Provident pôžičky? Sú aj lacnejšie možnosti

Provident pôžičky? Sú aj lacnejšie možnosti

Provident pôžičky patria dlhodobo k najúspešnejším úverovým produktom na mimo bankovom trhu. Počas svojho pôsobenia na slovenskom trhu od roku 2001 si spoločnosť Provident Financial získala dôveru desiatok tisícov klientov, čo dokazujú aj interné štatistiky spoločnosti. Do dnešného dňa siahlo po hotovostnej alebo bezhotovostnej pôžičke viac ako 140 tisíc slovenských zákazníkov, čo je na malom slovenskom trhu skutočne úctyhodné číslo. Napriek tomu, že spoločnosť pôsobí na Slovensku už viac ako desaťročie, jej história siaha až do roku 1880, kedy došlo k jej založeniu vo Veľkej Británii. Začiatkom 80-tych rokov padlo rozhodnutie rozšíriť pôsobenie spoločnosti aj mimo Ostrovov. Postupom času sa začala spoločnosť rýchle rozrastať do krajín strednej a východnej Európy – do Poľska, Rumunska, Maďarska a neskôr aj do Českej a Slovenskej republiky. A ako je v našich končinách bežným zvykom, to, čo je populárne sa skôr či neskôr ocitne pod paľbou kritiky.

provident_financial_logoFirma Provident Financial je na rôznych fórach a diskusiách často kritizovaná za to, že poskytuje pôžičky za nekresťanské úroky. Iste, nedá sa uprieť že takto získané peniaze nie sú lacné a určite ich preplatíte. Napríklad za pôžičku 1000 € na 100 týždňov si účtujú celých 1098 €, to znamená, že úver preplatíte dvojnásobne (platí pri splácaní v hotovosti). Skutočne sa nedá povedať, že by šlo o lacno požičané peniaze. No na druhej strane treba na obhajobu Providentu povedať, že úroky ani celkovú sumu, o ktorú pôžičku preplatíte netají – tá je viditeľná priamo na ich oficiálnej stránke, po zadaní požadovaných parametrov do online kalkulačky – teda po zadaní výšky požadovanej sumy a lehoty splatnosti. Provident pôžička sa poskytuje od 140-2300 € so splatnosťou 45,60 alebo 100 týždňov. Týždňové splátky sú na úverovom trhu skôr výnimkou, nakoľko konkurenčné firmy zvyknú požadovať splácanie v mesačných intervaloch.

V hotovosti alebo bezhotovostne?

Klient si môže pri podpise zmluvy vybrať spôsob čerpania finančných prostriedkov – a to buď v hotovosti alebo bezhotovostným spôsobom – v tomto prípade budú peniaze zaslané priamo na bežný účet klienta. Výber formy úveru si dobre premyslite – bude to mať totižto dopad na to, akým spôsobom budete pôžičku splácať – pri bezhotovostnej forme budete splátky posielať prevodom z Vášho účtu na účet veriteľa a ak si vyberiete hotovostnú formu, každý týždeň Vám zazvoní obchodný zástupca Providentu, aby ste zaplatili týždennú splátku. Služba zabezpečenia splátok úveru (alebo osobné návštevy obchodného zástupcu u Vás doma každý týždeň) však nemusia byť každému príjemné. Presnejšie povedané, to by nebolo príjemné asi nikomu. Oveľa podstatnejšia je aj skutočnosť, že pri hotovostnom splácaní sa cena úveru neúmerne navyšuje – ako bolo uvedené v našom vyššie uvedenom príklade s 1000 eurovou pôžičkou (preplatenie o vyše tisícku navyše pri splatnosti 100 týždňov). Ak by sme si vzali rovnaké vstupné parametre, ale zmenili by sme spôsob splácania na bezhotovostný, tak je už preplatenie oveľa priaznivejšie – iba 503 €, čo sa vzhľadom na dlhú lehotu splatnosti dá zvládnuť. Pre získanie pôžičky je potrebné splnenie niekoľkých základných podmienok: musíte byť plnoletý a spôsobilý na právne úkony, musíte mať platný občiansky preukaz a pravidelný príjem z ktorého budete môcť platiť splátky (za príjem sa považuje na tieto účely aj dôchodok, rodičovský príspevok materská …). Bonita klienta a jeho schopnosť úver splácať posudzuje obchodný zástupca priamo u Vás doma na hodnotiacej návšteve, v rámci ktorej sa hodnotí finančná situácia klienta a výška úveru, ktorý môže získať pri aktuálnych príjmoch. Provident je známy tým, že požičiava aj tam, kde iní žiadosti zamietli, takže sa na túto možnosť spoliehajú tisíce ľudí mesačne, aj keď sú si vedomý toho, že za svoje služby si nechajú poriadne zaplatiť.

Provident pôžička hlasy za:

   • je rýchla, na čokoľvek a vybavíte ju bez ručiteľa s minimom dokladov
   • získate ju s mimimom papierovačiek
   • vopred viete koľko zaplatíte, nemusíte sa báť žiadnych skrytých poplatkov
   • úverová zmluva je veľmi prehľadná
   • ak sa dostanete z objektívnych dôvodov do problémov so splácaním, spoločnosť si nebude účtovať poplatky navyše
   • servis agentov, ktorí sú s klientmi v neustálom kontakte a riešia s nimi ich finančnú situáciu
   • jedná sa o etickú spoločnosť, dôkazom čoho bol aj výsledok nezávislej štúdie – Indexu etického úverovania, ktorú organizuje každoročne občianske združenie Člověk v tísni. Podľa tejto štúdie je spoločnosť Provident Financial najbezpečnejšou nebankovou spoločnosťou na českom trhu. Ak vezmeme do úvahy, že na Slovensku pôsobia tie isté firmy ako v Čechách, tak ak by bol podobný prieskum realizovaný aj u nás, dalo by sa predpokladať, že by dopadol podobne

   Hlasy proti

   • vysoký úrok od 20% ročne vyššie a ročná percentuálna miera nákladov, ktorá sa pohybuje od 57-70 %

   Záver

   Firma Provident nepatrí medzi najlacnejšie nebankovky. Ak si chcete požičať lacnejšie, využite ponuku bankových úverov, prípadne lacnejšie firmy z nebankového prostredia – napríklad spoločnosť Cetelem.

   Kontaktné údaje

   Adresa centrály Zákaznícke centrum Provident Financial s.r.o.
   Mlynské nivy 49
   821 09 Bratislava
   Telefón (+421) 0259 800 600
   Infolinka (bezplatná) 0800 10 11 11
   Email zakaznicky.servis@provident.sk.
   Zamestnanie, práca obchodného zástupcu v Providente kariera@provident.sk.
   Web stránka, podanie žiadosti www.provident.sk

   Novinkou v tejto spoločnosti je aj nový systém hodnotenia klientov, ktorý umožňuje vyfiltrovať zodpovedných zákazníkov od tých, ktorí si neplnia svoje povinnosti tak, ako bolo dohodnuté v zmluve. Seriózni a verní klienti tak získajú pôžičku za výhodnejších podmienok – s nižšou úrokovou sadzbou. Dlhodobým cieľom spoločnosti Provident je budovanie udržateľného businessu a siete spokojných klientov s dobrými vzťahmi a nielen zameranie sa na krátkodobý zisk.

   No a čo si myslíte o Provident Financial Vy? Využili ste niekedy ich pôžičku? Aké boli Vaše skúsenosti? Požičali by ste si opäť? Vyjadrite svoj názor v diskusii nižšie.

   Read more

   Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

   Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

   V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

   By Redakcia