Stavebné sporenie 2014

Stavebné sporenie 2014

Stavebné sporenie je vhodným produktom pre tých, ktorí chcú pravidelne sporiť a zhodnocovať svoje voľné finančné prostriedky a pre tých, ktorí vedia, že najbližších 6 rokov nebudú úspory potrebovať. Hlavným motívom pre uzatvorenie stavebného sporenia však nie je sporenie samotné – široká ponuka sporiacich produktov či termínovaných vkladoch často ponúka lepšie zhodnotenie voľných finančných prostriedkov, ktoré navyše nie sú viazané na 6 rokov. Stavebné sporenie je zvlášť vhodné pre tých, ktorí chcú neskôr využívať úverové produkty stavebných sporiteľni, ktoré často ponúkajú lepšie podmienky ako klasické banky.

stavebne sporenie domNa našom trhu pôsobia 3 stavebné sporiteľne – Prvá stavebná sporiteľňa (známa aj pod skratkou PSS), ČSOB stavebná sporiteľňa a Wüstenrot stavebná sporiteľňa. Všetky tri finančné inštitúcie ponúkajú produkty stavebného sporenia. Peniaze na účet stavebného sporenia je možné vkladať jednorázovo, ale aj postupne. Úspory sú úročené úrokovou sadzbou až do výšky 2 % ročne. Niektoré sporiteľne v závislosti o výšky a pravidelnosti mesačných vkladov ponúkajú aj atraktívnejšie úročenie vo forme úrokovej bonifikácie, ktorá môže byť 4 až 9 % p.a. Okrem úročenia vkladov má sporiteľ po splnení podmienok nárok na získanie štátnej prémie, ktorá sa na účet pripisuje jednorázovo, raz ročne.

Výška štátnej prémie zo stavebného sporenia pre rok 2014

Štát podporuje bývanie formou vyplácania štátnej prémie, ktorej výška sa každý rok mení. Výška štátnej prémie na stavebné sporenie pre rok 2014 je stanovená ako 8,5 % z ročných vkladov, pričom maximálna výška štátnej prémie bude 66,39 €. Na získanie maximálnej výšky štátnej prémie je potrebné, aby sporiteľ vložil na účet stavebného sporenia vklady vo výške 781 €. Vyplatená prémia nepodlieha z dani príjmov a môže ju získať každý sporiteľ bez ohľadu na vek, teda dospelý aj dieťa. Vlani bol štát k sporiteľom štedrejší – ich vklady zhodnocoval sadzbou 11,5 percenta, max. prémia v roku 2013 bola tiež 66,39 €. Na jej získanie však stačilo nasporiť menšiu sumu – 577 EUR.

Ako to funguje?

Samotné stavebné sporenie je možné pre lepšie pochopenie rozdeliť na dve fázy – fázu sporenia a fázu úveru. Na prvý pohľad vyzerajú produkty stavebného sporenia komplikovane ale v skutočnosti všetky fungujú na rovnakom princípe.

Fáza sporenia

Ak máte záujem o stavebné sporenie, v prvom rade je potrebné uzatvoriť zmluvu s jednou z vyššie uvedených sporiteľní. Pred podpisom zmluvy si zvolíte cieľovú sumu, teda sumu, ktorú plánujete použiť na financovanie nákladov súvisiacich s bývaním. Cieľová suma sa skladá zo samotných vkladov sporiteľa, pripísaných úrokov a štátnej prémie, a zvyšná časť cieľovej sumy sa môže „doplniť“ zo stavebného úveru. Klient sa musí rozhodnúť, či chce najmä sporiť alebo si požičať a ako rýchlo. Výhodný stavebný úver s nízkou úrokovou sadzbou znamená nízky úrok pri sporení a naopak, takže je dôležité vopred sa rozhodnúť, čo je Vaším prvoradým cieľom – či sporenie, alebo úver. Fáza sporenia nie je časovo obmedzená, ak však chcete použiť peniaze na čokoľvek, môžete si ich vybrať až po 6 rokoch.

Fáza úveru

Po splnení istých podmienok Vám vznikne nárok na získanie stavebného úveru (podmienkou je pridelenie cieľovej sumy, dosiahnutie požadovanej výšky hodnotiaceho čísla a splnenie minimálnej doby sporenia). Chýbajúce % z cieľovej sumy môže klient získať formou stavebného úveru, ktorého výhodou je nízky úrok a možnosť získať úver bez založenia nehnuteľnosti a bez dokladovania príjmu. Po splatení úveru zmluva o stavebnom sporení zaniká.

Medziúver

V prípade, že nesplníte niektorú z vyššie uvedených podmienok pre pridelenie úveru zo stavebného sporenia, máte možnosť požiadať o medziúver. Vďaka medziúveru získate potrebné finančné prostriedky na financovanie bývania prakticky okamžite, bez nutnosti, aby ste mali predtým uzatvorené stavebné sporenie. Medziúver slúži ako nástroj na preklenutie doby do pridelenia klasického úveru, jeho nevýhodou však je, že zďaleka nie je taký výhodný. Klientovi, ktorý požiadal o medziúver budú zriadené dva účty – jeden úverový a druhý sporiaci, to znamená že musí splácať úver (v tomto prípade sa budú splácať len úroky, a nie istina, to znamená, že dlžná suma sa nebude nijako znižovať) a zároveň aj sporiť, až do pridelenia cieľovej sumy – po jej pridelení bude klient splácať už len klasický stavebný úver.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia