Štátny fond rozvoja bývania poskytuje výhodné úvery na bývanie

Štátny fond rozvoja bývania poskytuje výhodné úvery na bývanie

Ak plánujete kúpu nehnuteľnosti, prípadne stavbu rodinného domu, určite Vás trápi otázka: kde na to vziať? Len málokto si môže dovoliť financovať nové bývanie výlučne z vlastných úspor. Preto sa väčšina ľudí bažiacich po vlastnom bývaní nakoniec rozhodne pre spolufinancovanie s inou finančnou inštitúciou. Môže sa jednať o klasický komerčný úver, mladí ľudia do 35 rokov a s príjmom do 1,3 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve môžu využiť obľúbenú hypotéku pre mladých, ďalšou alternatívou je odkladať časť príjmu na stavebné sporenie a potom využiť výhodný stavebný úver.

Jednou z odpovedí na otázku, ako vyriešiť bytovú otázku je aj Štátny fond rozvoja bývania, známy tiež pod skratkou ŠFRB. Jedná sa o mimoriadne výhodný spôsob, ako si požičať na financovanie bývania.

Výhodné úroky už od 1 % ročne

Úrokové sadzby pre tých, ktorí spĺňajú podmienky na získanie úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania sa pohybujú v rozpätí od 1% do 3,5% ročne. Finančné zaťaženie si môžete rozložiť na obdobie 20 rokov, prípadne až 30 rokov.

Neviete sa dočkať, ako si kúpite nový bytík za skvelý úrok 1 % ročne? V tom prípade sa tešíte predčasne – lákavý jednopercentný úrok získajú len odchovanci detského domova, z ktorých drvivá väčšina nemá vytvorené potrebné zázemie – rodinu na ktorú by sa mohli obrátiť. Preto takéto zvýhodnenie. Okrem nízkeho 1 % úroku majú navyše odchovanci detských domovov možnosť získať úver až do 100 % obstarávacej ceny nehnuteľnosti, to znamená, že nemusia mať našetrené žiadne vlastné peniaze.

Pre všetkých ostatných žiadateľov platia o niečo menej výhodné podmienky – pôžičku získajú s úrokom od 2 – 3,5 % a maximálne do 80 % z obstarávacej ceny nehnuteľnosti.

sfrbAk sa rozhodnete pre financovanie prostredníctvom ŠFRB, počítajte s tým, že musíte mať našetrených aspoň 20 % z kúpnej ceny nehnuteľnosti. Spolufinancovanie je však podmienkou pre poskytnutie takmer všetkých úverových produktov určených na bývanie – či už sa jedná o klasickú hypotéku alebo úver zo stavebného sporenia. 100 % hypoték, kedy Vám banka prefinancuje celú nehnuteľnosť je stále menej.

Medzi najväčšie plusy ŠFRB sa radí najmä atraktívna úroková sadzba, ktorá je oveľa nižšia ako v prípade komerčných pôžičiek a ktorá je navyše garantovaná počas celej lehoty splácania.

Podmienky na získanie úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania sú prísne

Na získanie výhodnej pôžičky zo ŠFRB je však potrebné splniť niekoľko, pomerne prísne nastavených podmienok (vek do 35 rokov, manželia s malým dieťaťom do 3 rokov, odchovanci detského domova alebo rodiny so zdravotne postihnutým členom). Prísne požiadavky a obmedzená úžitková plocha sú často dôvodom, prečo sa záujemcovia o nové bývania rozhodnú pre iné spôsoby financovania.

Napríklad mladí ľudia skôr uprednostňujú hypotekárny úver pre mladých, ktorý tiež predstavuje štátnu formu podpory bývania pre mladých, len s tým rozdielom, že je o niečo drahší ale na druhej strane aj oveľa jednoduchší na vybavenie a podmienky nie sú také limitujúce.

Čítajte ďalej: Podmienky pre získanie úveru zo ŠFRB v roku 2015

Pôžička z fondu sa poskytuje výlučne na účely presne definované zákonom.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že fond podporuje výstavbu nových bytov a rodinných domov, ale aj prestavbu či nadstavbu existujúcich bytových domov, pri ktorých vzniknú nové bytové jednotky. Peniaze z fondu tiež môžete použiť zateplenie, prípadne rekonštrukciu starého bytu, po ktorej sa zlepší kvalita bývania. ŠFRB poskytne finančné prostriedky aj na kúpu novostavby – najviac však dvojročnej (nie staršej). Toto opatrenie sa nevzťahuje na kúpu domu odchovancom detského domova, ktorý si takýmto spôsobom zabezpečuje svoje prvé bývanie. Naopak, fond neumožňuje použiť prostriedky na kúpu starého rodinného domu alebo jeho prestavbu.

Limitovaná úžitková plocha

Ďalším obmedzením je maximálna úžitková plocha obstarávanej nehnuteľnosti, ktorá nesmie v prípade rodinného domu presiahnuť hranicu 160 štvorcových metrov bez garáže. Pre byty je max. podlahová plocha stanovená na 80 štvorcových metrov.

Lacný úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania môžu čerpať dospelé fyzické osoby, občania SR s trvalým pobytom na Slovensku, ktorí preukážu dostatočný príjem z podnikania alebo zo závislej činnosti, ktorý bude postačovať na riadne splácanie záväzku počas celej splatnosti. Na druhej strane fond kladie ešte jedno obmedzenie – príjem žiadateľa je obmedzený aj maximálnou hranicou, ktorá je stanovená na 4  násobok životného minima, pričom sa berie do úvahy počet členov domácnosti. Po odpočítaní mesačnej splátky musí klientovi zostať minimálne 1,3 násobok životného minima. Fond taktiež vyžaduje zabezpečenie záväzku formou ručenia nehnuteľnosťou, takže každý žiadateľ musí priložiť výpis z katastra nehnuteľností a znalecký posudok.

V prípade že spĺňate vyššie uvedené podmienky, žiadosť si podajte na mestskom úrade v príslušnom okresnom meste. Pracovník mestského úradu skontroluje, či je žiadosť oprávnená a čo žiadateľ spĺňa všetky zákonom stanovené podmienky v lehote do 14 dní, potom sa zasielajú nazbierané žiadosti priamo na ŠFRB, ktorý má 90 dňovú lehotu na rozhodnutie o priznaní podpory. To či peniaze nakoniec získate záleží od toho, aký balík peňazí na tieto účely vláda v danom roku vyčlenila.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia