Predaj ojazdených áut má svoje špecifiká

Predaj ojazdených áut má svoje špecifiká

Trh s jazdenými vozidlami má svoje pravidlá, ktoré je potrebné rešpektovať a pred samotnou kúpou na ne myslieť. Kým pri kúpe nového auta hrá najdôležitejšiu rolu značka a typ, pri jazdených sa kupujúci rozhoduje často krát na základe ceny.

Ojazdené autá na predaj: vyberáme spôsob kúpy

Predaj ojazdených áut sa realizuje viacerými spôsobmi. Najtradičnejšou a zároveň najriskantnejšou formou je kúpa auta na inzerát od súkromnej osoby. Riziko takéhoto obchodu spočíva v tom, že často krát je zmluva zle naformulovaná (je výhodná a chráni najmä predávajúceho), prípadne sa predaj zrealizuje len na základe ústnej dohody. V prípade, že predávajúci nie je Váš dobrý známy, ktorému stopercentne dôverujete, je na mieste maximálna obozretnosť. Nie je totižto vylúčené, že vozidlo je kradnuté, pochádza z nesplateného leasingu, je naň uvalené záložné právo alebo má prinajlepšom „pretočené kilometre“ či vady, na ktoré Vás predávajúci vopred neupozornil. Domôcť sa zrušenia predaja a vrátenia zaplatených peňazí je v takomto prípade nemožné. Preto je potrebné si pred samotnou kúpou dať vozidlo skontrolovať v značkovom servise a ak nie je jasná jeho predošlá história, tak si zaplaťte kontrolu originality. Predávajúci má zo zákona informačnú povinnosť, ktorá mu káže oboznámiť kupujúceho na stav a všetky prípadné vady, ktoré dané vozidlo má. Všetky tieto skutočnosti je potrebné vymenovať v zmluve o kúpe ojazdeného vozidla. Ak by bolo napríklad vozidlo havarované, alebo by skutočný stav najazdených kilometrov bol iný ako je uvedený v zmluve, jedná sa o podstatnú skutočnosť, ktorá má zásadný vplyv na kúpnu cenu auta. V takomto prípade môže kupujúci získať zľavu z kúpnej ceny alebo ak ide o vadu, ktorá robí auto nepojazdným, je možné dokonca od zmluvy odstúpiť. V každom prípade je lepšie, ako sa neskôr doťahovať s predávajúcim, týmto problémom predchádzať podstúpením prehliadky v autorizovanom servise a uzatvorením dobre naformulovanej zmluvy. Je tiež vhodné dať zmluvu preštudovať právnikovi. Iste, právnické konzultácie nie sú lacné, ale takto investované peniaze sa Vám môžu stonásobne vrátiť pri prípadných reklamáciách. Pri kúpe ojazdeného auta platí tiež zásada, a tou je prizvanie človeka, ktorý sa autám rozumie lepšie ako Vy. Môže ísť o známeho, ale úplne ideálne aj o cudziu osobu – špecialistu, ktorej služby si zaplatíte a ktorá bude tlmiť Vaše prípadné nadšenie.

Odobraté autá z leasingu a ponuka jazdených vozidiel

Leasingové spoločnosti často ponúkajú predaj ojazdených áut po pôvodných majiteľoch, ktorým bolo auto odobrané z dôvodu insolventnosti. Pre kupujúceho sa naskytuje skvelá príležitosť na bezproblémovú a výhodnú kúpu. Záujemca o takýto obchod má všetky relevantné informácie ohľadom technického stavu, počtu najazdených kilometrov a pôvode vozidla. Výhodou je tiež skutočnosť, že predaj je bezproblémový a veľmi komfortný, nakoľko všetky náležitosti ohľadom zmluvy, povinného poistenia a prepisu vybavuje predajca. Rovnako je možné výhodne kúpiť jazdené vozidlo od leasingovej spoločnosti, ktorá ich ponúka na predaj po skončení nájmu v internetových aukciách. Stačí si vyhliadnuť vytúženú značku a model a potom už len sledovať priebeh aukcie.

Autobazár

vyber v autobazare2Kupujúci často rieši otázku, či kúpu realizovať v malom autobazáre alebo vo veľkých autobazaroch typu AAA Auto. Často vyhráva druhá možnosť z dôvodu väčšieho výberu a nižších cien. Pri kúpe by ste však mali myslieť na to, že je jedno, či má daný autobazár v ponuke 30 alebo 3000 áut, aj tak je najdôležitejším faktorom serióznosť obchodníka, ponúkané služby, prístup k zákazníkovi a predovšetkým technický stav vozidla. Určite sa radšej rozhodnete pre obchodníka, ktorý sa Vám bude okamžite po príchode venovať a nechá Vám vyskúšať všetky vozidlá, na ktoré si ukážete ako takého, ktorý Vás nechá najskôr pol dňa čakať a potom Vás bude tlačiť do kúpy.

Samozrejme je tiež dôležité vedieť, ako má správne prebehnúť transakcia a aké dokumenty je potrebné podpísať. Stočené kilometre a zatajené vady nie sú častou praktikou len „súkromných predajcov“, ale aj mnohých slovenských autobazároch. Maximálna obozretnosť je preto na mieste aj v tomto prípade.

Dovoz zo zahraničia

Ako huby po daždi vznikajú na Slovensku spoločnosti, ktoré sa zaoberajú dovozom jazdených áut zo zahraničia – najčastejšie z Nemecka, Rakúska, Talianska alebo Holandska. Vybrať si môžete zo širokej ponuky vozidiel na portáloch dovozcov, alebo si môžete vybrať konkrétnu značku a model na objednávku. Ako všetko, aj tento spôsob má svoje výhody a nevýhody – medzi plusy patrí skutočnosť, že všetky administratívne úkony za Vás vybavuje dovozca. Mínusom je navýšenie ceny o províziu pre dovozcu. Ak sa rozhodnete pre túto možnosť, mali by ste sa vyhnúť spoločnostiam, ktoré požadujú uhradenie zálohy vopred. Vždy plaťte až po dovoze, technickej kontrole a kontrole originality. Rizikom je v tomto prípade aj „kúpa mačky vo vreci“ – vysnívané auto si budete môcť otestovať až po dovoze, a nemusí byť zrovna v takom stave, aký deklaroval inzerát.

 

Jednou z možností je aj individuálny dovoz auta zo zahraničia, ktorý často vyjde oveľa lacnejšie ako kúpa auta zo slovenských autobazárov. Bonusom je tiež lepší stav a výbava ponúkaných vozidiel. V tomto prípade si však počítajte aj s nákladmi na povinnú administratívu vrátane prihlásenia auta zakúpeného v zahraničí.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia