Slovensko je leadrom v zavádzaní bezkontaktných technológií: 40 % všetkých platobných kariet je bezkontaktných

Slovensko je leadrom v zavádzaní bezkontaktných technológií: 40 % všetkých platobných kariet je bezkontaktných

Pohodlie a praktickú stránku bezkontaktných kariet si uvedomuje čoraz viac Slovákov. Niet sa ani veľmi čomu čudovať – zaplatiť za nákup za menej ako 5 sekúnd bez zadávania PIN kódu, nemusieť loviť drobné v peňaženke a nečakať na výdavok – to sú hlavné dôvody, prečo čoraz viac ľudí vyhľadáva bezkontaktné karty. Dôkazom ich rastúcej obľuby u platiacich zákazníkov sú posledné štatistiky Slovenskej bankovej asociácie – ku koncu Septembra 2013 ich bolo v obehu až 1,9 milióna.

Koncom tretieho kvartálu 2013 bolo na Slovensku v obehu celkovo až 4,73 mil. platobných kariet, čo predstavuje medziročný nárast o 3,8 %. Najvyšší medziročný „skok“ až +93% bol zaznamenaný práve v oblasti bezkontaktných kariet, ktorých je aktuálne už spomínaných 1,9 mil., čo predstavuje až 40 % zo všetkých platobných kariet.

Malá krajina v srdci Európy leadrom?

Ak si hovoríte, že 40 – percentný podiel je na tuzemský trh úctyhodné číslo, máte úplnú pravdu. Slovensko patrí, čo sa týka zavádzania bezkontaktnej technológie medzi absolútnych leadrov v rámci Európy. Svedčí o tom nielen jedna z najvyšších penetrácii tohto typu kariet v rámci krajín Európskej únie, ale aj neustále zvyšujúce sa počty transakcií. V treťom štvrťroku 2013 bolo na Slovensku uskutočnených bezkontaktným spôsobom až 6,12 milióna transakcií, v celkovom objeme 80,48 milióna EUR. Priemerná výška takejto transakcie sa pohybuje na úrovni okolo 13 €.

Záujem však rastie aj o klasický spôsob platby platobnou kartou. Medziročne objem transakcií všetkými kartami stúpol o 3,8 percentuálneho bodu a počet všetkých transakcií až o 13,7 %. Priemerne sme kartou platili nákupy v hodnote 62,74 EUR.

Pochvaľujú si aj seniori

Na Slovensku nie sú bezkontaktné platobné karty žiadnou novinkou – MasterCard PayPass, alebo VISA PayWave môžeme používať už od roku 2008. Počiatočné obavy zo zneužitia rýchle vyvážili jednoduchosť a rýchlosť platieb pri pokladni. Pochvaľujú si aj seniori – zatiaľčo ešte pár rokov dozadu sa museli trápiť so zadávaním PIN kódu, potom, čo väčšina vydavateľov kariet prešla na bezkontaktné technológie, bežne prikladajú kartu k snímaču a na ich tvárach je vidieť spokojnosť.

Okrem toho, že platba je rýchlejšia, mnohí hu považujú aj za bezpečnejšiu, nakoľko platiaci zákazník kartu nikdy nepúšťa z ruky.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia