Prečo povedať STOP bločkovej lotérii

Prečo povedať STOP bločkovej lotérii

V pondelok, 16. Septembra odštartovala dlho očakávaná bločková lotéria, princípom ktorej je registrácia pokladničných blokov získaných pri nákupoch do Národnej bločkovej lotérie. Za nákup rožkov a 10 dekov šunky môžu účastníci lotérie vyhrať 10 000 € alebo auto…

Registrovať je možné bločky vydané od 1.9 (nie však staršie ako dva mesiace), pričom minimálna hodnota musí byť 1 €. Každý blok je možné prihlásiť iba raz. Registrovať jednotlivé pokladničné bloky a dá nasledovne:

  • prostredníctvom internetu (na stránke www.narodnablockovaloteria.sk) – zatiaľ bezplatné
  • cez mobilnú aplikáciu -bezplatné
  • prostredníctvom sms správy (pričom každá je spoplatnená sumou 12 centov)
  • v predajných a zberných miestach Tiposu (0,20 €)
  • v partnerských predajniach – zatiaľ len v sieti papierníctiev Ševt (bezplatne)

Lotéria bude prebiehať v dvoch kolách – Tipos si ich nazval Prvá a Druhá šanca. Cenami v prvej šanci sú peňažné výhry – prvá je 10 000 € a zvyšných 10 000 € si rozdelí ďalších 9 výhercov. Žrebovanie bude prebiehať každé dva týždne.

V druhej šanci, je možnosť vyhrať osem áut – žrebovať sa bude každých 28 dní. Predpokladané náklady na prvú šancu sú 40 000 € a v druhej šanci až 80 000 za mesiac…to všetko z peňazí daňových poplatníkov. A to ešte nepočítame náklady na sprevádzkovanie projektu, ktoré sa len na informačných technológiách vyšplhali na 214 000 €!!!

Nápad za „milión“…

blockova loteriaBločková lotéria je spoločným projektom štátneho Tiposu a Ministerstva financií. Dôvodom spustenia tohto projektu je podľa Ministerstva financií boj proti daňovým únikom. Projekt si kladie za cieľ zvýšiť disciplínu pri platení dane z pridanej hodnoty a to z dôvodu, že MF má pocit, že množstvo tovarov je predávaných bez toho, aby obchodníci odvádzali daň z pridanej hodnoty do štátnej kasy. Minister Kažimír nešetrí ani ďalšími superlatívami: „Bločkovú lotériu vnímame ako šancu, ktorá umožní namiesto represie prinášať osvetu. Neplatenie daní je odrazom morálky celej spoločnosti a preto má obrovský edukačný potenciál

Podobný projekt bol realizovaný aj v Gruzínsku, kde bola po pár mesiacoch zrušená, nakoľko sa vyhodnotilo, že sa jedná o neúčinný nástroj.

Na sporné body bločkovej lotérie upozornil pre .týždeň Richard Ďurana z INESS. Podľa neho by mal byť odhad očakávaných nákladov a výnosov na projekt (teda dodatočné príjmy dane z pridanej hodnoty) podmienkou spustenia projektu. Dodnes MF žiadnu serióznu analýzu nepredložilo. Ako ďalej uviedol, bez analýzy očakávaných nákladov a výnosov bude ťažké vyhodnocovať tento projekt.

Efekt bude nízky, respektíve žiaden…

Tvrdia odborníci z inštitútu INESS a s ich domnienkou sa dá len súhlasiť. Toto tvrdenie sa opiera o štyri dôležité skutočnosti:

  1. Najviac nákupov sa realizuje vo veľkých supermarketoch, obchodných reťazcoch kde sú bločky vydávané automaticky, takže tu sa viac peňazí do štátnej kasy nevyberie. Efekt po prvom dni od spustenia lotérie je skôr taký, že sa v supermarketoch tvoria pred pokladňami dlhé rady a ľudia si chcú nákup rozdeliť do viacerých častí, aby mali viac bločkov. Údajne najhorší sú dôchodcovia, ktorí chcú doklad pomaly na každý rožok zvlášť…
  2. Do lotérií sa tradične najviac zapájajú dôchodcovia, ktorí si vždy pokladničné bloky vyžiadajú (aj bez lotérie) a kontrolujú ich odpredu odzadu, či ich niekto „neošklbal“.
  3. O lotériu budú mať záujem nízko príjmové skupiny, ktorým by výhra mohla pomôcť k výraznému zvýšeniu životnej úrovne – dlhodobo nezamestnaní, starobní či invalidní dôchodcovia a ľudia v ťažkej finančnej situácii. Ani netreba zdôrazňovať, že takíto ľudia utrácajú mesačne skôr desiatky ako stovky eur na nákupy…takže nejaký extra daňový prínos sa nedá očakávať.
  4. Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche. Množstvo ľudí bude riešiť dilemu, že či pri objednávke nejakej služby alebo tovaru využije možnosť získať ju „na čierno“ teda bez dokladu a získať tým okamžitú úsporu alebo vypýtať si blok a dúfať v neistú výhru…Práve od toho, na ktorú stranu sa ľudia viac priklonia bude závisieť, koľko peňazí nakoniec pribudne respektíve nepribudne do štátnej kasy. Niečo mi našepkáva, že zvíťazí „vrabec v hrsti“ a lenivosť, nakoľko bločky treba prácne do systému prihlasovať spolu s dátumom uskutočnenia nákupu a to po pár týždňoch, keď ochabne prvotné nadšenie, prestane ľudí baviť.
  5. Dosť pravdepodobný scenár: bločkovej lotérie sa budú zúčastňovať najmä nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, s blokmi na nízke sumy. Veľké objednávky v rádoch tisícok eur sa budú naďalej v zvýšenej miere realizovať „bez dokladu“. Príklad: Peter s manželkou Evou si práve kúpili nový byt v širšom centre Bratislavy. Byt sčasti financovali svojimi úsporami, sčasti hypotékou. Eva pôjde o pár týždňov na materskú, takže veľa peňazí na aspoň základné zariadenie bytu nezostáva. Peter s Evou vyberú plávajúcu podlahu v strednej cenovej kategórii. Od známych dostanú typ na partiu ktorá robí pokládku plávajúcej podlahy. Po osobnom stretnutí sa dozvedia cenu 800 € s dokladom, 600 bez neho. Vyberajú tú druhú možnosť. Keďže sa chcú zúčastniť aj bločkovej lotérie, zbehnú do Tesca na Kamennom námestí v Bratislave, kde si kúpia kilo banánov dva pomaranče a dve jablká na osviežujúci šalát – blok v hodnote pár eur zaradia do zlosovania a šancu na výhru majú rovnakú ako keby bojovali s niekoľko stoeurovým dokladom…

Z vyššie uvedeného vyplýva, že bločková lotéria nie je dobrý nápad ako vybrať viac peňazí do štátnej kasy. Oveľa účinnejší nástroj na efektívnejší výber daní je ich plošné znižovanie.

Takže si to zhrňme

Celá bločková lotéria je veľmi hlúpy nápad, ktorý bude stáť daňových poplatníkov milióny eur s veľmi neistým efektom (viď text vyššie). Na pravidelné výhry, nákup drahého softwaru sa skladajú všetci občania zo svojich daní, či sa im to páči alebo nie. A vláda z nich chce (za ich peniaze) spraviť policajtov, ktorí majú štátu zabezpečiť vyššie príjmy…A to úplne zvráteným spôsobom – podporovaním hazardu, ktorý je z psychologického hľadiska veľmi nebezpečný. A ešte za to budú chudobní ľudia platiť…za každý bloček prihlásený v Tipose 20 centov, cez sms 12 centov. A práve chudobní by si mali najviacej uťahovať opasky, nemíňať peniaze na podobné hlúposti a radšej premýšľať nad tým, ako si peniaze NAOZAJ zarobiť statočnou prácou….

Miesto bodky ponúkame citát na zamyslenie:

Nerozumní sa tešia zo ziskov náhody, skúsení len zo ziskov múdrosti. (Demokritos, starogrécky filozof, 460-370 pred Kristom)

Čo si myslíte o bločkovej lotérii Vy? Bol to podľa Vás dobrý nápad? Dajte nám vedieť Váš názor odoslaním komentára nižšie

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia