S kreditkou zaobchádzajte opatrne

S kreditkou zaobchádzajte opatrne

Množstvo ľudí, ktorí majú menšie či väčšie finančné problémy, hľadajú najkratšiu cestu k peniazom. Ich prvé kroky, akonáhle zistia, že zo situácie vlastnými silami nevykorčuľujú, vedú do banky. Tam sa snažia nájsť úverový produkt, ktorý im pomôže vyriešiť ich finančnú situáciu. Neraz dostanú ponuku na kreditnú kartu. Sympatická pracovníčka banky sype z rukáva jej výhody: vydanie je okamžité, peniaze môžete čerpať kedykoľvek, čokoľvek ňou môžete zaplatiť doma aj v zahraničí, stačí splatiť len 5 % z dlžnej sumy mesačne. Navyše požičané peniaze máte bez úroku, stačí si len postrážiť koniec bezúročného obdobia. K týmto lákavým výhodám ešte pridá možnosť vydania núdzovej hotovosti pri strate alebo krádeži a poistenie schopnosti úver splácať.

Nie pre zadĺžených

kreditky_POpojený vidinou hladkého vyriešenia svojej situácie sa nechá na vydanie kreditky zlákať nejeden nešťastník s dlhmi, ktoré pred sebou tlačí niekoľko mesiacov. S kreditnou kartou treba však narábať opatrne – nakoniec ako s každým iným úverovým produktom. Dôležité je uvedomiť si, že kreditka nie je vhodná na dlhodobé úverovanie a už vôbec nie na splácanie starých dlžôb. Jej použitie by v takomto prípade malo celkom určite za následok prehĺbenie finančných problémov.

Ani bezúročné obdobie nie je v prípade dlhodobých trablov s financiami žiadnou výhrou, skôr naopak. Dĺžka bezúročného obdobia sa v závislosti od poskytovateľa pohybuje okolo 30-50 dní. Počas tejto doby, ktorá sa počíta odo dňa uskutočnenia transakcie až po deň splatnosti. Ak teda vydavateľ kreditnej banky poskytuje bezúročné obdobie 45 dní, tak môžete minimálne 15 a maximálne 45 dní peniaze používať zadarmo. Po uplynutí tohto obdobia musíte zaplatiť splátku, Rozhodnúť sa môžete pre postupné splácanie (každá finančná inštitúcia si stanovuje výšku minimálnej splátky, ktorú je potrebné rešpektovať) alebo pre úplné splatenie dlžnej sumy, podľa toho, čo Vám viac vyhovuje. Zostatok úverového rámca môžete použiť v ďalšom období.

Draho požičané peniaze

Akonáhle bezúročné obdobie uplynie a dlžnú čiastku v plnej výške nesplatíte, nastupujú vysoké úroky, ktoré sa bežne pohybujú okolo 18 – 21 % ročne z dlžnej sumy, zároveň treba platiť aspoň minimálnu splátku z úveru.

A by ste kreditku použili na zaplatenie nejakej starej dlžoby, získate síce pár dní bez úrokov, no pokiaľ celý dlh nevyrovnáte do konca bezúročného obdobia, tak Vás v konečnom dôsledku vyjde nový úver veľmi draho. Preto nezabúdajte, že kreditná karta je produkt určený na krátkodobé financovanie alebo nákupy, nie na dlhodobé úverovanie.

Kedy sa oplatí?

Môžete si ňou pomôcť, ak do domácnosti potrebujete niečo súrne kúpiť a do výplaty zostáva ešte niekoľko dní. Kúpite nutnú vec pomocou kreditky a akonáhle Vám príde výplata, dlžnú sumu vyplatíte. Vďaka rýchlemu splateniu dlhu do konca bezúročného obdobia nebudete platiť žiadne úroky, takže použitie kreditky je v tomto konkrétnom príklade výhodné. Rozhodne však nie je riešením, ak sa chcete zbaviť existujúcich dlhov – v tom prípade radšej pouvažujte nad refinancovaním, vďaka ktorému môžete rozložením splátok na dlhšie obdobie získať nižší úrok a nižšie splátky.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia