Prišli ste o prácu? Nie je dôvod na paniku...

Prišli ste o prácu? Nie je dôvod na paniku...

Strata zamestnania je považovaná za jednu z najstresujúcejších situácií v živote, ktorá môže človeka poriadne „rozhodiť“. Je to normálna reakcia, najmä v situácii, keď ste na svojej kariére tvrdo pracovali a výpoveď vnímate ako veľkú krivdu zo strany zamestnávateľa. Najväčší šok zažije človek vtedy, ak takúto správu vôbec nečaká. V práci predsa trávime väčšinu života, dochádza tam k vytváraniu priateľstiev, práca nás napĺňa spokojnosťou a pocitom užitočnosti. Preto ak o ňu prídeme, podstatne sa nám zužuje priestor pre sebarealizáciu. Hodiny ktoré ste predtým trávili zmysluplne, sú teraz prázdne, vyplnené len smútkom, hnevom či depresiou. Aj keď sa to zdá byť prvé dni po prepustení veľmi náročné, niekedy dokonca aj nemožné, skúste bývalé zamestnanie „hodiť za hlavu“, s novou situáciou sa vyrovnať a čo najskôr sa pustiť do hľadania novej pracovnej príležitosti. Utápanie sa v sebaľútosti Vám nový job nezoženie. A pokiaľ nebudete aktívny, prácu Vám na striebornom podnose nikto nenaservíruje.

Ako postupovať, aby ste si našli nové zamestnanie čo najrýchlejšie?

Prvou zastávkou je úrad práce

Prvú, pre mnohých deprimujúcu návštevu príslušného úradu práce (podľa miesta Vášho trvalého bydliska) netreba odkladať. Ak chcete, aby za Vás platil zdravotné poistenie štát, musíte na na úrad práce vybrať najneskôr do 7 kalendárnych dní od ukončenia pracovného pomeru (kalendárnym dňom sú aj víkendy a sviatky). Ak túto možnosť nevyužijete, musíte sa do zdravotnej poisťovne nahlásiť ako samoplatca zdravotného poistenia.

Pri registrácii na príslušnom úrade práce budete potrebovať okrem občianskeho preukazu aj doklad o ukončení pracovného pomeru (či už výpoveďou alebo dohodou), ďalej doklad o najvyššom dosiahnutom vzdelaní a zápočtový list. Ak si budete nárokovať na dávku v nezamestnanosti, nezabudnite na tlačivo. Posledný zamestnávateľ by Vám mal vydať tlačivo „Potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti“.

Nárok na dávku v nezamestnanosti sa uplatňuje na základe písomnej žiadosti, za ktorú sa považuje rozhodnutie o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie, vydané príslušným úradom práce. Doklady potrebné k posúdeniu nároku na dávku v nezamestnanosti sa predkladajú na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne.

Buďte aktívni

Pomoc úradu práce pri hľadaní nového zamestnania by ste nemali zavrhovať, no nemali by ste sa naň úplne spoliehať. Najmä manažéri a špecialisti by nemali príliš dúfať, že vďaka úradu práce sa im podarí nájsť prácu hodnú ich predchádzajúcich skúseností a vzdelania. Preto treba vziať situáciu do vlastných rúk a k hľadaniu nových pracovných príležitostí sa postaviť aktívne.

Pracovné portály

praca s PCNajviac voľných pracovných miest nájdete na pracovných portáloch Profesia.sk a Kariera.sk. V prípade, že si prácu hľadáte aktívne, oba spomínané weby sa oplatí navštevovať každý deň. Ak si chcete byť istý tým, že Vám neunikne ani jedna voľná pracovná pozícia z Vášho oboru, nastavte si mailového agenta, vďaka ktorému dostanete prehľad nových pozícií každý deň priamo do Vašej emailovej schránky.

Vytvorte si online životopis

Ak chcete zvýšiť svoje šance na rýchlejšie zaradenie na trh práce, vytvorte si na pracovných portáloch online životopis. Ten bude zaradený do databázy uchádzačov, ktorú denno denne prechádzajú personalisti, vďaka čomu tak zvýšite svoje šance, že skôr nájdete novú prácu. Túto možnosť by však mali opatrne využívať ľudia, ktorí sú stále zamestnaní a iba sa tak „rozhliadajú“

po nových kariérnych možnostiach. Zavesením svojho životopisu na navštevovaný pracovný portál totižto personálne oddelenie Vašej firmy okamžite vie, že máte zajačie úmysly. Vzťah zamestnávateľa a zamestnanca sa tak môže kvôli nedôvere veľmi narušiť.

Oslovujte firmy na priamo

vyhladavanie volnych pracovnych miestVoľné ponuky práce nemusíte hľadať len na pracovných portáloch so zvučnými menami, ale priamo aj na webových stránkach firiem. Pri troche šikovnosti a s vhodnou kombináciou kľúčových slov sa môžete dopátrať k zaujímavým zdrojom.

 

Životopis si môžete poslať aj do firmy, ktorá zrovna žiadne voľné pracovné miesta neinzeruje. Možno sa za mesiac, dva nejaké miesto uvoľní, ktoré bude zodpovedať Vášmu profilu a vy sa dostanete na pohovor do vysnívanej firmy predtým, ako sa ponuka práce objaví na internete…

Životopis by mal byť štruktúrovaný, zrozumiteľný, obsahujúci podstatné údaje s blokmi venujúcimi sa osobným údajom, praxi a dosiahnutému vzdelaniu. Neobmedzujte sa len na chabé vymenovanie pracovných pozíc s názvami zamestnávateľov, ale buďte konkrétnejší. Pochváľte sa, čo sa Vám podarilo u konkrétnych zamestnávateľov dosiahnuť, popíšte aké ste mali kompetencie a nespoliehajte sa na to, že každý hneď pochopí, čo sa ukrýva pod krkolomným názvom Vašej bývalej pozície

S oslovovaním personálnych agentúr radšej opatrne

Pozície špecialistov a vyššie manažérske posty sa často neinzerujú, ale firmy si samostatne oslovujú vytipovaných ľudí od konkurencie či už po vlastnej línii, alebo prostredníctvom executive search agentúry. Ak patríte k tým, ktorí sa často objavujú na zozname headhunterov, je dobré dať Vášmu konzultantovi vedieť, že hľadáte nové kariérne príležitosti.

Čo sa týka bežných pracovných pozícii, personalisti vnímajú skôr ako otravovanie ak im známy volajú s tým, že potrebujú nájsť prácu, či o niečom nevedia…Tí majú totižto len jednu úlohu – obsadiť čo najskôr pozície, ktoré majú ich klienti voľné. Preto oslovovať personalistov s požiadavkou na nájdenie práce je záležitosť, ktorú si môžu dovoliť iba špecialisti a ľudia v strednom a vyššom manažmente.

Pýtanie sa známych na prácu

Podobne ako personalisti, ani Váš známy či kamarát asi nebude nadšený, keď mu nanútite svoj životopis s prosbou aby ho doniesol na personálne vo svojej firme s príhovorom aký ste skvelý zamestnanec a s pozitívnymi referenciami. Aj keď výber nových zamestnancov „na odporúčanie“ od existujúcich zamestnancov vo väčšine súkromných a komerčných firiem vôbec nefunguje, je šokujúce, koľko ľudí si myslí, že toto je zaručený a jediný spôsob, akým sa dá práca nájsť. Samozrejme, touto „metódou“ sa obsadzujú tisícky voľných pracovných miest v štátnych podnikoch a úradoch, ale ak sa chcete uplatniť v súkromnej firme, radšej tento model hneď zavrhnite. Aspoň nebudete vyzerať v očiach známych ako „zúfalá otrava“ ktorá každý týždeň vyvoláva, či sa niečo neuvoľnilo.

Networking pri hľadaní práce však netreba úplne zahadzovať. Stačí, ak oproti vyššie popísanému prístupu použijete o niečo sofistikovanejší. Základ je osloviť dobrých kamarátov, ktorým sa neozvete iba vtedy, ak niečo potrebujete. Pozvite ich na kávu, dajte im vedieť, že hľadáte nové pracovné príležitosti a poproste ich, či by Vám nezavolali ak by vedeli o nejakej práci, ktorá by zodpovedala Vašej kvalifikácii a skúsenostiam. Týmto dáte o sebe vedieť, že ste voľný, no zároveň „netlačíte na pílu“ tým, že by ste podsúvali svoj životopis a žiadali od niekoho, koho ste naposledy videli pred piatimi rokmi nejaké extra službičky.

Zachovajte si „pracovný režim“

Pri hľadaní práce je dôležité nezlenivieť a nedostať sa do stavu, kedy vstávate napoludnie. Pokúste sa zachovať čo najviacej z pracovných návykov: základ je nastaviť si budík na hodinu, kedy ste zvykli vstávať. Po raňajkách a rannej hygiene sa okamžite pustite do aktívneho hľadania práce. Pokiaľ nemáte profil na LinkedIn, založte si ho. Ak ho už máte, aktualizujte ho s tým, že dáte najavo, že hľadáte nové kariérne príležitosti. Nebuďte len celý čas za počítačom, každý deň sa snažte istý čas pobudnúť aj mimo domova – či už na prechádzkach, stretnutiach s priateľmi alebo na kurzoch, ktoré rozšíria Vašu kvalifikáciu a zvýšia šance na rýchlejšie uplatnenie.

Nevešajte hlavu a na budúcnosť sa pozerajte optimisticky

Stratu zamestnania vníma väčšina ľudí negatívne. Nielenže prídu o finančné zabezpečenie (čím bude trpieť celá rodina), ale aj o pocit užitočnosti a sebarealizácie, nehovoriac o sociálnej izolácii, ktorá sa často objaví už niekoľko mesiacov potom, čo je človek bez práce. Netreba však všetko vidieť čierno, niekedy je dobré sa na situáciu pozrieť z lepšej stránky. Možno si teraz nájdete lepšie platené zamestnanie, ktoré Vás bude oveľa viac baviť…Možno že vyhadzov Vám „padne vhod“ lebo sa konečne budete môcť venovať tomu, po čo ste vždy túžili… A možno to bude pre Vás dôvod, prečo sa pustiť do podnikania. Vedeli ste napríklad, že už po troch mesiacoch evidencie na úrade práce môžete požiadať o nenávratný príspevok na podnikanie? Do budúcnosti sa preto pozerajte s očakávaním, nádejou a optimizmom, no nezabúdajte, že pre dosiahnutie Vašich plánov sa bude vyžadovať maximálne úsilie a aktivita z Vašej strany.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia