Štátom dotovaná hypotéka pre mladých bude od Januára 2014 menej dostupná

Štátom dotovaná hypotéka pre mladých bude od Januára 2014 menej dostupná

Maximálny príjem pre získanie veľmi obľúbenej hypotéky so štátnym príspevkom pre mladých bude od Nového roka nižší. Klesne takmer o 20 € zo súčasnej hranice 1063,40 € na 1043,90 €.

Mladí ľudia do 35 rokov, ktorí si plánovali v najbližšej dobe zabezpečiť vlastné bývanie a ktorí chcú využiť súčasnú, benevolentnejšiu príjmovú hranicu, by sa mali so žiadosťou poponáhľať. Na podanie žiadosti majú iba pár dní do konca Decembra, pričom treba počítať, že banky budú počas sviatkov zatvorené.

Výška maximálnej príjmovej hranice sa mení každý kvartál, najbližšie sa bude meniť 1.4.2014. Stanovuje sa na základe 1,3 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Od nového roka budú môcť získať hypotéku pre mladých so zvýhodnenou úrokovou sadzbou až 3 %, ak ich priemerný hrubý príjem v predchádzajúcom roku nepresiahol 1043,90 € (platí pre jedného žiadateľa). Zníženie príjmovej hranice o takmer 20 EUR súvisí s poklesom priemernej hrubej mzdy v národnom hospodárstve, ktorú pravidelne zisťuje a zverejňuje Štatistický úrad SR. Za tretí kvartál priemerná hrubá mzda v národnom hospodárstve dosiahla 803 €.

Príjem partnerov sa posudzuje spoločne

Na účely poskytnutia štátom dotovanej hypotéky sa príjem manželov, respektíve partnerov posudzuje spoločne, to znamená, že v prípade dvoch žiadateľov ich spoločný príjem nesmie presiahnuť 2,6 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Ak sa rozhodnú od Nového roka požiadať o hypotéku manželia či partneri spoločne, ich spoločný príjem nesmie presiahnuť 2087,80 €. Samozrejme rovnako ako v prípade jedného žiadateľa, aj pri manželoch resp. partneroch je potrebné splniť podmienku veku – obaja nesmú byť v čase podania žiadosti starší ako 35 rokov.

Záujem o hypotéky je na Slovensku obrovský – využívajú ju spravidla všetci mladí ľudia spĺňajúci podmienky pre poskytnutie. A niet sa čomu čudovať. Úrokové zvýhodnenie až o 3 % (2 % dotuje štát a 1 % predstavuje príspevok banky) dokáže ušetriť počas päťročného obdobia (čo je maximálna lehota počas ktorej je možné využívať nižší úrok) tisícky eur. Štátny príspevok pre mladých sa poskytuje maximálne na úver vo výške 50 000 € a len na obdobie počas prvých piatich rokov splácania úveru. V prípade, že Vám úver 50 000 € nestačí napríklad na kúpu požadovanej nehnuteľnosti, môžete samozrejme požiadať aj o vyšší objem (ak na to Váš príjem postačuje), ale štátny príspevok sa poskytne iba do sumy 50 000 €, nad túto hranicu bude úver úročený štandardným úrokom.

Koľko môžete ušetriť? Ilustračný príklad

Objem úveru: 50 000 EURsplatnosť: 30 rokov

fixácia: 5 rokov

Štandardná hypotéka Hypotéka pre mladých Úspora
Úroková sadzba 5 % p.a. 2 % p.a. 3 % p.a.
Mesačná splátka 268,41 € 184,81 € 83,60 €
Suma splátok za 5 rokov 16 104,60 € 11 088,60 € 5 016,00 €

 

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia