sa Vám nepáči, môžte ísť, zamestnávateľ má zaručene do jedného dňa za Vás náhradu. Na druhej strane ak vysoké pracovné nasadenie vydržíte a osvedčíte sa ako dobrý zamestnanec, postupom času sa dokážete úplne včleniť do tamojšej spoločnosti.

Nekvalifikované joby

Nekvalifikované miesta sa obsadzujú najmä v lete. Poznáte to – zberanie ovocia, práca na farmách, pomocná sila v kuchyni alebo na letných festivaloch alebo upratovanie. Ak plánujete vykonávať takúto prácu, istotne máte predstavu do čoho idete. Tento typ je ideálny ako študentská brigáda na leto. Študenti sa zdokonalia v jazyku, spoznajú novú krajinu, naučia sa vážiť si hodnotu peňazí.

Bez ohľadu na to, na ktorý z vyššie uvedených typov máte zálusk, budete sa musieť rozhodnúť, či sa do zahraničia vyberiete na vlastnú päsť alebo či využijete služby personálnej agentúry.

Po novom si agentúry nesmú od ľudí pýtať poplatky

Čo sa týka sprostredkovania práce cez personálne agentúry, najmä v minulosti sa to len tak hemžilo podvodníkmi, ktorí od ľudí vytiahli peniaze a zo sľúbeného zamestnania nakoniec nič nebolo.Zmena legislatívy však dala veci aspoň naoko na poriadok. Po novom si personálne agentúry od ľudí (fyzických osôb) nesmú pýtať žiadne poplatky za sprostredkovanie práce (a to ani na Slovensku ani v zahraničí). Jediným zdrojom obživy tak budú pre personálky zamestnávatelia. To znamená, že ak chcete pracovať povedzme na stavbe, a reagujete na ponuku agentúry, v prípade umiestnenia (vybavenia zamestnania) agentúre neplatíte nič, ale za nájdenie zamestnanca jej zaplatí Váš budúci zamestnávateľ. Tento model (keď poplatky hradí zamestnávateľ) sa veľmi osvedčil pri kvalifikovaných pracovných pozíciách – ako napríklad programátor, IT špecialista, lekár, inžinier…Zamestnávatelia nemali (a nemajú) problém zaplatiť aj niekoľko tisíc eur za dohodenie kvalifikovanej pracovnej sily.

Horšie to býva s ich ochotou platiť za nekvalifikované alebo bežné pracovné pozície. Veď prečo by mali aj mali platiť, ak sa im na jedno voľné miesto hlásia stovky ľudí, ktorí sú ochotní nastúpiť už na druhý deň za minimálnu mzdu? Z tohto hľadiska nie je nová právna úprava práve najšťastnejším riešením, nakoľko bežné a nekvalifikované pracovné pozície z ponúk personálnych agentúr úplne zmiznú.

Bežným ľuďom tak zostane iba jedna možnosť – vydať sa do vysnívanej krajiny a hľadať si nové uplatnenie priamo na mieste.

Ponúkame niekoľko tipov, ako si nájsť prácu v zahraničí:

  1. Pripravte si životopis CV v cudzom jazyku. Životopis by mal byť štruktúrovaný, napísaný na počítači o rozsahu 1-2 strany. Mali by byť v ňom zhrnuté všetky informácie o Vás: osobné údaje, kontakt emailový aj telefonický s miestnym tel. číslom. (ak uvediete slovenské a nie ste top odborník, tak sa nečudujte že Vás nikto nekontaktuje), adresa, vzdelanie a kurzy, pracovné skúsenosti, znalosť jazykov a prípadne aj záujmy, tie však nie sú až také dôležité. Čítajte viac: ako napísať životopis?
  2. Motivačný list – opäť v cudzom jazyku. V motivačnom liste prejavte záujem o inzerovanú pozíciu a uveďte, prečo si myslíte, že by si mali vybrať Vás. Návod ako vytvoriť motivačný list, ktorý nezostane bez povšimnutia
  3. Využite bezplatné služby Eures-u. EURES je skratka pre EURopean Employment Service, teda Európske služby zamestnanosti, pričom cieľom tejto organizácie je uľahčenie hľadania práce v rámci Európskej únie. Okrem toho, že na stránke www.eures.sk nechýba rozsiahla ponuka práce v zahraničí, nájdete tam aj užitočné informácie ohľadom hľadania nového miesta vo všetkých európskych krajinách. Pred odchodom zo Slovenska si informácie z tohto portálu vytlačte a po príchode na miesto budete presne vedieť ako postupovať, kam ísť a kde začať.
  4. Navštívte miestny úrad práce. Na rozdiel od Slovenska spravidla fungujú veľmi dobre a ich zamestnanci sú veľmi nápomocný aj cudzincom. Poradia Vám a dajú Vám dobré rady a tipy ako a kde začať s hľadaním nového miesta.
  5. Reagujte na ponuky zverejnené na miestnych pracovných portáloch a v dennej tlači.
  6. Buďte aktívni – nečakajte, dokým Vás niekto osloví, ale vyberte sa po meste a nechávajte životopisy v reštauráciách a firmách, kde by ste chceli pracovať. Na niektorých miestach je priamo na vchodových dverách vyvesený inzerát, že hľadajú nových ľudí. Pozdravte sa personálu, predstavte sa a dobre naladený a s úsmevom povedzte že hľadáte prácu. Ak to bude možné, snažte sa porozprávať s managerom. Ak ho zaujme Váš prístup a momentálne bude voľné miesto, možno budete môcť nastúpiť už druhý deň.
  7. Nebuďte zavretý doma, ale nadväzujte kontakty a priateľstvá. Komunity Slovákov v zahraničí síce nie sú síce pri dohadzovaní práce také nápomocné ako napríklad poľské komunity, ale nikdy neviete, kedy Vám nový kamarát povie, že jeho zamestnávateľ hľadá nového človeka.
  8. Do práce dajte viac ako sa od Vás očakáva a buďte ochotný pomáhať. Ak Váš zamestnávateľ uvidí, že aj keď nie je momentálne veľa práce a vy sa chytíte niečoho iného (budete sa napríklad venovať údržbe či čisteniu aj keď to nie je vo Vašej náplni práce), istotne to ocení a možno o pár mesiacov bude Vaša snaha odmenená povýšením a lepším platom.
  9. Nevynechajte ani slovenské pracovné portály – prácu si ideálne hľadajte už zo Slovenska. Aj slovenské pracovné weby sú plné zahraničných pracovných ponúk. Tip, vyberte si krajinu, do ktorej chcete ísť a pravidelne sledujte inzeráty: http://www.profesia.sk/kariera-v-kocke/praca-v-zahranici/

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia