Sťahovanie do nového? Nebojte sa využiť služby profi firiem, nie sú až také drahé

Sťahovanie do nového? Nebojte sa využiť služby profi firiem, nie sú až také drahé

Život občas prináša situácie, kedy sa treba rozlúčiť so starým bývaním a vydať sa v ústrety novému – či už z dôvodu zmeny alebo presunu pracoviska, prípadne z osobných dôvodov. Nech už sú Vaše dôvody na sťahovanie akékoľvek, zmena bydliska v žiadnom prípade nie je prechádzka ružovou záhradou, to Vám potvrdia všetci, ktorí niekedy v živote okúsili sťahovacie peripetie na vlastnej koži. Okrem dlhých príprav, balenia krabíc, triedenia, vyhadzovania, plánovania a prosenia známych, aby Vám so sťahovaním pomohli je tu ešte jedna vec – psychologický aspekt zmeny bydliska.

Podľa viacerých štúdií patrí zmena bydliska do rebríčka top dvadsiatich najvýznamnejších vyvolávačov stresov. Len pre predstavu, sťahovanie na iné miesto sa nachádza v rovnakom rebríčku stresorov, ako napríklad rozvod, smrť priateľa či blízkeho človeka, svadba, tehotenstvo, narodenie dieťaťa, nové zamestnanie, zníženie príjmu či odchod na dôchodok. Všetky tieto situácie dajú krehkej psychike človeka poriadne zabrať. Vyrovnať sa zmenou bydliska po psychologickej stránke síce musí každý sám, no samotné sťahovanie nemusí byť až taká katastrofa pokiaľ sa rozhodnete využiť služby špecializovanej firmy. V kľude sa teda môžete venovať ostatným činnostiam a ušetriť si tak množstvo času. Oddychujte, naberajte nové sily – budete ich potrebovať, keď si budete zvykať na množstvo nových vecí v budúcom bydlisku.

Na trhu existujú profesionálne sťahovacie firmy, ktoré zabezpečia kompletný servis od A po Z nielen pri sťahovaní do iného mesta na Slovensku, ale napríklad aj do zahraničia. Logicky, najviac sťahovákov sa uživí vo veľkých mestách ako je Bratislava, Košice, Žilina, Nitra, Prešov….

Chcete ušetriť pár drobných? Sťahovanie na vlastnú päsť precvičí Vaše „nervy“

stahovakAko pri každej činnosti, aj pri sťahovaní si treba určiť priority. Chcete to vybaviť „čo najlacnejšie“ alebo čo najpohodlnejšie? Pri prvej možnosti bezpochyby pár eur ušetríte, no počítajte s tým, že sťahovanie bude fuška, zaberák na nervy a nezaobídete sa bez otravovania známych.

Presťahovať sa je oveľa náročnejšie, ako to môže na prvý pohľad vyzerať. Nie je to len o vyprataní políc, skríň a nahádzaní vecí do krabíc, najväčší problém býva s rozmontovaním či zmontovaním nábytku, prevozom ťažkých bremien ktoré sa nemusia zmestiť do výťahu a s dopravou. Asi ťažko sa Vám podarí previezť všetky veci na prvý krát vo Vašom aute. Pokiaľ sa sťahujete v rámci toho istého mesta, tak sa prevoz vecí ešte dá zvládnuť samostatne či s pomocou známych. V podstate sa môžete s malým autom otočiť niekoľko krát. Horšie to už býva s prepravou, pokiaľ sa presúvate na stovky kilometrov vzdialené mesto. V takýchto prípadoch treba všetko preniesť na jeden krát. V snahe čo najviac ušetriť sa množstvo ľudí rozhodne pre zdanlivo najlacnejšie riešenie – prenajmú si väčšie auto, natankujú plnú nádrž a s maximálne naloženým autom sa vydajú v ústrety novému bydlisku. Prax však ukazuje, že cenový rozdiel medzi takýmto sťahovaním na „vlastnú päsť“ a využitím služieb profesionálnej firmy je skutočne minimálny.

O svoje skúsenosti s profi sťahovaním sa podelil aj mladý pár Kristína a Michal.

Michal – šikovný architekt dostal pracovnú ponuku v hlavnom meste, ktorú sa rozhodol prijať. A tak museli s manželkou Kristínou riešiť sťahovanie, ktoré bolo o to komplikovanejšie, že sa sťahovali cez celú republiku z Košíc do Bratislavy a že do ich domácnosti nedávno pribudol malý synček. Okrem ich vlastných vecí, niekoľkých kusov nábytku a elektrospotrebičov bolo treba presťahovať aj celú výbavičku pre dieťa s postieľkou, kočíkom… Keďže Michal mal veľa pracovných povinností a Kristínu zas plne vyťažoval ich malý syn, neváhali dlho a využili ponuku miestnej sťahovacej firmy, na ktorú nedajú dopustiť. „Najviac sme boli prekvapení, keď k nám domov nabehla partia sťahovákov, ktorí v priebehu niekoľkých hodín kompletne pobalili celý náš dom. Ja som zatiaľ kočíkovala malého vonku. Nemusela som zháňať žiadne krabice, obalový materiál, nič lepiť ani triediť. Úprimne? Ani by som s to s malým Jakubkom nevedela predstaviť.“ pochvaľuje si Kristína. „Sťahováci potom všetko naložili, nemuseli sme prosiť rodinu a známych aby nám pomohli preniesť ťažké veci a ešte k tomu aj po sebe upratali. Za tie peniaze to jednoznačne stálo – všetko bez akýchkoľvek stresov zbalené, naložené, dovezené, vybalené a nábytok rozložený.“ neskrýva nadšenie mladá mamička.

Fér ceny za ťažkú prácu

To, že nie vždy sa oplatí robiť veci vždy na vlastnú päsť dokazujú aj cenníky sťahovacích firiem. Napríklad presťahovanie jednej štandardnej izby vyjde okolo 40-50 €. Ak by sme sa bavili o hodinových sadzbách, hodina baliacich či montážnych prác vychádza na 7-8 €, odbornejšie montážne práce sú zhruba dva krát tak drahé. Pokiaľ chcete na sťahovaní ušetriť, neplánujte si „deň presunu“ cez víkend, vtedy totižto musia platiť firmy svojim zamestnancom príplatky a tak sa konečná suma na faktúre navýši minimálne o 10 %.

Pri porovnávaní ponúk sťahovacích firiem počítajte s tým, že v cenníkoch spravidla nie sú zahrnuté ceny za prepravu, pokiaľ sa sťahujete do iného mesta. V rámci Bratislavy alebo iných väčších miest sú väčšinou najazdené kilometre v cene.

Za čo sa pripláca?

S príplatkami treba počítať pri sťahovaní ťažkých bremien nad 60 kg, nadrozmerného nábytku alebo ak nie je možné použiť výťah a treba nábytok prácne vynášať po schodoch. Samozrejmosťou by malo byť vyčistenie a upratanie vyprataných priestorov a poistenie. Rada pri výbere firmy na záver? Nehanbite sa spýtať na zľavu. Za opýtanie nič nedáte a nakoniec môžete ešte dosť veľa ušetriť. Viaceré firmy ponúkajú výrazné zľavy za presťahovanie väčších priestorov, pre študentov po predložení študentského preukazu. Skutočnosť že, tieto služby využíva množstvo študentov, o ktorých je známe, že si z kopýtka vyhadzovať príliš nemôžu, svedčí o tom, že profi sťahovanie je cenovo oveľa dostupnejšie, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia