Pracujete v zahraničí a chcete hypotéku na Slovensku? Šance na získanie sú vysoké

Pracujete v zahraničí a chcete hypotéku na Slovensku? Šance na získanie sú vysoké

Ste zamestnaný v zahraničí a chceli by ste si kúpiť byt či dom na Slovensku? Pred túto otázku sú postavených tisícky Slovákov pracujúcich v zahraničí. Stále viac a viac najmä mladých ľudí opustí rodnú hrudu aby si mohli lepšie zarobiť v cudzine. Niekoľko rokov tvrdej driny sa vypláca. Pri skromnejšom životnom štýle sa dá nasporiť na časť domu či bytu, no druhá (väčšinou tá podstatnejšia časť) si vyžaduje spolufinancovanie bankou.

Dá sa teda získať hypotéka na Slovensku s príjmom zo zahraničia?

Žiadateľov o úver na bývanie či hypotéku, kde je ako jediný (prípadne hlavný) zdroj príjmu uvedený zamestnávateľ mimo SR síce nie sú na dennom poriadku, no na druhej strane nie sú ani ojedinelé, keďže Slovákov pracujúcich v zahraničí každým rokom pribúda. Tomuto trendu sa museli prispôsobiť aj bankové domy.

Príjem zo zamestnania áno, z podnikania nie…

londynDobrá správa je, že šance na získanie hypotekárneho úveru sú vysoké a väčšina slovenských bánk bude akceptovať príjem zo zahraničia v plnej výške. Podmienkou však je, aby bol Váš príjem zo zamestnania, a nie z podnikania. V súčasnosti je akceptácia príjmu z podnikania zo zahraničia skôr výnimkou ako pravidlom.

Každá finančná inštitúcia však posudzuje žiadosti individuálne a nie v každej sa môžete stretnúť s akceptáciou príjmu zo všetkých krajín. V niektorých môže byť problém so schvaľovaním úveru ak pracujete v exotických krajinách ako je India, Peru, Mexiko alebo niektoré chudobné africké, latinskoamerické alebo ázijské krajiny. Zavážiť tiež môže oblasť v ktorej pracujete alebo Vaša profesia. Pre veriteľov dobre znie zamestnanie v oblasti IT, automobilového priemyslu, telekomunikácií či letectva. V týchto oblastiach dokážu prižmúriť oko, aj keď pracujete v jednej z vyššie spomínaných exotických krajín.

Bez komplikácii však získate úver ak ste zamestnaný v niektorej z členských krajín EÚ, Kanady či USA alebo iných vyspelých krajín.

Podmienky

Na získanie úveru budete musieť splniť rovnaké podmienky, ako keby ste žiadali o úver s príjmom zo zamestnania na Slovensku. Teda musíte byť starší ako 18 rokov, väčšina bánk bude požadovať aj trvalý alebo aspoň prechodný  pobyt na území SR a nesmiete byť v skúšobnej ani výpovednej lehote, samozrejme nesmiete byť evidovaný ako neplatič v úverových registroch.

Detailnejšie dokladovanie príjmu

Rovnako ako pri štandardných žiadostiach, aj tu sa bude vyžadovať preukázanie výšky Vášho príjmu, aj keď možno trochu podrobnejšie ako pri žiadateľoch pracujúcich v SR, kde si banka vie overiť výšku príjmu dopytom do Sociálnej poisťovne.

Na rozdiel od klasickej žiadosti nepredkladáte potvrdenie o výške príjmu zo závislej činnosti v slovenčine, ale špeciálne tlačivo v cudzom jazyku – v angličtine napríklad „Income Confirmation“. Tieto tlačivá, aj v cudzích jazykoch nájdete priamo na webových stránkach jednotlivých bánk. Niekde budete musieť okrem potvrdenia o výške príjmu zo závislej činnosti predložiť aj pracovnú zmluvu, ktorú si musíte nechať na vlastné náklady preložiť. Taktiež sa v závislosti od podmienok konkrétnej banky môže vyžadovať aj predloženie výpisov z bankového účtu na ktorý chodí výplata za posledných 3-6 kalendárnych mesiacov.

Niektoré finančné inštitúcie majú predpísanú minimálnu dobu trvania pracovného pomeru (napríklad Tatra Banka vyžaduje trvanie zamestnaneckého pomeru minimálne 12 mesiacov, inak bude žiadosť zamietnutá). Podmienky si kladie aj Unicredit Bank – ak máte záujem o jej úverové alebo hypotekárne produkty a v zahraničí pracujete kratšie ako pol roka, budete musieť predložiť výpis z daňového priznania podaného v Slovenskej republike, za posledné zdaňovacie obdobie. Ak však pracujete v zahraničí dlhšie ako 6 mesiacov, vyžaduje sa predloženie daňového priznania podané v štáte, v ktorom záujemca o úver pracuje.

Príjem zo závislej činnosti zo zahraničia tak nepredstavuje žiadnu prekážku na získanie úveru alebo hypotéky na Slovensku. Nezabúdajte však, že potvrdenie o výške príjmu v cudzom jazyku nesmie byť v čase podania žiadosti staršie ako jeden mesiac. Takže ak si ho necháte potvrdiť od zamestnávateľa, zbytočne nečakajte, a radšej si hneď podajte žiadosť o úver, aby ste sa vyhli jej zamietnutiu z dôvodu starého a neplatného dokladu.

Tí, ktorí si z cudziny plánujú domov iba „odskočiť“, aby si vybavili hypotéku, by sa mali najskôr telefonicky spojiť s hypotekárnym špecialistom, aby si aspoň predbežne zistili, či je úver v požadovanom objeme schváliteľný. Telefonicky si tiež viete zistiť doklady, ktoré budete k žiadosti potrebovať.  Záujemcom o úver pracujúcim v zahraničí najviac vychádza v ústrety Tatra banka, ktorá umožňuje online video konzultácie hypotéky. Všetky parametre úveru sa tak dozviete bez toho, aby ste museli prísť na Slovensko. Pokiaľ s nimi budete súhlasiť, na pobočku prídete už s požadovanými dokladmi podpísať žiadosť.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia