Splátkový predaj: kedy sa oplatí?

Splátkový predaj: kedy sa oplatí?

Splátkový predaj je mimoriadne lákavý spôsob, ako si odniesť domov spotrebič, nábytok, výpočtovú techniku, mobil či iný pomerne drahý tovar domov za zlomok ceny. Stačí na začiatku zaplatiť časť z predajnej sumy vo forme priamej platby – tkz. akontáciu (najčastejšie vo výške 5-10 %) a zvyšok sa spláca postupne v niekoľkých mesačných splátkach. Výnimkou však nie sú ani ponuky splátkového predaja s nulovou akontáciou, kedy klient podpíše zmluvu a bez toho, aby čokoľvek vopred platil môže domov odísť s vybraným tovarom.

Na rozdiel od spotrebného úveru nákup na splátky vybavíte na počkanie priamo v predajni, stačí ak so sebou máte občiansky preukaz.

Aj keď sa týmto spôsobom jednoznačne najviac financujú spotrebiče a výpočtová technika, na splátky dnes prakticky kúpite čokoľvek – dovolenku, šperky, rybársku udicu, športové potreby ale aj drobnosti ako obuv či hračky pre deti.

Splátkovému predaju sa darí nielen v kamenných predajniach, ale čoraz viac aj pri online nákupoch. Všetky významné eshopy ponúkajú svojim zákazníkom možnosť splátkového financovania prostredníctvom partnerov – spoločností zaoberajúcich sa splátkovým predajom. K najznámejším značkám patrí Cetelem, Home Credit a Quatro.

Radosť z lacno nadobudnutého tovaru sa však zvykne predražiť. Koniec koncov sa jedná o úverový produkt a tie nebývajú zrovna najlacnejšie. Občas však aj pri tomto type úveru sa dajú nájsť ponuky, ktoré Vás finančne až tak veľmi nezaťažia. Stačí len vedieť, kedy sa Vám nákup na splátky oplatí a kedy kúpený tovar už zbytočne preplácate.

Sledujte RPMN

Ročná percentuálna miera nákladov vyjadruje v percentách ročné náklady na úver. Na rozdiel od úrokovej sadzby, ktorá sa tiež udáva v % p.a., RPMN zahŕňa aj všetky ďalšie poplatky súvisiace s úverom ako napríklad spracovateľský poplatok či poistenie. Pri splátkovom predaji sa RPMN pohybuje od 0 % až k desiatkam percent (často viac ako 35 %).

Splátkový predaj teda nemôžeme zaškatuľkovať ako výhodný alebo nevýhodný, vždy treba pozerať na konkrétnu ponuku a podmienky.

Čo takto nakúpiť na splátky bez navýšenia?

Obchodníci v časovo limitovaných akciách lákajú na nákup na splátky s nulovým navýšením. Podstatou získania nulového úroku je splatenie úveru do požadovanej lehoty – napríklad do 4 či 6 mesiacov. V prípade že v dohodnutom termíne nebudete mať dosť peňazí na vyplatenie celej dlžnej sumy, istina sa začne úročiť vopred dohodnutým úrokom a klient naďalej spláca pravidelnými mesačnými splátkami, v konečnom dôsledku však tovar draho preplatí (často viac ako keby klient hneď na začiatku zvolil iný úverový produkt – bez možnosti získať nulový úrok). Splátkové spoločnosti trochu počítajú s tým, že množstvo klientov aj tak nebude mať dosť peňazí na splatenie v požadovanej lehote.

Porovnávajte!

Pokiaľ chýbajú finančné prostriedky na nákup tovaru, ktorý nutne potrebujete, stojí za trochu námahy porovnať si ponuky jednotlivých splátkových spoločností, prípadne zvážiť aj iné spôsoby financovania.

Dnes sa dá pomerne jednoducho získať spotrebný úver s RPMN niečo cez 10 %. Pre porovnanie, bežný nákup na splátky je s RPMN až vyše 25 %. Kontokorenty sú s úrokom okolo 17-20 %, no ich výhodou je, že sa automaticky splácajú s každou prijatou platbou na účet, takže dlh môžete splatiť aj skôr bez toho, aby ste museli žiadať o mimoriadnu splátku.

V každom prípade, pokiaľ ponuka splátkového predaja presiahne ročnú percentuálnu mieru nákladov 30 %, už sa v žiadnom prípade nejedná o výhodnú ponuku. S veľkou pravdepodobnosťou pri troche úsilia nájdete lacnejší spôsob financovania – či už v inej splátkovej spoločnosti alebo iným úverovým produktom.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia