Projekty rodinných domov: katalógové alebo na mieru?

Projekty rodinných domov: katalógové alebo na mieru?

Bývať v rodinnom dome s dvorčekom a malou záhradkou je snom nejedného človeka, ktorý chce uniknúť zo stiesneného sídliskového bývania, kde je počuť každé spláchnutie suseda.

Romantická predstava však často narazí na prekážku, ktorou sú financie. Náklady na stavbu rodinného domu sú oveľa vyššie ako pri kúpe bytu v rovnakej lokalite. Preto každý investor – stavebník sa snaží ušetriť aspoň na projekte rodinného domu. Najlacnejšie vychádzajú takzvané katalógové projekty rodinných domov. Na slovenskom trhu existuje množstvo firiem, ktoré majú v ponuke stovky katalógových projektov rodinných domov, mimoriadne žiadané sú projekty RD Euroline. Ak sa chystáte stavať päťizbový bungalow, a rozhodnete sa pre Euroline, projekt pre stavebné povolenie Vás vyjde na 819 € a realizačný projekt vychádza okolo 1000 €.

Katalógové projekty rodinných domov majú veľkú výhodu v tom, že disponujú kompletnou projektovou dokumentáciou, ktorá je v prípade individuálnych projektov niekoľkonásobne drahšia. Aj so zapracovaním menších zmien táto možnosť vychádza stále finančne najvýhodnejšie.

Katalógový projekt (KP) je však lacnejšou alternatívou iba za určitých okolností – ak Váš pozemok a terén zodpovedá požiadavkám projektu. Ak vlastníte svahovitý pozemok, s atypickým tvarom, tak s najväčšou pravdepodobnosťou nepochodíte, nakoľko väčšina KP je plánovaná na rovinu.

Málokto sa zaobíde bez dodatočných zmien

biwa - projekt rodinného domu. Zdroj: aphaus.sk

biwa – projekt rodinného domu. Zdroj: aphaus.sk

Keďže každý investor má vlastné a zväčša veľmi konkrétne predstavy o tom, ako by mal jeho dom vyzerať, aj tak sa väčšina katalógových projektov nezaobíde bez menších či väčších úprav, treba preto počítať s dodatočnými nákladmi na doprojektovanie stavby a na zapracovanie požadovaných zmien, prípojok, osadenia stavby na pozemku..

To, či sa oplatí „nalievať peniaze“ do úprav KP vždy závisí od komplikovanosti a počtu zmien. Ak sa jedná o menšie zásahy, ktoré príliš „nerozhádžu“ pôvodnú koncepciu, tak môže byť zmena takéhoto predpripraveného projektu celkom rozumné riešenie. Ak by sa však mali meniť vážne veci – dispozičné , konštrukčné a technické riešenie, je oveľa efektívnejšie nechať si vypracovať individuálny projekt rodinného domu, presne podľa Vašich predstáv.

K nesporným výhodám KP patrí rýchlosť dodania. V prípade, že sa nebudú realizovať žiadne zmeny sa môžete okamžite pustiť do vybavovania stavebného povolenia.

Projekt na mieru

Nie vždy sa však oplatí vydať sa tou najlacnejšou a najrýchlejšou cestou. V dome pravdepodobne prežijete niekoľko desiatok rokov, možno celý život a preto by ste mali jeho plánovaniu venovať náležitý časový priestor. Robiť kompromisy iba preto, že sa chcete pustiť so stavby hneď a nechcete strácať 2-3 mesiace na konzultáciách u projektanta prípadne chcete ušetriť pár tisíc eur sa Vám môže v budúcnosti vypomstiť a ktovie, možno budete celý život ľutovať svoje zbrklé rozhodnutie.

Projekt rodinného domu na mieru je finančne oveľa nákladnejší, ale vyššia cena každému, kto si ho môže dovoliť stojí za jeho jedinečnosť čo sa týka architektúry, dispozičného a technického vybavenia ako aj použitých materiálov. Ceny individuálnych projektov rodinných domov sa pohybujú od 3000 € vyššie (za 150 m2 úžitkovej plochy). Nádejní stavebníci sa často chytajú za hlavu keď dostanú prvé cenové ponuky a chytajú sa každej príležitosti ako si uľaviť nadávaním na „zdieračských architektov“.

Pravda je však taká, že značnú časť vykalkulovanej sumy zhltnú aj „profesie“- statika, vykurovanie, vduchotechnika, zdravotechnika, elektroinštalácie, požiarna ochrana a podobne. To sú všetko služby a dôležité súčasti projektovej dokumentácie, na ktorých pracuje 5 a viac ľudí a to všetko niekoľko mesiacov. Preto ak Vám niekto dáva podozrivo nízku cenu, treba zbystriť pozornosť a informovať sa, čo je v cene..

Samozrejme cena za vypracovanie projektu závisí v neposlednom rade aj od kvality, šikovnosti a kreativity architekta. To, že si objednáte „projekt na mieru“ ešte nemusí znamenať, že Vaše hniezdočko bude jedinečné. Kvalitní, kreatívni architekti si môžu za projekt pýtať oveľa viac – aj 7000 €. Ak chcete mať dom skutočne jedinečný, stojí za zváženie vypracovanie architektonickej štúdie s koncepčným návrhom u renomovaného architekta, ktorý sa prostredníctvom vizualizácií ako interiéru tak aj exteriéru snaží o čo najväčšiu názornosť návrhu.

Práve od výberu projektanta, ktorý je plne vo Vašich rukách bude závisieť celkové zhotovenie Vášho domu, preto voľbu architekta nepodceňujte. Pri výbere odborníka ktorému zveríte projekt Vášho domu berte do úvahy projekty, ktoré realizoval, ktoré Vám dokážu poskytnúť obraz o jeho profesionalite a skúsenostiach a taktiež aj priblížiť, či ste ste s ním na jednej vlnovej dĺžke.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia