Refinancovanie hypotéky sa teraz oplatí viac ako kedykoľvek predtým. Sadzby klesli na nové dno

Refinancovanie hypotéky sa teraz oplatí viac ako kedykoľvek predtým. Sadzby klesli na nové dno
Photo by Campaign Creators / Unsplash

Klienti bánk splácajúci hypotéku alebo úver na bývanie majú teraz šancu získať podstatne lepšie úrokové sadzby. Refinančné hypotéky sa poskytujú s tak výhodnými podmienkami, aké tuzemský hypotekárny trh ešte nezažil – najnižšie sadzby pri trojročnej fixácii začínajú na skvelých 1,19 % p.a.

Už o pár dní sa nevýhodnej hypotéky zbavíte lacnejšie

Za neodolateľnými úrokmi treba hľadať ostrý konkurenčný boj bánk o klientov, nakoľko od 21. marca vstupuje do platnosti nová legislatíva umožňujúca predčasné splatenie hypotéky mimo fixácie so zníženým poplatkom – banky si môžu účtovať maximálne 1% splácanej istiny. Oproti doterajšej praxi, kedy si banky účtovali okolo 4-5 % z predčasne splatenej sumy sa tak jedná o výrazné zlacnenie pri prechode do novej banky. Viac o novom zákone o úveroch v tomto článku

Klienti nespokojní s výškou úrokovej sadzby budú môcť od konca marca zo svojho nevýhodného záväzku výhodnejšie vykorčuľovať. A banky sa motiváciu klientov refinancovať snažia posilniť čo najvýhodnejšími úrokmi.

Prvá znižuje úroky VÚB

Cenová vojna začala už v polovici februára, kedy ako prvá výrazne znížila úrokové sadzby VÚB banka. Tá ponúka hypotéku pri trojročnej fixácii so sadzbou 1,49 % p.a. Hypotéka už zahŕňa príspevok – zľavu banky. Podmienkou pre získanie príspevku je aktívne využívanie účtu vo VÚB. V prípade, že klient sa počas obdobia fixácie rozhodne banku zmeniť, musí vrátiť príspevok VUB – rozdiel medzi štandardným a zvýhodneným úrokom počas celého dovtedajšieho obdobia. VUBka si atraktívnymi úrokovými sadzbami zabezpečila prílev nových klientov, pričom sa pred ich odchodom do iných bánk počas fixácie poistila šikovne nastavenými podmienkami v podobe vrátenia úrokového bonusu. Ponuka banky je platná až do konca apríla a týka sa všetkých hypoték (nielen na refinancovanie) okrem štátom bonifikovanej hypotéky pre mladých. V prípade využitia ponuky do 18. marca banka navyše sľubuje preplatenie poplatkov za kataster.

Hypotéka v Prima banke – bez naviazania na povinné využívanie ďalších bankových produktov

Začiatkom marca začali postupne hlásiť znížené sadzby aj ďalšie bankové domy. Napríklad Prima banka, ktorá dlho lákala na hypotéku s úrokom 1,80 %, znížila sadzbu na 1,50 % p.a. pri trojročnej fixácii. Výhodnejšie úroky platia pre nové aj refinančné hypotéky schválené počas marca a apríla 2016. Na rozdiel od konkurencie, Prima banka sa pýši tým, že ňou deklarované úroky platia pre každého – bez ohľadu na splnenie ďalších podmienok ako využívanie účtu či poistenie úveru a pod.

Úrokovú sadzbu 1,5 % s fixáciou na 3 roky dostane v Prima banke každý jeden klient, ktorý preukáže schopnosť splácať požadovanú výšku Hypotéky. Naša jednotná sadzba pre každého je najférovejšia na trhu a pre jej získanie nemusia klienti s bankou zložito vyjednávať ani sa zaväzovať k dodatočným podmienkam,“ vysvetľuje Henrieta Gahérová, riaditeľka divízie riadenia produktov Prima banky.

Najmenej v Unicredit Bank – no s podmienkami

Zatiaľ najnižšie sadzby ohlásila Unicredit bank – trojročnú fixáciu za 1,19 %. Takto nízky úrok je síce pre každého, ale s podmienkami – klient si musí vziať úver vo výške minimálne 35 000 € aj s poistením schopnosti splácať úver a musí aktíve využívať U konto a aj kreditnú kartu Unicredit Bank. Výhodou ale je skutočnosť, že využívanie účtu a kreditky Vás nemusí nič stáť – ak si necháte na účet zasielať príjem vo výške min. 400 € mesačne, U konto je bezplatné. Rovnako aj kreditná karta je bez poplatku počas celého obdobia splácania hypotéky.

Na trhu s refinancovaním bude teda v marci poriadne horúco. Banky očakávajú zvýšený záujem klientov o refinancovanie ktorý je daný novou benevolentnejšou legislatívou pri predčasnom splatení hypotéky.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia