Priemerné úrokové sadzby hypoték v marci pokorili nový rekord

Priemerné úrokové sadzby hypoték v marci pokorili nový rekord

Na hypotekárnom trhu bolo v marci opäť horúco – priemerná výška úrokových sadzieb novo poskytnutých úverov na bývanie s fixáciou na jeden až päť rokov dosiahla v marci nový rekord: 2,62 % p.a. Objem úverov na bývanie sa vyšplhal na 539 mil. eur.

Úrokové sadzby hypoték s fixáciou od jedného do piatich rokov klesali počas predchádzajúcich 12 mesiacov, s výnimkou prvého mesiaca v roku, kedy mierne stúpli na hodnotu 2,74 % (v porovnaní s decembrovými štatistikami sa jednalo o nárast len 0,04 %). V marci minulého roka sa pritom hypotéky s fixáciou na jeden až päť rokov v priemere poskytovali s úrokom 3,54 % p.a. a to sme sa všetci tešili, ako utešene klesajú. Rozdiel oproti tohtoročnému marcu predstavuje až 0,92 %.

Výhodné úvery na bývanie ešte chvíľu pretrvajú

padaju percentaAnalytici sa zhodujú, že marcový rekord nie je posledným v tomto roku, takže pozitívny trend bude veľmi pravdepodobne pretrvávať aj v najbližších mesiacoch. Výška úrokových sadzieb hypoték závisí predovšetkým od refinančných sadzieb na trhu, ale nepochybne má na ne vplyv aj konkurencia. Hypotekárna sezóna ešte nie je na vrchole a už banky vytasili úrokové sadzby ktoré sú hlboko pod trhovým priemerom. Najnižšiu spodnú hranicu ponúka Unicredit Bank – tá svoju hypotéku ponúka s úrokom od 1,49 % (pri trojročnej fixácii) a od 1,69 (pri päťročnej fixácii). Lákavý úrok je však podmienený využitím ďalších služieb – poistením úveru a využívaním bežného účtu U konto alebo Konto PREMIUM v tejto banke.

Hypotéka bez príveskov v podobe ďalších platených bankových a poistných služieb len za 1,80 %

Pokiaľ chcete hypotéku bez ďalších „príveskov“ ako poistenie či ďalší účet v banke, ktorý vôbec nepotrebujete, celkom iste Vás zaujme ponuka Prima banky, ktorá je aktuálne s atraktívnym úrokom vo výške 1,80 % p.a. (3 ročná fixácia) pre každého, kto splní podmienky banky pre poskytnutie úveru. Avizovaný úrok je bez ďalších podmienok ako lokalita nehnuteľnosti, výška príjmu či nutnosť využívať ďalšie bankové služby.

Napriek zaujímavým akciám vyššie uvedených bánk, najväčší objem peňazí v marci formou hypotekárnych úverov poskytla VÚB (31,94%), nasledovala Tatra banka (30,56%) a SLSP (13,71 %). Raz darmo, Slováci stále uprednostňujú banky so zvučnými menami a s hustou pobočkovou sieťou.

zdroj: NBS

zdroj: NBS

Dôvodom vysokého dopytu po hypotékach sú jednak nízke úrokové sadzby, zaujímavé akcie bánk ale aj rastúci apetít na realitnom trhu. Na hypotéku dnes už dosiahne takmer každý so stabilným mesačným príjmom a s výdavkami pod kontrolou, preto ľudia neuvažujú len o kúpe nehnuteľnosti pre vlastné potreby, ale aj za účelom prenájmu.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia