Pri ceste do zahraničia študenti nemusia platiť plnú sumu poistného

Pri ceste do zahraničia študenti nemusia platiť plnú sumu poistného

Študenti, ktorí si chcú vyskúšať život v zahraničí, iný systém vzdelávania a chuť inej krajiny, neváhajú, chopia sa príležitosti a podajú si prihlášku na program Erasmus. Nenechajú sa odradiť ani skutočnosťou, že vybavenie takého študijného pobytu vyžaduje poriadnu dávku samostatnosti – samostatne si treba vybaviť dopravu, nájsť ubytovanie, zapísať sa na predmety, zohnať materiály, spraviť skúšky, získať kredity…Rovnako ich neodradí ani skutočnosť, že získaný grant spravidla nepostačuje na pokrytie životných potrieb v cudzine.

A tak si financovanie študijného pobytu väčšinou vyžaduje pomoc rodičovskej peňaženky. To, že rodičia platia časť nákladov na život a štúdium v zahraničí však neznamená, že je nutné ich kompletne finančne vycicať. Skôr naopak, ich peniaze šetriť všade tam, kde sa dá…

Jeden z prvých výdavkov, na ktorý by ste mali určite myslieť pred cestou do zahraničia, je cestovné poistenie. Ísť do zahraničia bez cestovného poistenia sa nevypláca, to je dobre známa vec. V podstate si uzatvorením poistenia kupujeme kľud na duši, že ak by sa náhodou niečo zlé stalo, poisťovňa nám v nepríjemnej situácii podá pomocnú roku.

Pri dlhšom študijnom pobyte môže vyjsť poistenie poriadne draho

rozne eu mestaKeďže študijný program nie je otázkou niekoľkých dní či týždňov, ako dovolenka, ale skôr otázkou niekoľkých mesiacov – spravidla 3-6 mesiacov, cestovné poistenie sa môže poriadne predražiť. Nehovoriac o tom, že niektorí študenti si doprajú rovno celý rok v zahraničí.

Hľadajte poistné produkty šité na mieru

Mladí ľudia však môžu na cestovnom poistení dosť ušetriť, pokiaľ nechňapnú hneď po prvej ponuke komerčného poistenia, ale zamerajú sa na špeciálne produkty šité na mieru študentom . Ani na slovenskom trhu cestovného poistenia takéto produkty nechýbajú.

Tak napríklad poisťovňa Generali si pre mladých do 35 rokov pripravila poistenie pre študijný a au-pair pobyt. Toto poistenie platí do celého sveta a jeho najväčšou výhodou je skutočnosť, že ho môžete uzatvoriť na 6 alebo 12 mesiacov bez prerušenia, takže sa nemusíte vracať späť na Slovensko.

Ak by ste napríklad chceli absolvovať študijný program Erasmus počas letného semestra na 4 mesiace v Nemecku a potom by ste ešte dva mesiace počas prázdnin pracovali ako au-pair v Anglicku, tak by Vás toto polročné poistenie stálo iba 75 €. V cene by boli zahrnuté liečebné náklady do 100 000 €, poistenie úrazu, poistenie zodpovednosti (až do výšky 20 000€), batožiny (do 500 €), cestovných dokladov do 250 € a nadštandardné asistenčné služby (24/7). Ak by ste si vystačili iba s poistením liečebných nákladov, tak by Vás poistné vyšlo ešte o niečo menej – iba 45 €.

Cenový rozdiel oproti ponuke komerčného štandardného krátkodobého cestovného poistenia je výrazný. Štandardné cestovné poistné do Európy na polročný pobyt bežne stojí okolo troch až štyroch stoviek eur.

Okrem poisťovne Generali ponúka výrazné zľavy pre mladých aj poisťovňa Union, tie sú však limitované vekom 26 rokov a platia až po predložení študentského preukazu či kariet EURO<26, GO<26, ISIC, ITIC. Služby poisťovne Unionu sa oplatí študentom využívať najmä pri kratších, prerušovaných cestách. Celoročné poistenie študenta v zahraničí ako turistu vyjde iba na 11,20 €, ak je poistencom rovnomennej zdravotnej poisťovne tak dokonca len 6,60 €. Táto ponuka však platí iba pre prerušované cesty na prvých 30 dní pobytu v zahraničí.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia