Rýchle pôžičky

Rýchle pôžičky

Jediné čo zaujíma človeka, ktorý sa ocitol v zlej finančnej situácii sú rýchle pôžičky. V druhom rade sa začne zaujímať o výšku úrokovej sadzby a až potom príde na rad dobré meno spoločnosti. Tento „postup“ sa dá do istej miery chápať, aj keď sa nejedná o najšťastnejšie riešenie. Ak aj vy potrebujete plátať krátkodobý nedostatok finančných prostriedkov pôžičkou, mali by ste zvoliť prezieravejší a najmä zodpovednejší prístup k požičiavaniu. V prvom rade by ste sa mali zaujímať o ročnú percentuálnu mieru nákladov, alebo skrátene RPMN. Tento údaj Vám poskytne bližšie informácie o tom, koľko percent z dlžnej čiastky musíte za obdobie jedného roka zaplatiť v súvislosti s poskytnutím úveru, správy úverového účtu a ďalšími poplatkami spojených s čerpaním finančných prostriedkov, teda všetkých nákladov a poplatkov spojených s pôžičkou. Tu už asi začínate tušiť medzi úrokom a ročnou percentuálnou mierou nákladov. Kým úrok je v podstate cenou požičaných peňazí, v RPMN sú okrem úroku zahrnuté aj všetky poplatky spojené s poskytnutým úverom (napríklad administratívny poplatok pri uzatvorení zmluvy, poplatok za správu úveru, prípadne za vedenie účtu, poplatky za prevod peňažných prostriedkov, poistenie úveru pokiaľ je povinné a podobne). To, že niekto sľubuje expresné vybavenie ešte nemusí znamenať, že bude aj výhodná – väčšinou je opak pravdou.

 

Ako po masle to ide u poskytovateľov sms úverov…

 

eura pozickaTypickým príkladom sú takzvané rýchle pôžičky pred výplatou, ktoré sú tiež známe aj ako sms pôžičky. Ich poskytovatelia sú čo sa týka rýchlosti spracovania žiadosti a zaslania peňazí na účet neprekonateľní. Sľubujú že klient ktorému bude žiadosť schválená dostane peniaze na účet ešte v deň podania žiadosti – najneskôr do 24 hodín. A treba povedať že neklamú, požadovanú sumu si môže klient vybrať z bankomatu ešte v ten istý pracovný deň. Ako je to možné? V prvom rade za expresným vybavením stojí automatizovaný proces – záujemca o rýchly úver môže žiadosť odoslať prostredníctvom online formulára dostupného na stránke poskytovateľa, prípadne môže o pôžičku požiadať formou krátkej sms správy, ktorá spravidla obsahuje meno žiadateľa, adresu trvalého bydliska, rodné číslo, požadovanú sumu, splatnosť a číslo bankového účtu. A teraz príde na rad takzvané „overovanie“ respektíve „neoverovanie“. Tieto spoločnosti v podstate overujú len správnosť zadaných údajov – vôbec sa nezaťažujú s overovaním príjmu či úverových registrov. Preto na ich stránkach nájdete lákavé ponuky typu rýchle pôžičky bez dokladovania príjmu a overovania registrov. Skutočne neklamú – má to však jeden háčik a tým háčikom je vysoká cena, ktorú si za požičanie malej sumy peňazí s krátkou lehotou splatnosti účtujú. Rádovo sa jedná o ročnú percentuálnu mieru nákladov v tisíckach percent. Na druhej strane je pravdou, že je nezmyselné a úplne zbytočné porovnávať RPMN úveru s niekoľkoročnou splatnosťou a pôžičky na 30 dní.

Samozrejme rýchle úver vybavíte aj v iných nebankových spoločnostiach, ktoré poskytujú úvery so stredne dlhou a dlhou lehotou splatnosti. Napríklad v Ceteleme je žiadosť spracovaná pomerne v krátkej dobe, ale keďže sa požaduje predloženie istých dokladov (najmä kópie dokladov totožnosti a potvrdenie o výške príjmu), záleží na klientovi, ako rýchle pošle požadované podklady na adresu spoločnosti. Ak „papierovačky“ nebudete zbytočne naťahovať, peniaze môžete mať na účte už do troch pracovných dní. Navyše táto spoločnosť požičiava na čokoľvek so zaujímavým úrokom od 8,39 % ročne. Oveľa drahšia Pôžičkáreň sľubuje zaslanie finančných prostriedkov na účet žiadateľa ešte v ten istý deň, pokiaľ bola žiadosť podaná do 14:00 hodiny.

 

V poslednej dobe však došlo k pozitívnym zmenám aj v bankovom sektore. Preto nie je ničím zvláštnym, ak v banke podáte žiadosť o úver, ktorý Vám schvália aj na počkanie (OTP banka, Raiffeisen banka a podobne). V prípade čerpania na účet vedený v danej banke budete mať peniaze na účte okamžite. Takže, ako vidíte, získanie a vybavenie rýchlej pôžičky nie je absolútne žiaden problém. Skôr by ste sa mali zamerať na získanie peňazí za čo najvýhodnejších podmienok, teda s čo najnižším RPMN, aj keby to malo byť za cenu dlhšieho vybavovania.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia