Sporenie bez výpovednej lehoty? Najlepšie úroky ponúkajú menšie banky

Sporenie bez výpovednej lehoty? Najlepšie úroky ponúkajú menšie banky

Uloženie peňazí by si mal každý dobre premyslieť z hľadiska ich likvidity, teda akú sumu chcem mať k dispozícii okamžite, bez zbytočných poplatkov a sankcií, na akú sumu viem počkať do mesiaca, do pol roka, do roka…

Podľa nastavených osobných priorít potom musí každý zvážiť diverzifikáciu uloženia celej disponibilnej sumy voľných peňazí do viacerých produktov.

Sporiace účty sa stále tešia vysokej obľube napriek tomu, že úroky sú aktuálne veľmi nízke. Dôvodom je možnosť okamžite disponovať finančnými prostriedkami.

Pokiaľ mať peniaze okamžite „po ruke“ pre Vás znamená rezervu pre prípad výpadku príjmu alebo na pokazené auto či odstránenie havarijnej situácie v domácnosti, žiaľ, iná alternatíva ako sporiaci účet alebo vklad s rastúcim úrokom ani neexistuje. S takýmito peniazmi, ktoré síce teraz nepotrebujete ale nikdy neviete, kedy Vám prídu vhod, nemá proste zmysel riskovať. Nezostáva teda nič iné, iba sledovať, ktorá banka ponúka najvýhodnejšie podmienky.

Aktuálne sú úroky na sporiacich kontách žalostne nízke. Väčšina z dostupných sporiacich produktov bez výpovednej lehoty má úrok bližšie k nule ako jednotke.

Pokiaľ chcete lepšie podmienky, budete ich musieť hľadať v menších bankách

Prima banka: pravidelné sporenie 10-100 € mesačne s najlepším úrokom

Najlepší úrok, dlhodobo až 5 % p.a. poskytuje na sporení Prima banka. Na to, aby ste mohli sporiť v Prima banke si tam najskôr musíte založiť účet. Mesačne Vás bude osobný účet v PB stáť 3,90 €. Až po založení účtu môžete začať sporiť, pravidelnými mesačnými vkladmi vo výške od 10 € do 100 € maximálne. Jednorazové vklady nie sú možné. Klient si môže vybrať, ako dlho chce sporiť z nasledovných možností: 12, 18 alebo 24 mesiacov. Úroky sa pripisujú až na konci zvolenej doby sporenia. Výhodou je, že úrok je garantovaný počas celej doby sporenia.

Mínus? Sporenie od Prima banky sa tak trochu správa ako termínovaný vklad. Má veľmi slušné úročenie, no pri predčasnom výbere prostriedkov Vám zoberie celý úrok.

pocitame_peniaze

ZUNO: slušný úrok, vklady a výbery kedykoľvek

Pokiaľ chcete mať istotu, že pri výbere finančných prostriedkov neprídete o všetky zarobené úroky za predchádzajúce mesiace sporenia, alternatívou je online banka ZUNO. Tá k spoplatnenému Účtu plus (2,80 € mesačne) dáva akciový úrok vo výške 1,20 % p.a. pre vklady do 12 000 €, suma nad 12 000 € je úročná sadzbou 0,7%.

Sporenie k bezplatnému Účtu je menej atraktívne. Pre vklady do 12 000 € platí akciový úrok 1%. Prostriedky nad túto hranicu sa zhodnocujú ročnou úrokovou sadzbou 0,5 %. Akciová ponuka úroku platí pre nových klientov, ktorí si zriadia Účet alebo Účet Plus a trvá po dobu prvých troch mesiacov od zriadenia Účtu/ Účtu plus. Potom budú vklady úročené štandardným úrokom (aktuálne pre klientov s Účtom 0,5 % ročne, pre klientov s Účtom Plus 0,7 % ročne). Úroky sa pripisujú na konci každého mesiaca.

Výhodou sporenia v ZUNO je skutočnosť, že nemusíte sporiť pravidelne (ako v Prima banke), nie je daný žiaden minimálny vklad ani zostatok a čo je najlepšie, vklady a výbery môžete realizovať kedykoľvek. Pri výbere finančných prostriedkov síce prídete o úrok za daný mesiac, no stále lepšie, ako v Prima banke, kde klient pri predčasnom výbere príde o všetky úroky počas celej doby sporenia…

BKS Bank: nadštandardný úrok a denné disponovanie s peniazmi bez sankcií

Úrok vo výške 1 % p.a. ponúka na sporení aj BKS Bank, ako súčasť produktu Premium Konto (s mesačným poplatkom 3 €). Výhodou tohto sporiaceho účtu je denné disponovanie s prostriedkami bez sankcií. Je preto ideálny na krátkodobé a strednodobé sporenie a ako „železná rezerva“.

Čerešnička na torte? Premium konto je aktuálne najlepšie úročený bežný účet s úrokom 0,35 % p.a. – dlhodobo!

mSporenie: pre začínajúcich sporiteľov bez disciplíny

Pre tých, ktorí ešte len chcú začať sporiť po menších sumách,  a nemajú dostatočnú disciplínu, môže byť zaujímavé mSporenie od mBank. Tento produkt funguje tak, že sporí za Vás automaticky s každou uskutočnenou platbou. Z každej zaplatenej sumy si môžete na sporenie zaslať podľa Vášho výberu 1-10 % z transakcie, 0,5-2 € alebo nákup zaokrúhlite na celých 5 € (a rozdiel sa pošle na sporenie).

mSporenie je aktutálne s úrokom 1,4 % pri zostatku do 4000 € (v prípade zostatku nad 4000 € sa celý vklad úročí základným úrokom iba 0,15 %).  Vhodné je pre tých, ktorí nemajú niekoľko tisíc eur, ktoré by si previedli na klasické sporenie.

eMax Plus: pre aktívnych klientov mBank s úsporami do 4000 €

Sporiaci účet eMax Plus je teraz v akciovej ponuke s úrokom 1% ročne. Pre získanie je potrebné požiadať o zvýhodnenú sadzbu prostredníctvom mLinky a splniť nasledovné podmienky :

  • v danom mesiaci uskutočniť aspoň tri platby kartou (vydanou k účtom mKonto, eMax alebo kreditkou)
  • na účet mKonto alebo eMax prijať v danom mesiaci aspoň jednu platbu vo výške min. 300 €

Pri nesplnení podmienok je zostatok na účte úročený základnou sadzbou 0,15 % p.a, rovnako ako aj vklady nad 4000 €.

Peniaze môžete zo sporenia previesť na iný účet v ktorejkoľvek banke v SR kedykoľvek. Prvý prevod v mesiaci je zdarma, každý ďalší je spoplatnený sumou 1 €. Prichádzajúce platby sú všetky bez poplatku. Pripisovanie úrokov na mesačnej báze.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia