Splachovací záchod v domácnosti? Zďaleka nie je samozrejmosťou...

Splachovací záchod v domácnosti? Zďaleka nie je samozrejmosťou...

Absolútna väčšina ľudí v našich končinách považuje splachovací záchod za samozrejmosť, no stále sa nájde určité percento obyvateľov, pre ktoré predstavuje vlastné WC v dome nedosiahnuteľný luxus. A reč nie je o rozvojových krajinách, ale o vyspelom svete – krajinách ktoré sa pýšia členstvom v Európskej únii.

Možno máte na suché WC – latrínu spomienky z detstva, keď ste pár týždňov strávili na dome u svojej starej mamy alebo prababičky. Kým pre niekoho je latrína rokmi blednúca spomienka, pre celé 3 % obyvateľov Európskej únie je to realita, nakoľko si vlastné splachovacie záchody nemôžu dovoliť. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Eurostat (štatistický úrad EÚ) ešte za rok 2012 (momentálne sa štatistiky za rok 2013 spracovávajú a ešte nie sú skompletizované pre všetky členské krajiny ).

Ako sa dá predpokladať, v nových členských krajinách ktoré majú podstatne nižšiu životnú úroveň ako je priemer EÚ, je podiel domácností bez vlastného splachovacieho WC oveľa vyšší – až 12,3 % v porovnaní so starými členskými štátmi E15, kde je bez modernej toalety „iba“ 0,5 % domácností.

Čo je horšie, život bez splachovacej toalety alebo bez sprchy či vane?

latrinaNašťastie túto otázku nemusí väčšina Slovákov riešiť. Ale predsa len, skúste si predstaviť: je mrazivé zimné ráno a rannú hygienu musíte ísť vykonať von. Zohrejete si v hrnci trocha ľadovej vody zo studne, aby ste si mohli opláchnuť tvár a umyť zuby. Pre „moderného“ človeka je ešte horšia predstava „kúpania“: buď v najbližšom jazere či rieke, alebo provizórne v malom lavóre. Nečudo, že ľudia žijúci v domácnosti bez vane či sprchy si doprajú „kompletnú očistu“ iba raz za týždeň. A nie je ich zanedbateľné množstvo. V rámci európskej dvadsaťosmičky takýmto spôsobom žije 2,7 % obyvateľstva, v nových členských krajinách je podiel domácností bez základného vybavenia umývadlom, sprchou či vaňou až 11,5 % a v pôvodných členských štátoch E15 je to 0,4 %.

So základným vybavením sú na tom slovenské domácnosti skôr bližšie k vyspelejším krajinám EÚ. Vlastnou vaňou či sprchou sa nemôže pochváliť len 0,3 % obyvateľov (v susednej ČR dvojnásobne viac ľudí žije bez „umývacieho príslušenstva“ – až 0,6 %). Vlastné splachovacie WC nemá 1,1 % slovenských domácností (kým v ČR je to 0,9 % domácností).

Základné bytové vybavenie sanitou sa postupne zlepšuje

Vývoj za posledné roky ukazuje, že sa situácia s vybavením domácnosti vylepšuje takmer vo všetkých krajinách EÚ. Napríklad v roku 2005 sa muselo bez WC zaobísť až 3,2 % slovenských domácností a bez vane či sprchy až 1,3 %.

Obe republiky, SR aj ČR však pôsobia ako luxusné krajiny pre život, keď ich porovnáme s Rumunskom, ktoré v štatistikách Eurostatu dopadlo úplne najhoršie v rámci celej EÚ. Podľa posledných štatistík je v Rumunsku bez toalety až 37 % ľudí (situácia sa však lepší v porovnaní s rokom 2007, kedy to bolo až 44%) a až 35,4 % bez vane/sprchy.

Rumunsko je tak na chvoste rebríčka krajín EÚ čo sa týka základných bytových potrieb. Rumunsku sekunduje Bulharsko (v počte domácností bez splachovacieho WC – 22,4% ) a Litva v počte domácností bez sprchy/vane (18,5%).

Pri najbližšom použití WC alebo sprchovaní tak buďme aspoň na chvíľu vďační za to, čo máme a na krátko zabudnime myslieť na to, čo by sme ešte chceli a čo všetko nám chýba…

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia