Rekonštrukcia bytu ktorá Vás nezruinuje

Rekonštrukcia bytu ktorá Vás nezruinuje

Podarilo sa Vám kúpiť starší byt, ktorý nutne potrebujete „facelift“ ale na rekonštrukciu bytu nemáte veľa peňazí nazvyš? Nič to, prerábka sa dá realizovať aj s obmedzeným rozpočtom. Samozrejme ak chcete veľa muziky za málo peňazí, bude to chcieť prácu naviac, ale výsledok môže stáť za vynaložené úsilie. Pri rozsiahlejšej rekonštrukcii bytu je vyhľadanie odborníkov z radov architektov a statikov alfou a omegou úspešného projektu. Najmä ak chcete meniť dispozíciu, búrať steny alebo celé jadrá. Neodborné zásahy môžu totižto narušiť statiku celého bytového domu, pričom ak by sa našlo podobných „kutilov“ v bytovom dome viac, mohlo by dôjsť v najhoršom prípade aj k jeho deštrukcii. Nie že sa teda rozhodnete spraviť z dvoch menších miestnosti priestrannú obývačku vybúraním priečky bez toho, aby ste sa poradili so statikom. Počítajte s tým, že statik si bude za svoju prácu účtovať od 50-250 €, podľa náročnosti práce a rozsahu stavebných úprav.

Máte už stavebné povolenie?

Druhá dôležitá vec, ktorú budete musieť riešiť okrem odbornej pomoci architekta či statika, je stavebné povolenie. Množstvo ľudí sa mylne domnieva, že stavebné povolenie sa vyžaduje iba pri novostavbách. Pri zásadných stavebných úpravách bytov, kedy sa zasahuje do nosných konštrukcií alebo dochádza k zmene v užívaní časti stavby je potrebné získať stavebné povolenie. To budete potrebovať, ak budete chcieť zaskliť lodžiu, vybúrať dvere v nosnej stene alebo zväčšiť okná. Vydanie stavebného povolenia je podmienené doložením posudku od statika a súhlasom od správcu bytového domu.

Kedy stačí ohlásenie?

rekonstrukcia bytuAk sa jedná o rekonštrukciu menšieho rozsahu, teda ak sa nechystáte zasahovať do nosných konštrukcií, spravidla stačí podať stavebnému úradu ohlásenie. Toto sa podáva pri stavebných úpravách ktoré menia vzhľad stavby a pri ktorých sa nezasahuje do nosných konštrukcií stavby. Napríklad ak chcete mať dvere inak umiestnené – musí sa však jednať o umiestnenie dverí do deliacej priečky, nie nosnej steny. Na rozdiel od stavebného povolenia je ohlásenie bezplatné.

Akonáhle podáte oznámenie, musíte počkať, či stavebný úrad nebudete mať nejaké námietky voči plánovanej rekonštrukcii. Môže sa tiež stať, že úrad rozhodne, že na podobné úpravy nestačí ohlásenie, ale je potrebné stavebné povolenie. Zákonná lehota na vyjadrenie súhlasu s prerábkou bytu je 30 dní. Aj keď sa rekonštrukcie neviete dočkať a najradšej by ste začali hneď, nepúšťajte sa do žiadnych úprav predtým, ako budete mať v rukách súhlas stavebného úradu.

Dobré vzťahy so susedmi sú nad zlato

Napriek tomu, že nahlásenie prerábky bytu susedom nenariaďuje žiaden zákon, patrí to k elementárnej slušnosti. Preto ak chcete so susedmi ďalej dobre vychádzať, vyveste na hlavné vchodové dvere oznam s ospravedlnením za zvýšený hluk, prach a neporiadok. Oznam by mal obsahovať aj časový horizont, odkedy dokedy je plánovaná rekonštrukcia bytu s hodinami, kedy sa budú stavebné práce realizovať. Tiež je dobré vyvesiť súhlas stavebného úradu s rekonštrukčnými prácami. Susedov si môžete na svoju stranu získať ak ich všetkých navštívite a osobne im dáte vedieť, že plánujete rekonštrukciu s tým, že sa im vopred ospravedlňujete za znížený komfort. Prísľubov sa striktne držte, s prácami nezačínajte pred deviatou hodinou a nekončite neskôr ako o šiestej večer. Susedom dajte aspoň cez obed vydýchnuť. Predsa len, búracie práce osem či deväť hodín v kuse je ťažká záťaž pre nervy aj toho najchápavejšieho suseda. Navyše, nie každý chodí do práce – v bytoch sú aj starí ľudia odkázaní na lôžko, ženy s malými deťmi, či ľudia pracujúci z domu. Všetci títo si Vašu prerábku musia odtrpieť a verte tomu, že to nie je prechádzka ružovou záhradou. Preto na nich berte ohľad a snažte sa úpravy uskutočniť v čo najkratšom časovom horizonte. Absolútne neprípustné sú prerábky bytov počas víkendov a dní pracovného voľna. Predstavte si, že konečne je sobota a vy sa tešíte, že si doprajete dlhší spánok. Tu Vás o 8.00 ráno zobudí hlučný rachot, vŕtanie a vyklopkávanie od susedov, kde sa práve začala rekonštrukcia bytového jadra. Istotne by ste neboli nadšený. Ohľaduplnosť je najmä pri rekonštrukčných prácach namieste.

Rekonštrukcia bytu s napätým rozpočtom – na cene záleží

Väčšina ľudí, ktorí nemajú peniaze nazvyš sa rozhodne rekonštrukciu realizovať na vlastnú päsť. Táto alternatíva je však vhodná pre zručných ľudí, ktorí majú s podobnými úpravami skúsenosti. V opačnom prípade riskujete chyby, za ktoré sa platí a ktoré nebudete môcť vyčítať nikomu inému, iba sebe. Druhým aspektom sú opäť medziľudské vzťahy. Ak ste si vymysleli „super plán“ že budete normálne chodiť do práce a vŕtačku vezmete do ruky po šiestej večer, verte tomu, že dobrým vzťahom so susedmi je koniec. Ak chcete rekonštrukciu uskutočniť svojpomocne, na hlučné práce si vezmite dovolenku. Obkladačky môžete pokladať aj večer, nakoľko to susedov vyrušovať nebude.

Druhou možnosťou je zveriť prerábanie bytu stavebnej firme alebo živnostníkovi, pričom živnostníci Vám spravidla dajú lepšiu cenovú ponuku. Výber realizátora projektu v žiadnom prípade nepodceňujte. Určite je vhodné osloviť aj 5-6 majstrov s prosbou o vypracovanie cenovej ponuky. Možno budete prekvapený, ale rozdiel v cene môže byť za rovnakú prácu aj niekoľko tisíc eur. Dobrým odrazovým mostíkom sú pozitívne referencie od známych, rodiny a priateľov. Osvedčenou stratégiou je tiež zistenie kontaktov na šikovných majstrov z miestnych stavebnín. Akonáhle máte zoznam odporučených živnostníkov, nechajte si plánované práce naceniť. Pozor, pri výbere nezohľadňujete len cenu, ale aj spomínané referencie a to, ako na Vás majster pôsobí. Pri užšom výbere sa nehanbite informovať na možnosť zľavy. Uvidíte, ako pôjdu stovky eur dolu! Často sa osvedčí formulka, že konkurencia ponúka x percent zľavu za rovnaký rozsah prác. Kto sa nespýta, nič nezíska.

No a v neposlednom rade je tiež dôležité uzatvoriť správne naformulovanú zmluvu o diele, v ktorej by nemal chýbať zoznam všetkých prác s objemom. Na základe zmluvy potom môžete nekvalitne odvedenú prácu reklamovať. Bežná záručná lehota je 24 mesiacov, no nie je nezvyčajná ani 4 či 5 ročná záruka.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia