Priemerná mesačná mzda sa zvýšila, hypotéka pre mladých bude od októbra dostupnejšia

Priemerná mesačná mzda sa zvýšila, hypotéka pre mladých bude od októbra dostupnejšia

Štatistický úrad dnes zverejnil priemernú nominálnu mesačnú mzdu zamestnanca v hospodárstve SR za druhý kvartál 2014, ktorá sa zvýšila oproti 2. štvrťroku 2013 o 1,6 percentuálneho bodu na 4

,8 % a dosiahla hodnotu 857 EUR. Priemerná mesačná mzda zamestnanca je smerodajný údaj, podľa ktorého sa posudzuje nárok na získanie výhodnejšie úročenej hypotéky pre mladých.

Požiadať o štátom dotovanú hypotéku môžu mladí ľudia – fyzické osoby vo veku od 18 do 35 rokov s príjmom maximálne 1,3 násobku priemerného hrubého príjmu v národnom hospodárstve. Pre tých, ktorí sa chystajú financovať vlastné bývanie prostredníctvom hypotéky pre mladých to znamená, že maximálna výška príjmu žiadateľa sa od októbra 2014 zvyšuje takmer o 50 EUR.

vybavovanie hypouveruNárok na zvýhodnený úrok až o 3 % budú mať žiadatelia, ktorí v minulom roku v priemere zarobili 1114,10 € v hrubom (oproti súčasnej hranici 1067,30 €). Nový príjmový strop bude platiť až do konca roka 2014. V prípade, že o úver žiadajú dvaja partneri, hranica príjmu sa zdvojnásobuje – od októbra to bude 2 228,20 EUR, pričom na účely získania hypotéky sa posudzuje spoločný príjem žiadateľov (jeden tak môže zarobiť viac – napr. 1500 €, a druhý len napríklad 600 €).

Úrokové zvýhodnenie platí počas prvých piatich rokov splácania, následne bude výška úrokovej sadzby prehodnotená – navýšená o výšku príspevku. Banky v súvislosti s hypotékou pre mladých lákajú na úroky blížiace sa k nule, či „najnižšie úroky v histórii“ napr. už od 0,05 % ročne – netreba zabúdať, že pri nižšej bonite žiadateľov (rodiny žijúce z jedného príjmu, žena na materskej dovolenke) môže mladý pár o reklamovaných úrokových sadzbách len snívať…

Výška úrokového zvýhodnenia sa prehodnocuje každý rok a je definitívne stanovená v Zákone o štátnom rozpočte. Pre tento rok sa môžu žiadatelia tešiť z 3% príspevku (2 % dotuje štát a jedno percento z vypočítaného úroku odpočíta hypotekárna banka).

Štátom dotovaná hypotéka má aj svoje obmedzenia

Poskytuje sa najviac v sume 50 000 € a zároveň maximálne do 70 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. To znamená, že pokiaľ by ste ju chceli využiť na financovanie drahšej nehnuteľnosti, časť úveru prevyšujúca sumu 50 tisíc eur bude úročená štandardným úrokom. Finančná úspora pri maximálnej výške úveru 50 tisíc EUR a pri maximálnej lehote splatnosti je citeľná, podľa vedúcej oddelenia hypotekárnych úverov VÚB banky, Melindy Burdanovej môže ísť mesačne o sumu aj viac ako 80 EUR.

Okrem nižšieho úroku počas prvých piatich rokov splácania, hypotéka pre mladých umožňuje predčasné splatenie akejkoľvek časti dlhu počas prvých 5 rokov bez poplatku, počas dvoch rokov po narodení dieťaťa možnosť využiť odklad splátok istiny alebo zníženia splátok na polovicu.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia