Pri výbere autosedačky nesmie rozhodovať cena

Pri výbere autosedačky nesmie rozhodovať cena

Tešíte sa na nový prírastok do rodiny, ktorého príchod na svet sa nezadržateľne blíži? Narodenie dieťaťa nie je len radostná udalosť, ale aj dôvod, ktorý Vás prinúti načrieť hlboko do vrecka: základná výbava totižto vôbec nie je lacná záležitosť. Pokiaľ budete dieťa prepravovať autom, pribúda ďalší výdavok: autosedačka.

Povinné zo zákona

Používanie tkz. „detských zadržiavacích zariadení“ a bezpečnostných pásov dokonca nariaďuje zákon. Mnohí rodičia nevedia, do akého veku musia svoje deti voziť v sedačkách. Slovenská legislatíva však nepovažuje za rozhodujúci vek dieťaťa, ale primárne výšku a sekundárne hmotnosť malého pasažiera.

Povinne by sa mali zadržiavacie zariadenia používať pri preprave všetkých detí s výškou do 150 cm. Vzrastom väčšie deťúrence môžu bez obáv používať aj podsedák v kombinácii s bezpečnostným pásom. Za porušenie predpisov, teda za jazdu bez autosedačky či bezpečnostných pásov hrozí pokuta v blokovom konaní do 60 EUR, v správnom konaní až do 100 EUR.

Bezpečnosť prvoradá

Bez ohľadu na to, čo káže litera zákona, bezpečnosť dieťaťa by mala byť na prvom mieste, a to aj vtedy, ak na cestách nečíhajú policajti rozdávajúci pokuty ako na bežiacom páse. Najmä ak viete, že v autosedačke je dieťa až sedem krát lepšie chránené, ako keby bolo pripútané len bezpečnostným pásom.

Ako si vybrať tak, aby autosedačka spĺňala kritériá bezpečnosti, aby sa Vaše dieťa cítilo v pohodlí a aby bola aj praktická?

chlapec v autosedackeNa trhu je široký výber autosedačiek od desiatok výrobcov (zvučné značky sú napríklad Peg Perego, Römer, Maxi-Cosi, Kiddy, Nania, Chico, Concord…) pre všetky vekové kategórie – od novorodencov až po 12 ročné alebo 36 kg deti. Základné delenie je teda podľa hmotnosti napr. od od 0-9 kg, 9-18kg, 9-25 kg, od 9-36kg, prípadne ďalšie váhové kombinácie.

Ak kupujete autosedačku pre batoľa, výber je čisto na Vás, no pokiaľ má byť určená pre staršie dieťa, vezmite ho so sebou na nákupy, nakoľko ono sa v nej bude voziť a tak je dôležité zvážiť aj jeho potreby.

Riaďte sa vlastným rozumom a vlastným prieskumom, nie odporučeniami iných mamičiek

Chybou je, ak si rodičia zjednodušia nákup, neuskutočnia vlastný prieskum a celkom im postačí názor známej, ktorá na tú „svoju autosedačku“ nedá dopustiť (prípadne im ju ochotne ponúkne za lacný peniaz). Zabúdajú však na to, že každý má iné preferencie a čo môže vyhovovať jednému, inému môže byť úplne proti srsti.

Sledujte testy

Navyše čo z toho, ak si známa pochvaľuje praktickosť autosedačky (aj keď aj tá je samozrejme dôležitá) keď jej crash testy nič nehovoria. Práve tie pritom dokážu oddeliť zrno od pliev. Na prvý pohľad rodič nemá šancu zistiť, ktorý produkt je bezpečný, nakoľko bezpečnosťou sa oháňajú všetci výrobcovia. Až crash test môže odhaliť vážne nedostatky (známe sú napríklad tradičné testy nemeckého autoklubu ADAC). Testy sa robia pri čelnom aj bočnom náraze, niekedy dopadnú tak katastrofálne, že sa testovaná sedačka po náraze odtrhne z držiakov. Dôsledky kúpy takéhoto výrobku by boli v prípade nehody pre dieťa smrteľné. ADAC robí testy čelného nárazu pri rýchlosti 64 km/hod, bočné pri 50km rýchlosti. Je to síce nad rámec platných noriem, tie sú však podľa viacerých odborníkov dlhé roky nedostatočné. Na trhu sa tak ďalej predávajú výrobky, ktoré v crash testoch získajú neuspokojivé výsledky. Testy nie sú len o nárazoch, novinkou posledných rokov je zisťovanie škodlivých materiálov použitých pri výrobe autosedačiek, na ktoré môže citlivá detská pokožka zareagovať alergickou reakciou. Testy škodlivín sa robia od roku 2011.

Vzhľadom k tomu, že aj autosedačky značiek považovaných za špičkové zvyknú v testoch niekedy sklamať, odporúčame vybraný model konfrontovať s výsledkami testov.

Za väčší komfort si treba priplatiť

Stále častejšie sa v kategórii výrobkov do jedného roku objavujú sedačky s tkz. základňou, ktoré ocenia rodičia – aktívni vodiči. Najmä teda tí, ktorí potrebujú svoje dieťa často prepravovať autom. Funguje to tak, že základňa ktorá vyzerá ako podstavec sa pripojí na pevno k autu systémom Isofix. Tento podstavec zostáva po celý čas v aute, do ktorého sa už len veľmi pohodlne jedným kliknutím zacvakne samotná sedačka s bábätkom. Sedačku dokonca nie je potrebné obopínať pásom, takže spiace bábätko nebudete pri nakladaní a vykladaní rušiť. Nehovoriac o tom, koľko času ušetríte extrémne jednoduchou manipuláciou. Nevýhodou je len vyššia cena takejto zostavy aj so základňou. Celkom kvalitné autosedačky zoženiete v cenových reláciách od 150 do 250 €. Ak sa rozhodnete pre praktickú verziu s fixnou základňou, priplatíte si ešte stovku navyše.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia