Spoločný účet manželov alebo nech si každý hospodári na svojom konte?

Spoločný účet manželov alebo nech si každý hospodári na svojom konte?

Manželstvo alebo dlhodobý partnerský vzťah skôr či neskôr nastolí otázku spravovania financií v domácnosti: zriadiť si spoločný účet alebo nech si každý naďalej škrečkuje na svojom vlastnom konte?

Na prvý pohľad jednoduchá otázka ktorá ponúka dve základné možnosti, v praxi však dokáže zainteresovaných poriadne potrápiť a spôsobiť nejednu bezsennú noc, dokým padne konečné rozhodnutie. Na úvod treba povedať, že ani jeden spôsob nie je dobrý alebo zlý, ide o to nájsť také riešenie, s ktorým budete obaja čo najspokojnejší. Na peniazoch síce žiaden kvalitný vzťah nestojí, no nepochybne sa jedná o dôležitý aspekt fungovania domácnosti. Zle nastavené pravidlá či ich porušovanie (na jednej alebo druhej strane) môžu viesť k hádkam a vo vyhrotených situáciách aj k rozvodu.

Najskôr si ujasnite vlastný názor a neskôr sa o tom porozprávajte

manzelia v parkuAko sa teda prehrýzť dilemou z úvodu článku k riešeniu, ktoré bude vyhovovať obom? Ideálne je, ak si partneri najskôr ujasnia svoj vlastný postoj – každý by si mal samostatne odpovedať na otázku, či by preferoval spoločnú kasu alebo oddelené účty. Významnú rolu pri formovaní postoja hrá to, ako fungovalo hospodárenie v pôvodných rodinách – teda u rodičov. Mladí spravidla kopírujú rodičovský model.

Akonáhle majú obaja partneri jasno v tom, ako by to malo fungovať, je potrebné postoje oboch prediskutovať. Pokiaľ sú rovnaké, tak super – záležitosť je vybavená. Pokiaľ sa názory na spravovanie financií rozchádzajú, treba pristúpiť ku kompromisnému riešeniu.

Proces rozhodovania však nemusí byť až taký nalinajkovaný

V dnešnej dobe sú ľudia zo „života bez záväzkov“ zvyknutí hospodáriť s financiami podľa vlastného uváženia. Znamená to niekoľko ročnú finančnú slobodu – čo si zarobia, to môžu aj minúť a nikomu sa nemusia spovedať že celá výplata odišla na luxusnú koženú kabelku z pytóna alebo že si mladý pán vyhodil z kopýtka a doprial si novú výbavu na skialp, napriek tomu, že tá „stará“ by mohla bez problémov slúžiť aj ďalšie sezóny. Dlhoročná samostatnosť v správe financií nakoniec vytvorí zvyk. A všetci vieme, že zvyk je železná košeľa. Preto v začiatkoch spolunažívania nie je jednoduché prejsť na systém spoločnej kasy. To však ani nie je nutné. Počas istého prechodného obdobia sa dá fungovať aj na oddelených kontách. Čas ukáže, či sa budú neskôr zlučovať.

Spoločné konto akosi prirodzene vyplynie po niekoľkých mesiacoch spolužitia ako prejav dôvery, alebo keď sa z manželov stanú rodičia (keď väčšinou žena zostáva s bábätkom na materskej bez príjmu). Spoločná kasa by mala byť samozrejmosťou keď jeden z partnerov zostane bez práce.

Oba modely spravovania peňazí však majú isté zásady, ktoré neradno ignorovať

Každý si hospodári na vlastnom piesočku

Oddelené účty sú typické pre novomanželov (ktorí prechod na spoločné konto ešte nestihli) a pre tých, ktorým sa rozpadol dlhotrvajúci vzťah a ktorí potrebujú mať pocit samostatnosti aspoň v otázke financií. Sklamania z minulosti vedú k prirodzenej opatrnosti pri ďalších známostiach. Oddelené účty jednoznačne doprajú viac slobody, no môžu viesť k nezrovnalostiam medzi partnermi. Preto je dôležité dodržiavať podmienky hry: teda vopred si dohodnúť, kto bude čo platiť. Napríklad jeden platí náklady súvisiace s bývaním, ďalší hradí výdavky na potraviny, kozmetiku a ostatné nevyhnutné veci do domácnosti. Alebo jeden platí všetko a druhý nič:) – aj to je možné, pokiaľ jeden zarába 3 krát viac ako druhý. Podmienky si stanovujú partneri po vzájomnej dohode tak, aby to vyhovovalo obom stranám, a aby sa ani jeden necítil byť ukrivdený. Výhodou tohto modelu je pocit finančnej slobody. Inkognito si môžete kupovať veci nielen pre seba, ale aj pre svojho partnera, bez toho, aby bol okamžite upovedomený o pohybe na účte smskou…

Spoločné konto: bez 100% dôvery to nepôjde

Spoločný účet je pohodlné riešenie, ktoré však vyžaduje absolútnu dôveru medzi partnermi, inak to nepôjde. Väčšinou to funguje tak, že všetky príjmy domácnosti sa posielajú na tento účet a obaja partneri majú k nemu prístup. Každý môže mať od spoločného účtu platobnú kartu. Nezhody však môžu vzniknúť vtedy, ak si jeden z partnerov vyhadzuje z kopýtka oveľa viac ako ten druhý. Stanovovanie limitov, koľko môže každý mesačne minúť sú absolútny nezmysel, nakoľko jeden mesiac môže byť „súkromných“ výdavkov viac, v ďalšom žiaden. Pokiaľ sa nedokážete vyrovnať s tým,že Vaša polovička zo spoločného míňa viac ako Vy, tak je lepšie prejsť na model samostatné kontá. Žiadnemu vzťahu neprospeje hra na policajta a previneného, keď policajt na konci mesiaca vyčíta „zločincovi“ koľko minul na svoje súkromné potreby.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia