Refinancovaním úveru sa dá poriadne ušetriť, úspora je výraznejšia pri opakovaných pokusoch

Refinancovaním úveru sa dá poriadne ušetriť, úspora je výraznejšia pri opakovaných pokusoch

Vzali ste si v minulosti neuvážene pôžičku, ktorú teraz draho splácate? Riešením môže byť refinancovanie. Istotne Vám neunikli rôzne ponuky bánk: vrátime Vám x splátok, pri riadnom splácaní odpustíme y úrokov…Z toľkých alternatív sa až motá hlava. Nájsť ponuku, na ktorej získate najviac, tak nemusí byť úplne jednoduché. Výber komplikuje aj skutočnosť, že propagované úrokové sadzby sú v mnohých prípadoch minimálne. Človek sa poteší, ak narazí na refinancovanie s úrokom 7,90 % no keď príde na pobočku, ukáže sa, že reálna ponuka je o tretinu vyššia.

Od čoho závisí výška úroku?

Výsledná úroková sadzba totižto závisí od viacerých faktorov – výšky príjmu žiadateľa, oblasti v ktorej pracuje, typu konsolidovaných pôžičiek a ich pôvodnej výšky úroku, lehoty splatnosti, od jeho ďalších záväzkov, a samozrejme veľkú rolu hrá aj úverová história záujemcu, ktorá sa zisťuje na základe údajov z externých databáz. V takejto spleti faktorov, ktoré vplývajú na výšku úroku Vám skutočne len málokto povie presné podmienky ešte predtým, než podáte žiadosť o úver.

Vyberať sa dá ťažko, pokiaľ nemáte jasné podmienky

Úroková sadzba ktorú sa dozviete z online kalkulačiek je iba orientačná a v mnohých prípadoch má od tej skutočnej ďaleko. Scenár je takmer vždy rovnaký: po prísľube nízkeho úroku nasleduje celá rada podmienok. Zriadenie účtu v danej banke, zasielanie príjmu na tento účet či dokonca povinné poistenie úveru, ktoré má potom za následok pomalšie znižovanie istiny…Niektoré banky dokonca podmieňujú lepšie úroky záväzkom na dlhšie časové obdobie. Pre klienta to potom znamená väčšie preplatenie úveru.

Trh s refinancovaním má aj svetlé výnimky – produkty, pri ktorých záujemca o prenos pôžičky vopred vie, aké sú podmienky.

zmenaNapríklad čerstvá novinka na trhu – refinančná pôžička od mBank  je s transparentnou úrokovou sadzbou vo výške 9,90 % p.a. (ročná percentuálna miera nákladov je 10,36 %). Atraktívny úrok získa každý (po splnení podmienok banky pre poskytnutie úveru), bez ohľadu na výšku úveru, lehotu splatnosti, či výšku úrokovej sadzby pôvodného úveru. mPôžička na refinancovanie sa poskytuje v objeme od 350 až do 20 000 € so splatnosťou od 12-84 mesiacov.

Podmienkou pri prenose pôžičky do mBank je, aby ste splácali úver v inej banke alebo nebankovej spoločnosti po dobu minimálne 6 mesiacov. Vybavenie je jednoduché, nie sú potrebné žiadne doklady, ani pôvodná úverová zmluva a dokonca ani potvrdenie o príjme. Zriadenie účtu v mBank sa pri prenose pôžičky do tejto banky nevyhnete. Jej mKonto je však bez poplatku za zriadenie a vedenie, takže Vás nebude stáť žiadne peniaze navyše.

V mBank teda môžete pohodlne zosekať úrok napríklad z pôvodných 15 % na 9,90 % ročne, bez nutnosti využívať ďalšie spoplatnené produkty. Poskytnutie úveru je bezplatné, rovnako ako aj vedenie úverového a bežného účtu v tejto banke

K tomu mBank ponúka ešte jednu výhodu: bezplatné mimoriadne splátky a predčasné splatenie úveru, čo iste oceníte, ak dostanete o pár mesiacov chuť opäť refinancovať, s ešte výhodnejším úrokom. Napríklad v online banke ZUNO. Tá ponúka tiež transparentný úrok, v troch rôznych výškach, v závislosti od toho aká bola výška úroku pôvodného úveru:

zuno refinancovanie uroky

Pokiaľ bola výška úveru v mBank 9,90% p.a., ďalším refinancovaním v ZUNO sa dá dostať na 6,90 % ročne. A to je podstatný rozdiel oproti pôvodnému záväzku s úrokom 15 %. Podmienkou refinancovania v ZUNO je splácanie pôžičky, ktorú chcete preniesť do online banky po dobu minimálne 3 mesiace. Ďalej Váš čistý mesačný príjem musí byť minimálne 250 €, musíte mať dobrú platobnú disciplínu (nemeškáte s inými splátkami), nemáte negatívny záznam v databáze Credit Bureau a SOLUS-u a nemáte žiadne pozdlžnosti voči ZUNO. Pokiaľ chcete pôžičku preniesť do ZUNO, vybojovať si ju môžete až po zriadení účtu, čo je síce trocha vybavovačiek navyše, ale aspoň, že je bezplatný.

S bankovou turistikou opatrne

Banková turistika sa možno oplatí, pokiaľ ju vyskúšate 2-3 krát. Pri viacerých pokusoch v krátkych časových úsekoch však môžu byť Vaše úmysly opätovne predčasne splatiť pôžičku a ísť ku konkurencii, ktorá dá najlepšie podmienky, odhalené v zárodku čo môže viesť k nemilosrdnému zamietnutiu žiadosti. Ale veď čo, za pokus nič nedáte…

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia