Roaming v rámci krajín EÚ budúci rok výrazne zlacní, o dva roky sa zruší úplne

Roaming v rámci krajín EÚ budúci rok výrazne zlacní, o dva roky sa zruší úplne

Cestujete pravidelne do zahraničia a po návrate Vás vždy naštvú enormné účty za telefón? Dobrá správa je, že v rámci európskej dvadsaťosmičky sa roamingové poplatky a nespoľahlivé pripojenie na internet už onedlho stanú minulosťou.

Telefonát priateľovi z domu alebo z inej členskej krajiny EÚ nebude hrať na faktúre žiadnu rolu

Takmer dva roky potom, čo EK predložila návrh jednotného digitálneho trhu, zástupcovia členských štátov EÚ, Európskeho parlamentu a Európskej komisie dospeli k dohode, v rámci ktorej sa s účinnosťou od 15. júna 2017 zrušia roamingové poplatky za používanie mobilných telefónov v krajinách EÚ.

Telefonáty z cudziny tak od polovice roka 2017 budú stáť toľko čo telefonovanie vo vlastnej krajine, bez akýchkoľvek prirážok.

O horúcich novinkách z práve uskutočnenej dohody informuje eurokomisár pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger.

twitter_roaming_EU

Dobrá správa prišla z predsedajúcej krajiny EU, z Lotyšska. Aj keď došlo k dohode, v nasledovných 6 mesiacoch ju musia odsúhlasiť všetky členské štáty.

Budúci rok nás bude roaming stáť podstatne menej

Už od 30. apríla 2016 však dôjde k výraznému zosekaniu poplatkov za roaming. Pri volaní zo zahraničia bude maximálna prirážka k základnej cene hovoru v domácej krajine max. 0,05 € / min, SMS s roamingom môže byť maximálne o 2 eurocenty vyššia ako doma a objem 1MG dát môže byť vyšší ako 5 eurocentov ako doma (bez DPH).

Lacné volania z cudziny nebudú neobmedzené

Telekomunikačné spoločnosti si však od EÚ vydupkali jeden veľký ústupok. Európska legislatíva im umožní nastavenie limitu pre maximálne množstvo prevolaných minút, odoslaných správ a prenesených dát zo zahraničia. Tento maximálny limit má svoje pomenovanie, tkz. fair user policy (FUP). Operátori sa prostredníctvom „fair user policy“ snažia predísť zneužívaniu lacných roamingov. Špekulanti by totižto so systémom ľahko vybabrali – nie je nič jednoduchšie ako zakúpiť si paušál v krajine EÚ, kde vychádza najlacnejšie a veselo ho využívať na domáce hovory.

Snaha o lacnejší roaming v rámci EÚ trvá už desaťročie

iphone-zena

A treba povedať, že priniesla ovocie. Od roku 2007 spadli priemerné ceny roamingových hovorov a SMS správ až o 80 %. Dátový roaming je dokonca až o 91 % lacnejší v porovnaní s rokom 2007. Potom, čo sa v apríli budúceho roka zavedú maximálne prirážky (teda 0,05 € za hovor, 0,02 € za sms, a 0,05 € za 1MB) budú Európania platiť aj pri maximálnej prirážke o 75 % menej ako teraz.

Nová dohoda má tiež chrániť právo každého Európa k prístupu na internet bez diskriminácie. Poskytovatelia pripojenia tak nebudú môcť diskriminovať užívateľov prípadne obmedzovať rýchlosť pripojenia na základe toho, odkiaľ pochádza.

Prvý krát tak bola zásada neutrality webovej siete ukotvená v právnych predpisoch EÚ

Po novom nebudú môcť byť nespravodlivo blokované nové weby či online služby, alebo také, ktorých prevádzkovateľ si nepriplatil u prevádzkovateľa internetových služieb za privilegovaný prístup.

Vo svete otvoreného internetu sa bude teda so všetkou návštevnosťou zaobchádzať rovnako, podľa jasných pravidiel, ktoré budú platiť pre všetkých. Samozrejme, pravidlá sa nebudú vzťahovať na isté výnimky, ktoré sú vo verejnom záujme, ako napríklad bezpečnosť siete alebo boj proti detskej pornografii.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia