Spanx sťahujúce nohavičky alebo ako zarobiť na komplexoch. Miliardu.

Spanx sťahujúce nohavičky alebo ako zarobiť na komplexoch. Miliardu.

Zarobiť sa dá na čomkoľvek. Stačí len inšpirácia a nájdenie medzery na trhu. Dôkazom je aktuálne najmladšia miliardárka na svete, len 42 ročná Sara Blakely, ktorá zbohatla tkz. self-made. Sara pre inšpiráciu nemusela chodiť ďaleko, stačilo, keď v zrkadle uvidela svoj zadok „nasáčkovaný“ v obtiahnutých bielych nohaviciach. Celá nešťastná zo svojho výzoru, nevedela akú bielizeň si pod nohavice obliecť, aby spodné prádlo nepresvitalo a aby zároveň vylepšilo tvar jej bujnejšieho pozadia. Bola skrátka v situácii frustrovanej spotrebiteľky, ktorá chcela vyzerať čo najlepšie no v obchodoch nenašla žiaden výrobok, ktorému by sa podarilo uspokojujúco zakryť mierne nedostatky. A tak sa rozhodla experimentovať – odstrihla „nohy“ teda spodnú časť z jedného páru dámskych sťahujúcich pančušiek univerzálnej veľkosti a zistila, že s vlastnoručne vyrobenou pomôckou vyzerá jej zadok lepšie ako kedykoľvek predtým.

Značka Spanx je ekvivalentom pre luxusné formovacie prádlo

Osem rokov po tomto experimente firma, ktorú Sara založila – Spanx vyťažila z predaja svojich výrobkov 300 miliónov dolárov. A nezostalo len pri pri výrobkoch, ktoré vylepšovali tvar dámskeho pozadia, produktové portfólio firmy sa rozšírilo aj na iné problémové partie žien. Momentálne má Spanx v ponuke stovky výrobkov od sťahujúcich nohavičiek, cez formujúce pančuchy, body, sťahujúce šaty, legíny, podprsenky, spevňujúce tepláky na cvičenie až po formujúce oporné spodné prádlo pre tehotné ženy. A keďže po pevnej postave netúžia len dámy, ale aj páni, množstvo výrobkov má Spanx aj pre pánov.

spanx pradlo

Od začiatkov po splnenie amerického sna

Ale pekne po poriadku. Sara Blakely začínala ako obyčajné dievča, ktorého snom bolo študovať právo na univerzite. Keď ju dva krát na univerzitu neprijali, začala sa zmierovať s predstavou, že miesto štúdia na vysnívanej škole sa bude musieť zamestnať. Jej prvé pracovné skúsenosti nenaznačovali nič z jej súčasnej hviezdnej kariéry. Po strednej škole sa na pár mesiacov zamestnala ako brigádnička v Disneylande. Sara poškuľovala po pozícii psa Goofyho, ale jej zamestnávateľ usúdil že na toto miesto nie je dosť vysoká. A tak sa musela uspojiť s tým, že turistov sprevádzala prezlečená za „chipmanka“. Neskôr pracovala pre firmu zaoberajúcou sa predajom kancelárskych potrieb. Mladá Sara Blakely mala na starosti predaj faxov a bol to skutočne tvrdý chlebíček. Každý deň sa venovala cold callingu – získavaniu nových zákazníkov prostredníctvom telefónu alebo nedohodnutej návštevy. V predaji sa jej celkom darilo, no jej práca obnášala veľa času stráveného vonku, v teréne, navštevujúc zákazníkov v horúcom floridskom počasí, v ktorom bola nútená nosiť pančuchy. Nie, že by musela, jednoducho mala pocit, že jej telo v nich vyzerá pevnejšie. No zároveň neznášala, že sa jej nohy nemohli slobodne „dýchať“ a že sa zbytočne parili v štyridsaťstupňových horúčavách v sťahujúcich pančuškách. A práve vtedy v jej hlave skrsol nápad nohy pančušiek odstrihnúť. Aj keď s týmto experimentom bola spokojná, nakoľko sa jej podarilo vyriešiť problém ktorý ju trápil dlhé mesiace (pevnejšie vyzerajúce telo a bosé nohy) nebola s výsledkom celom spokojná. Zostávalo vyriešiť otázku, ako udržať odstrihnuté pančuchy pevne zafixované tesne pod kolenami, bez toho, aby sa samovoľne rolovali vyššie.

To bol príbeh začiatku mimoriadne úspešnej firmy Spanx, ktorá našla odpoveď na riešenie problému, ktorý trápil milióny žien po celom svete.

Z päťtisíc dolárov spravila miliardu

zakladatelka spanxVo veku 27 rokov sa presťahovala do Atlanty, pričom stále pracovala pre firmu Danka, v ktorej predávala faxy. Popri tom už bola rozhodnutá založiť vlastný biznis a robila všetko preto, aby mohla dať u svojho zamestnávateľa výpoveď. Mala našetrených 5000 dolárov, ktoré použila ako štartovací kapitál do svojho podnikania. Po práci a cez víkendy sa vzdelávala a na internete si vyhľadávala informácie o tom, ako funguje biznis so sťahujúcim spodným prádlom. Aké materiály sa používajú na výrobu, kde sa vyrába atď. Keďže v tom čase výnosný biznis formujúcej bielizne ovládali čisto muži, ktorých predstava o tom, čo je pre ženu pohodlné, bola na míle vzdialená od názoru nežnejšieho pohlavia, vymyslieť lepší a kvalitnejší produkt, ako bol v tom čase na trhu, nebola až taká veda. Svoj patentovaný výrobok začínajúca podnikateľka prezentovala firmám, ktoré našťastie neboli ďaleko od miesta, kde Sara bývala a tak ich mohla počas voľných dní navštevovať a posúvať sa bližšie k svojej predstave byť sama sebe šéfkou. Samozrejme, zažila desiatky odmietnutí až nakoniec sa jedna fabrika rozhodla vyrobiť jej produkt. Svoje prvé sťahujúce spodné prádlo predala na toalete obchodného domu Neiman-Marcus kam jednu zákazníčku „odtiahla“ potom, čo príliš neverila prezentovaným výhodám jej výrobku. Po vyskúšaní sťahujúcúceho prádla však musela zákazníčka uznať, že jej postava vyzerá omnoho viac sexy.

Krátko na to sa začali obchody s prémiovým značkovým tovarom Bloomingdales, Saks, and Bergdorf Goodman prejavovať záujem o značku Spanx. Už po pár rokoch od uvedenia Spanx na trh bolo jasné, že Sara Blakely zamieša s rebríčkom najbohatších ľudí sveta. „Neviditeľnému“ super kvalitnému formovaciemu prádlu podľahli milióny bežných žien ale aj celebrity. A z obyčanej ženy, ktorá netúžila po ničom inom, iba byť sama sebe šéfkou, spravili výrobky Spanx miliardárku a najmladšiu self made woman na svete.

Nielen úspešná podnikateľka ale aj štedrá filantropka

Sara Blakely nie je len mimoriadne úspešná a krásna žena. Má triezvy pohľad na svet a uvedomuje si, že život nie je iba o tom, aby sa mala iba ona dobre, ale aby čo najviac pomohla aj ostatným. Stala sa vôbec prvou ženou miliardárkou, ktorá venovala polovicu svojho majetku nadácii Billa Gatesa a Warrena Buffeta. Finančné prostriedky z jej štedrého príspevku budú použité na podporu podnikania žien v začiatku ich podnikania, čo je podľa Sary investícia s najlepšou návratnosťou. Tisícky žien tak vďaka tejto úspešnej podnikateľke a filantropke dostanú šancu sa vzdelávať, vymýšľať, rozbehnúť vlastný biznis a uspieť. V roku 2006 navštívila show Oprah Winfrey, kde venovala milión dolárov na Oprah Winfrey’s Leadership Academy, ktorá pripravuje mladé africké dievčatá na vedúce pozície.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia