Prima banka sporenie s úrokom až 5 % ročne

Prima banka sporenie s úrokom až 5 % ročne

prima banka logoMedzi bohatou ponukou sporiacich produktov na slovenskom trhu sa vyníma sporenie Prima banky s 5 % úrokom ročne. Niet pochýb, že na lákavý úrok sa chytilo množstvo nových sporiteľov. Nečudo, päťpercentný úrok retailový klient nezíska ani na termínovaných vkladoch s viazanosťou, kedy sa za predčasný výber finančných prostriedkov platia vysoké pokuty. Ba dokonca, najlepšie úročený termínovaný vklad s viazanosťou na 3 a 4 roky ponúka presne polovičný úrok – „iba 2,5 % p.a.“.

Asi tušíte, že sporenie s atraktívnym úročením je s podmienkami

Po preštudovaní podmienok masívne reklamovaného produktu, sporenia chtivý záujemca zostane s najväčšou pravdepodobnosťou sklamaný. Atraktívna úroková sadzba je totižto podmienená mnohými obmedzeniami, bez možnosti predčasného výberu finančných prostriedkov a bez možnosti dodatočných vkladov.

Len k Osobnému účtu

Základnou podmienkou na zriadenie sporenia je zriadenie Osobného účtu v Prima banke, ktorý Vás mesačne bude stáť 3,90 € za mesiac.

K Osobnému účtu si môže klient zriadiť až 3 rôzne sporenia, pričom na začiatku sa musí rozhodnúť pre konkrétnu dobu sporenia. Sporiť je možné 12,18 alebo 24 mesiacov, a to PRAVIDELNE ( 5% úrok je garantovaný pri všetkých dobách sporenia).

Pravidelné sporenie bez možnosti dodatočných zmien

Každý mesiac je potrebné na sporiaci účet vložiť sumu od 10-100 €. Výšku jednotlivých mesačných vkladov si musíte vybrať na začiatku, neskôr už nemôžete realizovať žiadne zmeny čo sa týka výšky vkladu a doby sporenia. Taktiež nie je možné realizovať dodatočný vklad mimo stanoveného dňa v mesiaci, kedy sa z Vášho osobného účtu presunie na sporiaci účet vopred stanovená suma sporenia.

Ak by ste mohli odkladať povedzme 100 € mesačne po dobu jedného roka, po dvanástich mesiacoch sporenia by čistý úrok po zdanení predstavoval 26,39 EUR. Nič moc, však? Pri malých sumách sporenia sa nedajú očakávať žiadne extra úrokové výnosy. Horšie je, že ročné náklady na účet v Prima banke sú až 46,80 €, teda o vyše 20 € viac ako sú ročné úrokové výnosy na jednom sporení s maximálnym vkladom 100 € mesačne. Sporenie v Prima banke sa tak oplatí skôr existujúcim klientom ako tým, ktorí chcú iba sporiť.

Predčasný výber = strata úrokov za celú dobu sporenia

Finančné prostriedky na sporiacom účte sú Vám kedykoľvek k dispozícii na predčasný výber, ale v takom prípade je to bez bez nároku na úroky od začiatku sporenia do dátumu žiadosti o disponovanie s nasporenými finančnými prostriedkami.

Najväčšou nevýhodou je však obmedzená maximálna výška sporenia – a tou je 100 € mesačne

Ak by ste si k Osobnému účtu založili hneď aj tri sporenia, pričom na každé by ste presúvali maximálnu sumu 100 € mesačne, aj tak by bolo zhodnotenie veľmi pomalé z dôvodu obmedzeného maximálneho vkladu a z dôvodu, že úroky sa nepripisujú mesačne, ako to býva často zvykom u konkurenčných bánk, ale až na konci viazanosti.

Mohlo by Vás zaujímať: Prehľad najvýhodnejšie úročených sporiacich účtov bez výpovednej lehoty

Parametre

Názov banky Prima banka a.s.
Názov produktu Sporenie k Osobnému účtu
Doba sporenia 12,18,24 mesiacov
Typ sporenia pravidelné, každý mesiac
Minimálny vklad 10 € / mesiac
Maximálny vklad 100 € / mesiac
Povinnosť viesť v banke účet áno, poskytuje sa výlučne ako doplnok k Osobnému účtu
Úroková sadzba pri sporení na 12,18,24 mesiacov 5 % p.a.
Úročenie na konci viazanosti
Poplatky
Mesačný poplatok za vedenie Osobného účtu 3,90 €
Zriadenie sporiaceho účtu 0,00 €
Vedenie sporiaceho účtu 0,00 €
Poplatok za predčasný výber finančných prostriedkov 100 % naakumulovaných úrokov

 

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia