Solárne panely sa oplatia aj bez dotácie

Solárne panely sa oplatia aj bez dotácie

V čase stúpajúcich cien energií, každý aspoň trocha ekonomicky zmýšľajúci človek hľadá možnosti ako na nich čo najviacej ušetriť a stať sa čo najviacej nezávislým. Ako jedna z alternatív prichádza do úvahy inštalácia solárnych panelov a získavanie energie priamo z nich. Ak nie ste len ekonomicky ale aj ekologicky zmýšľajúci človek, tak toto riešenie je priam ideálne.

Pri správnom využívaní slnečných kolektorov a maximalizáciou využitia slnečného žiarenia môžete ročne ušetriť až 70 % nákladov na ohrev vody. Zachytením slnečného žiarenia prostredníctvom kolektorov si môžete užívať luxus ohrevu vody v domácnosti (úžitkovej vody, ale dá sa použiť aj na práčku a umývačku riadu) či v bazéne zdarma a to až 30 rokov, čo je aktuálna overená životnosť solárnych panelov – k tomu by však mala byť prispôsobená aj životnosť strechy na ktorú sa kolektor umiestni.

Ako to funguje?

kolektor na strechePrincíp solárnych panelov je veľmi jednoduchý. Absorbér, ktorý je umiestnený vo vákuových rúrkach alebo pod sklenou plochou účinne zachytáva slnečné lúče a mení ich na teplo. Povrch absorbéru je upravený takým spôsobom, aby pohlcoval čo najviacej slnečného žiarenia – kvalitnejšie výrobky so selektívnym spektrálnym náterom dokážu absorbovať až 96% žiarenia a pritom teplo vyžarujú iba minimálne. Takéto nátery nevyužívajú len priame ale aj rozptýlené svetlo a sú vhodné nielen na leto, ale počas celého roka. Teplonosná látka (zmes demineralizovanej vody a nemrznúceho prípravku) sa zohreje priamo v absorbéri a odtiaľ sa získané teplo prepravuje potrubím do tepelného výmenníka, z ktorého sa teplo rozvádza a využíva na ohrev vody v domácnosti, v bazéne alebo na vykurovanie budovy. Pri kombinovanom systéme je možné kotol v letných mesiacoch úplne vypnúť – solárne panely budú plne postačovať na zohriatie vody.

Solárnych kolektorov je niekoľko typov, ktoré sa delia podľa rôznych kritérií – podľa tvaru na ploché, trubicové a koncentračné, podľa prenosu tepla ich môžeme rozdeliť na teplovzdušné, kvapalinové a kombinované. V stredoeurópskych končinách je najčastejšie používaným typom je plochý kvapalinový kolektor ktorý sa používa na ohrev vody alebo na solárne vykurovanie. Jeden takýto kolektor dosiahne výkon na ohrev jednej miestnosti s objemom 80m3.

Inštalácia

Pre maximálnu úsporu energie je potrebné dodržiavať isté zásady pri inštalácii slnečných kolektorov. Podklad musí byť dostatočne pevný a odolný voči poveternostným podmienkam – víchriciam, snehu a krupobitiu. Čo sa týka orientácie, najvýhodnejšie je solárne panely orientovať na juh aby sa čo najlepšie využila intenzita slnečného žiarenia. Nie je však dôležitá iba orientácia, ale aj sklon kolektora. Odporúčaný uhol sklonu bude závisieť od typu využitia solárnych panelov. Ak ich chcete používať výlučne na ohrev vody, tak je vhodné zvoliť uhol 30° až 35° od vodorovnej plochy aby sa čo najviacej zúžitkovala energia z letného slnka, ak plánujete využívať solárne systémy na vykurovanie, tak je efektívnejší uhol sklonu 45°. V neposlednom rade treba myslieť na to, aby boli kolektory umiestnené čo najbližšie k miestu spotreby tepla, aby nedošlo k zbytočným tepelným stratám v rozvodnom potrubí.

Návratnosť investície

Pokiaľ nepatríte medzi najväčších ekologických nadšencov, najviac Vás bude zaujímať asi cena solárnych panelov. Tá samozrejme závisí od viacerých faktorov, od typu, výrobcu, objemu plochy, počtu osôb v domácnosti…Ako pri všetkom, aj tu sa cenové ponuky firiem líšia a rozdiely sú v rádoch tisícok eur. Pri výbere dodávateľa sa neriaďte iba ponúkanou cenou. Tá sa dá „na papieri“ vždy skresať na nepoznanie. Jeden dodávateľ môže dať atraktívnu cenovú ponuku ktorá sa ťažko odmieta, ale akosi „zabudne“ povedať že ponuka nezahŕňa montáž, konštrukciu, je bez rozvodov a s minimom solárnej kvapaliny a bez DPH. Ak by ste si chceli tieto služby doobjednať, priplatíte si niekoľko stoviek až tisícok navyše. Preto pred podpisom zmluvy si vždy overte, čo všetko zahŕňa cenová ponuka a nezabudnite si overiť referencie danej firmy na internete.

Čo sa týka návratnosti investície, tá je pomerne rýchla – od 5-6 rokov aj bez dotácii. Oplatia sa najmä na ohrev vody. Pri správnom nastavení a už pri dvoch kolektoroch môžete bojler úplne odstaviť od konca marca do konca októbra. A čo je na tom najlepšie, potom, čo sa Vám prvotná investícia vráti (zhruba po tých 5-6 rokoch) tak môžete ďalších 24-25 rokov veselo zohrievať vodu až o 70-80 % lacnejšie.

Nečakajte na dotácie

Množstvo ľudí však rozhodnutie na kúpu slnečných kolektorov odkladá nakoľko sa spoliehajú na to, že štát ich opätovne začne dotovať. Vzhľadom na zlú ekonomickú situáciu, už teraz sa dá predpokladať že prostriedky v štátnom rozpočte na dotáciu kolektorov sa ani v nasledovnom roku nenájdu. Preto rozhodnutie, či investovať do solárnych panelov neodkladajte a nespoliehajte sa na dotácie. Každým rokom sa náklady na spotrebu tepla zvyšujú čím sa návratnosť investície sa skracuje.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia