Sprchovacie kúty na mieru: ako ušetriť minimálne tretinu zo štandardnej ceny

Sprchovacie kúty na mieru: ako ušetriť minimálne tretinu zo štandardnej ceny

Architekti a interiéroví dizajnéri milujú atypické prvky.

Dokážu z inak obyčajného priestoru vytvoriť štýlový, nezvyčajný, skrátka niečo, čo nemá každý. Nečudo, že pri prezentácii vizualizácie takejto kúpeľne každý investor nadšene súhlasí a hneď si aj predstavuje rannú či večernú hygienu v dokonalej kúpeľni. Bublina nadšenia však trocha spľasne len čo sa začnú sypať cenové ponuky na vybavenie kúpeľne. Sprchový kút tvorí pomerne veľkú položku, zvlášť vtedy, ak sa musí realizovať na mieru. Aj na tom sa dá ušetriť a to pomerne výrazne. Stačí vedieť, čomu sa pri výbere dodávateľa vyhnúť.

Pokiaľ chcete kvalitný sprchový kút na mieru a nemáte stovky eur navyše ktoré môžete len tak nechať firme, ktorá všetko vybaví od A po Z, ušetrite si čas a námahu, a ani sa nepúšťajte do vyhľadávania kúpeľňových štúdií, či firiem zadaním frázy „sprchový kút na mieru“ do vyhľadávača. Za to, že prídete do štúdia a vyberiete si kovanie a sklo na jednom mieste, počítajte s tučnou prirážkou minimálne 30 %, s vysokou pravdepodobnosťou preplatenia o 50 %.

Asi Vám začína byť jasné, že pokiaľ chcete na sprchovacom kúte ušetriť a nezľaviť pritom požiadavky z kvality, budete si ho musieť rozmeniť na drobné.

Čo budete potrebovať? V zásade to nie je nič zložité, stačí si „odškrtnúť“ tri položky: sklo, kovanie a montážnika. Iste, každá z týchto položiek niečo stojí a každá má svoju obchodnú maržu, rozdiel v cene oproti firme, ktoré robí sprchovacie kúty na mieru (a ktorá jednotlivé položky tiež objednáva za rovnakú cenu ako si môžete objednať aj Vy) je však výrazný. Výhodou firiem špecializovaných na sprchovacie kúty je však na druhej strane skutočnosť, že Vám presne poriadia a navrhnú riešenie presne pre Váš priestor.

Kovanie

sprcha

Ak sa do toho pustíte na vlastnú päsť, môžete sa zo začiatku cítiť celkom stratený. Aké kovanie, kde ho kúpim? Čo všetko budem potrebovať? Dobré rady a know how, ako na sprchovací kút však nemusí poskytnúť iba realizačná firma, ale napríklad aj spoločnosť ktorá sa zaoberá predajom kovaní (napríklad spoločnosť KRAUS Glas Beschlaege, s. r. o. v Bratislave)

Majú vlastných technikov, ktorí presne vedia, aký typ kovania je vhodný pre Váš sprchový kút, a čo všetko presne budete potrebovať. Ukážu Vám jednotlivé značky a typy, prípadne si môžete pozrieť ako sprchový kút s ich kovaniami vyzerá „naživo“ v showroome. Jedna z najkvalitnejších značiek kovania na trhu je nemecká Pauli, ktorá je síce aj najdrahšia, no vyzerá neskutočne dobre a vydrží desaťročia. Navyše pôsobí najelegantnejšie aj kvôli tomu, že jej kovania sú najmenšie čo je výhoda pri sprchovacích kútov väčších rozmerov, na ktorých „obrie kovania“ kvôli zvýšeným nárokom na nosnosť zohyzdia celý sprchový kút.

Pokiaľ máte jasno v značke a v tom, čo presne potrebujete, kovania môžete objednať aj prostredníctvom eshopu. Pokiaľ svoje hľadanie rozšírite aj na zahraničných trhoch, môžete ušetriť ďalších približne 20 % z ceny oproti slovenským obchodníkom za ten istý tovar.

Sklo

foto: Guardian

foto: Guardian

Sklo na sprchovací kút si môžete pohodlne objednať zo sklenárstva. Stačí vedieť rozmery, hrúbku, typ skla a povrchovú úpravu. Dnes sú k dispozícii skvelé vymoženosti ako napríklad technológia ShowerGuard®, ktorá umožňuje extra ľahkú údržbu skla. Na akom princípe to funguje? Vďaka špeciálnej technológii výroby sa povrch skla uzatvorí, čím sa zníži jeho drsnosť a porozita a zabráni sa tým tvorbe usadením z tvrdej vody, mydla či šampónov. Sklo tak zostáva s minimálnym úsilím dokonale čisté a ligotavé. Na rozdiel od iných technológií, ktoré treba opakovane obnovovať, ShowerGuard je trvalé riešenie. Trochu vyššiu cenu však nebudete ľutovať. Naopak, oceníte ju pri každom upratovaní, keď jednoducho a bez veľkej námahy vlhkou handrou zotriete vyschnuté kvapky vody a sklo sa bude ligotať ako nové. Pri výbere dodávateľa sa nemusíte obmedzovať slovenskými hranicami. Kvalitnú prácu odvádza napríklad Sklenářství Svoboda (Pohořelice).

Montáž

Samotná montáž sprchy nie je veľkou položkou, ťažšie je zohnať montážnikov, ktorí Vám nespravia šarapatu v kúpeľni. Tipy a kontakty na osvedčených majstrov môžete získať u predajcu kovania.

Ak v najbližšej dobe plánujete si dať spraviť sprchový kút, dajte vedieť v komentároch, ako ste pochodili.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia