Sporiace účty 2015: v ktorej banke dostanete najlepší úrok?

Sporiace účty 2015: v ktorej banke dostanete najlepší úrok?

Sporiace účty sú najjednoduchšou formou sporenia, ktoré v poslednej dobe čoraz viac získavajú na popularite a dýchajú na krk najobľúbenejšiemu vkladovému produktu – termínovaným vkladom. Klienti bánk pomaly presúvajú svoje úspory z termínovaných vkladov na produkty bez viazanosti. Inými slovami, chcú mať viac peňazí poruke než v minulosti.

Úroky na sporiacich účtoch však zďaleka nie sú také zaujímavé ako tomu bolo pár rokov dozadu. Ročné úrokové sadzby sa pohybujú okolo pol až jedného percenta, no vzhľadom k nízkej inflácii , ktorá sa blíži k nule (odhad NBS tohtoročnej inflácie je 0,1), k znehodnoteniu úspor neprichádza.

Niektoré banky ponúkajú ďaleko lepšie úroky ako je spomínaných pol až jedno percento ročne (dokonca lepšie ako na termínovaných vkladoch), tie sú však spojené splnením rôznych podmienok: napríklad nesmiete peniaze vyberať až do konca doby sporenia, musíte sporiť pravidelne, musíte mať istý obrat alebo platiť kartou…

V ktorej banke získate úrok na sporení nad 1% ročne?

najlepsie urocenieBezkonkurenčný úrok na sporiacom účte vo výške 5% ročne ponúka Prima banka, ktorý je možné zriadiť k Osobnému účtu, k študentskému a dokonca aj k detskému účtu. Na všetkých typoch je garantovaný úrok 5% p.a. počas celej doby sporenia, no podmienky sa trochu líšia. Pre zjednodušenie uvádzame podmienky k Osobnému účtu:

Je určený na pravidelné sporenie: najskôr si teda musíte vybrať mesačnú sumu sporenia, ktorá je od 10 € maximálne do 100 € a dobu sporenia 12,18 alebo 24 mesiacov. K jednému Osobnému účtu je možné zriadiť maximálne 3 sporiace účty. Úroky sa vyplácajú na konci doby sporenia. Pri predčasnom výbere finančných prostriedkov je pokuta straty úrokov vo výške 100 % od začiatku sporenia do dátumu žiadosti o disponovanie s nasporenými finančnými prostriedkami.

Po ukončení zvolenej doby sporenia sa celá nasporená suma aj s úrokmi automaticky prevedie na Osobný účet.

Nových klientov na nadštandardné úročenie sporiaceho účtu vo výške 1,60 % p.a. láka aj mBank. Jej mSporenie je taktiež určené na pravidelné sporenie drobných súm odchádzajúcich platieb z osobného účtu mKonto. Banka ponúka tri spôsoby, ako si môže klient sporiť:

  • Zaokrúhľovanie transakcií na celých 5 € nahor (pričom rozdiel sa pripíše na sporenie),
  • 1 -10 % percent z transakcií debetnou, kreditnou kartou, prevodom z účtu alebo výberom hotovosti
  • Fixná suma – sporenie rovnakej sumy v rozmedzí 0,5 -2 €, ktorá sa na mSporenie pripočíta pri každej platbe z mKonta.

Úrok vo výške 1,60 % ročne platí pre zostatok do 4000 €, nad túto sumu sa úročí sadzbou 0,5 % p.a.

Zaujímavé úročenie, vo výške 1,44 % ponúka aj OTP banka. Nezískate ho však bez podmienok. Na bežnom účte, ku ktorému sa sporenie zriaďuje – OTP Konte, OTP SENIOR Konte, OTP READY konte, musíte mať mesačný kreditný obrat vo výške minimálne 300 €, ďalej musíte minimálne 3 x mesačne zaplatiť kartou, zrealizovať 1 platbu na základe trvalého príkazu na úhradu alebo súhlasu s inkasom. Pri nesplnení podmienok úrok klesne na 0,4 % p.a.

Úrok nad jedno percento ročne ponúka aj ZUNO na Sporení Plus. Zostatok do 12 000 € je úročený sadzbou 1,20 % p.a., nad 12 000 € sadzbou 0,70 % p.a. Banka nepožaduje žiaden minimálny vklad ani zostatok. Výhodou je, že úroky sa pripisujú mesačne. V prípade, že v danom mesiaci uskutočníte výber, banka Vám za tento mesiac úroky nepripíše.

Vybrať si najlepšie sporenie nie je jednoduché

Pri výbere sporiaceho účtu nepozerajte len na výšku úroku. Nedá sa vo všeobecnosti povedať, že na sporení s najvyšším úrokom aj svoje peniaze najlepšie zhodnotíte. Záleží od toho, ako vysokú sumu nasporíte, či budete peniaze odkladať pravidelne a či ste ochotný splniť podmienky na získanie lepších úrokov. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že čím lepší úrok, tým prísnejšie podmienky na jeho získanie.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia