Šéfe, chcem pridať. Ako si vyjednať vyšší plat?

Šéfe, chcem pridať. Ako si vyjednať vyšší plat?

Ak by ste spravili prieskum svojom okolí s otázkou: „Ako ste spokojný so svojím platovým ohodnotením v zamestnaní?“, pravdepodobne by ste veľa superlatívov na tému plat v práci nepočuli.

Takmer každý si myslí, že by mal za svoju lopotu dostať viac, no len málokto sa odhodlá s touto svojou nespokojnosťou niečo spraviť. Ísť za svojim nadriadeným s požiadavkou: „Šéfe, chcem vyšší plat!“ je totižto pre väčšinu zamestnaných nepríjemná záležitosť, na ktorú sa dlho odhodlávajú…Vypýtať si viac peňazí nám komplikujú dve neviditeľné sily: ostych a strach. Prekonajte ich, zaklopte na dvere Vášho nadriadeného a sebavedome predostrite svoje požiadavky. Nie je to až také strašné a keď sa Vám to podarí, ešte si budete „trieskať hlavu“ o pracovný stôl, že ste sa na to neodhodlali skôr.

podanie ruky so sefom

Zatočte s ostychom a strachom

Ako však poraziť dve vyššie zmienené neviditeľné sily? Najskôr k ostychu. Pýtať si viac peňazí evokuje u mnohých ľudí pocit, že sa jedná o niečo nepatričné, že sa treba uspokojiť aj s málom a že človek môže byť vlastne rád, že nejakú, aj keď mizerne platenú prácu vôbec má…

Pri takomto prístupe je požiadavka na zvýšenie platu skutočne neprekonateľný problém. Ostych najlepšie prekonáte tak, keď si uvedomíte, že zamestnávateľ nie je ten, ktorý Vás len tak živí. Na to, aby Vám mohol vyplácať mzdu, mu musíte vyprodukovať oveľa viac peňazí, aby sa mu oplatilo znášať riziká zamestnaneckého pomeru. Pokiaľ sa Vašej firme dobre darí, je veľká pravdepodobnosť, že istý priestor na zvyšovanie existuje, a to najmä vtedy, ak usilovne pracujete a máte rukolapné dôkazy, ako aj vďaka Vašej práci firma prosperuje…

Druhou neviditeľnou silou brániacou požiadať o zvýšenie platu je strach. Strach z odmietnutia, teda že so svojou požiadavkou nepochodíte a ešte sa aj strápnite. Svoju rolu tiež hrá obava z toho, čo si o Vás druhá strana po nastolení požiadavky na zvýšenie platu pomyslí. Že ste hamižný? Že myslíte len na peniaze? Aj to mnohých trápi….Tieto obavy sú však neopodstatnené. Treba si uvedomiť, že sa bojíte odmietnutia vlastnej osoby. Ľudia sú však primárne veľmi egostickí, myslia predovšetkým len na seba (najmä čo sa týka obchodných a pracovných vzťahov), a o Vás sa zaujímajú len do tej miery, do akej sú Vaše ciele rovnaké. Pokiaľ sa začnú ciele rozchádzať, začnú sledovať svoje priority, Vaše zostanú bokom. Takže ak Vás aj šéf odmietne, nie je to preto, že by odmietal Vás ako osobu, ale preto, že jeho a Vaše ciele a predstavy nie sú v súlade.

No a v neposlednom rade si treba uvedomiť, že pokiaľ sa na zvýšenie platu nebudete informovať sami, nikto to za Vás nespraví. Zamestnávateľov, ktorý by sami od seba iniciovali zvyšovanie platu zamestnancov je ako šafránu (a nemyslíme tým zvyšovanie o infláciu, teda o pár drobných).

Ako si zvýšiť šance na tučnejšiu výplatnú pásku?

Ponúkame niekoľko tipov, ktoré Vaše vyjednávanie o platovej otázke posunú bližšie k víťaznému koncu.

Pripravte si vecné argumenty

Základom úspešného vyjednávania o zvyšovaní platu je pripraviť si nepriestrelné argumenty, prečo by mal šéf pridať práve Vám. Spíšte si zoznam svojich úspechov a nehanbite sa o nich hovoriť. Na to, aby Vás nadriadený dokázal patrične ohodnotiť, musí poznať Váš prínos pre firmu. Pokiaľ len usilovne pracujete, robíte nadčasy a často krát si beriete notebook so sebou domov na víkend, a nikomu sa o tom nezmienite, je dosť možné, že si Vás nikto nevšimne až do dôchodku.

Ukážte sa šéfovi v správnom svetle. Pochváľte sa všetkými svojimi významnými úspechmi (napríklad akých klientov sa Vám podarilo získať, aké procesy naštartovať, aké projekty ste dotiahli do konca….). Každý šéf si potom ľahko zráta, aký je Váš prínos pre firmu a koľko by stálo, ak by o Vás prišiel a musel by hľadať náhradu, ktorú bude potrebné navyše zaškoliť.

Nevydierajte

Pri vyjednávaní platu sa striktne držte vecných argumentov – Vaše silné stránky, úspechy, prínos pre firmu… Buďte veľmi konkrétny pri popisovaní Vašich individuálnych výkonov. V žiadnom prípade nechoďte za šéfom s roztraseným hlasom a uplakanými očami, že potrebujete zvýšiť plat, lebo sa idete rozvádzať a stúpnu Vám náklady na všetko…Alebo s tým, že ste lojálny zamestnanec, ktorý pre firmu roky tvrdo pracuje a že už je načase, aby Vám pridali.

Aj keby ste tam mali odpracovaných 10 rokov, to samotné nie je žiaden dôvod na zvyšovanie platu. Zapamätajte si, šéfa budú zaujímať iba vecné argumenty, čo z toho bude mať firma, ak Vám pridá. Inými slovami: nadriadený si musí medzi riadkami vyčítať, o čo všetko by prišiel, ak by ste sa rozhodli dať výpoveď a svoju energiu a čas investovať do niečoho iného….

Správne načasovanie

hodiny - casPlatovú otázku treba nastoliť v správnom čase: teda keď sa zamestnávateľovi darí a keď o nové zákazky nie je núdza. Počas obdobia prepúšťania či iných napätých situácií je lepšie vyjednávanie o plate odložiť na neurčito.

Taktiež je dôležité vystihnúť ten správny čas, kedy si na túto tému so šéfom „sadnúť“. Iste uznáte, že pondelok ráno keď sa riešia plány na najbližší týždeň, alebo piatok poobede, keď má každý plnú hlavu víkendu nie je zrovna najideálnejší čas na to, aby ste si vydupkali lepší plat. Počkajte s tým na stred týždňa a nezabudnite striehnuť na dobrú náladu nadriadeného.

O koľko by ste chceli navýšiť plat?

Táto otázka pri vyjednávaní určite padne, preto sa ňu pripravte. Na to, aby ste vedeli správne odhadnúť navýšenie, musíte poznať svoju cenu. Pomôckou Vám môže byť prieskum platov (Merces.sk) vo Vašom regióne. Svoje platové požiadavky formulujte ako konkrétnu sumu, nie ako rozpätie od-do. Najviac dosiahnete, ak budete počas vyjednávania milý, dobre naladený, ak budete vecne argumentovať, a ak šéfa presvedčíte, že sa do Vás oplatí investovať.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia