Štátna prémia pri stavebnom sporení bude v roku 2015 nižšia - klesne až na 5,5 %

Štátna prémia pri stavebnom sporení bude v roku 2015 nižšia - klesne až na 5,5 %

Stavebné sporenie pomaly ale iste stráca na svojej atraktivite. Dôvodom je neustále znižovanie štátnej prémie. Tá každým rokom klesá, v nasledovnom roku 2015 sa bude štátna prémia vyplácať vo výške 5,5 % z ročných vkladov (pre porovnanie pre rok 2014 je to až 8,5 % z ročného vkladu) Informoval o tom rezort financií na svojej webovej stránke.

Práve výška štátnej prémie bola doteraz hlavným ťahúňom stavebného sporenia a bola hlavným dôvodom, prečo sa v mnohých prípadoch pomyselný jazýček váh preklopil na stranu stavebného sporenia namiesto tradičných sporiacich či vkladových produktov.

Okrem štátnej prémie (ŠP) väčšina sporiteľov získa aj úrok vo výške 2 % ročne. Pre porovnanie, len máloktorý termínovaný vklad s ročnou viazanosťou ponúka zhodnotenie vkladu 2% – vo výške úrokov je teda stavebné sporenie celkom zaujímavou alternatívou k sporiacim účtom a termínovaným vkladom.

statna premia v roku 2015Nevýhodou sú vysoké poplatky za uzatvorenie zmluvy

Stavební sporitelia, ktorí chcú len sporiť a nechcú si brať neskôr úver, však musia brať do úvahy, že na rozdiel od termínovaných vkladov je „stavebko“ spoplatnené. Už pri založení zmluvy sa platí poplatok podľa cenníka sporiteľne – od 20 € až do 0,9 % z cieľovej sumy. Ak by ste sa rozhodli pre cieľovú sumu 30 000 €, tak by ste museli pri podpise zmluvy zaplatiť poplatok od 20 – 270 €, v závislosti od zvoleného produktu a od sporiteľne.

V roku 2015 sa teda mení percentuálna výška prémie z ročných vkladov na úroveň 5,5%, no maximálna suma štátnej prémie zostáva rovnaká ako v tomto roku, teda maximálne 66,39 €. Na získanie plnej výšky ŠP bude musieť sporiteľ našetriť 1207,09 €, čo je podstatne viac ako stačí na získanie plnej prémie v roku 2014 – a síce 780,96 €.

Porovnanie s predchádzajúcim obdobím

Rok 2015

Rok 2014

Rok 2013

maximálna výška štátnej prémie

66,39 €

66,39 €

66,39 €

výška štátnej prémie

5,50 % z ročného vkladu

8,5 % z ročného vkladu

11,5 % z ročného vkladu

Optimálny ročný vklad na získanie štátnej prémie

1 207,09 €

780,96 €

577,30 €

Na vyplácanie prémií pre sporiteľov je na budúci rok v rozpočte vyčlenených 38 miliónov eur.

Ako sa stanovuje výška štátnej prémie?

Proces stanovenia je automatický a riadi sa vzorcom, ktorý tvorí prílohu zákona o stavebnom sporení. Výška percentuálneho podielu ŠP závisí od referenčnej sadzby, ktorou je jednoduchý aritmetický priemer priemerných výnosov do splatnosti štátnych dlhopisov, ktoré tvoria bázu dlhopisového indexu pre štátne dlhopisy počítaného a zverejneného v obchodných dňoch Burzou cenných papierov v Bratislave za obdobie od 1.Júla predchádzajúceho kalendárneho roka do 30. Júna aktuálneho kalendárneho roka.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia