Pre výber hotovosti nemusíte hľadať najbližší bankomat - vyskúšajte cashback

Pre výber hotovosti nemusíte hľadať najbližší bankomat - vyskúšajte cashback

Aj keď sa platby kartami tešia na Slovensku rastúcej popularite (medziročne sa počet transakcií zvýšil viac ako o desatinu na 269,34 mil. a objem transakcií realizovaných kartami o 3,3 % na 17,199 mld. EUR, údaje: Slovenská banková asociácia), aj tak vždy potrebujeme mať v peňaženke aspoň akú-takú sumu v hotovosti. Predsa len, keď si chcete v stánku kúpiť drobnosť – krabičku cigariet, žuvačky…alebo dostanete chuť na osviežujúcu zmrzlinu je dosť pravdepodobné, že v pouličnom stánku alebo malom obchode platbu kartou nebudú akceptovať.

A tak – pokiaľ bude chuť na cigaretku neodolateľná a Vaša peňaženka bude zívať prázdnotou – máte niekoľko možností…Väčšina ľudí by hneď vyhľadala najbližší bankomat, aby peňaženku „dotankovali“ – najlepšie bankomat vlastnej banky, aby bol výber hotovosti bezplatný. Druhá možnosť je zájsť na pobočku banky a hotovosť si vybrať priamo tam, po predložení občianskeho preukazu (to je už však spoplatnené).

Vyberať hotovosť zároveň s nákupom? Aj to sa dá…

cashback na pokladniMálokto však využíva tretiu možnosť – cashback, pritom sa jedná o jednoduchý spôsob výberu hotovosti prostredníctvom POS terminálov v obchodoch. Cashback je mimoriadne praktický najmä v situácii, keď potrebujete zabiť dve muchy jednou ranou – keď potrebujte nakúpiť a vybrať hotovosť. Nemusíte tak ísť zvlášť do obchodu a potom merať cestu k najbližšiemu bankomatu, môžete to vybaviť všetko na jednom mieste, napríklad vo Vašom obľúbenom supermarkete.

Ako to funguje?

Stačí, ak vo Vašom obchode spravíte drobný nákup, aspoň za 5 EUR. Predtým, než zaplatíte kartou, poproste pokladníka/pokladníčku o vydanie hotovosti. Napríklad nakúpite za 10 € a požiadate o vydanie hotovosti vo výške 30 €, bezhotovostnou platbou sa Vám z účtu odráta 40 €, pričom 30 € si môžete vložiť do peňaženky. Platbu stačí potvrdiť PIN kódom, tak ako pri bežnej bezhotovostnej transakcii. Výška sumy vybranej z účtu a celková suma bude uvedená na predajnom doklade.

Napriek tomu, že výber je rýchly a bezpečný a zákazník pritom šetrí čas, na Slovensku sa ešte tento spôsob platby veľmi neujal, na rozdiel od zahraničia, kde ľudia často vyberajú hotovosť vo svojich obľúbených supermarketoch. Je to možno tým, že vyberanie hotovosti nie je možné využiť v každom obchode, ale len v tých, ktoré sú označené logom CashBack.

Táto služba je však dostupná takmer v každej väčšej obci či meste, kde sa nachádza Moja Samoška, COOP Jednota alebo TERNO. Maximálny výber hotovosti prostredníctvom POS terminálov je 50 €.

Čerstvou novinkou je, že službu Cashback bezplatne sprístupnila svojim klientom Poštová banka. Majitelia dobrého účtu tak budú mať k dispozícii najširšiu sieť na výber hotovosti bez poplatkov, jednak využitím služby cashback (ktorá je aktuálne dostupná na 5000 termináloch) ale aj prostredníctvom Poštomatov, ktorých je aktuálne 1 600.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia