Stavebné sporiteľne si brúsia zuby na klientov hypotekárnych bánk

Stavebné sporiteľne si brúsia zuby na klientov hypotekárnych bánk

Aj sú medzi úvermi zo stavebného sporenia a hypotékami zásadné rozdiely, nedá sa uprieť, že mieria na veľmi podobnú cieľovú skupinu – na ľudí, ktorí chcú vlastné bývanie, prípadne tých, ktorí zvažujú finančne náročnejšiu rekonštrukciu. Získanie stavebného úveru vyžaduje predchádzajúce sporenie v stavebnej sporiteľni, preto treba financovanie kúpy, výstavby či rekonštrukcie nehnuteľnosti prostredníctvom stavebného úveru dlhšie plánovať. Dlhšia čakacia lehota a nevyhnutnosť predchádzajúceho sporenia však neostane celkom bez odmeny.

Prečo stavebný úver?

Peniaze môžete do istého limitu získať bez založenia nehnuteľnosti – a nejedná sa pritom o žiadne smiešne sumy – v PSS je možné získať stavebný úver bez zriadenia záložného práva na nehnuteľnosť až do výšky 50 000 €, Wüstenrot stavebná sporiteľňa ponúka túto možnosť do 40 000 € a v ČSOB stavebnej sporiteľni je limit pre získanie úveru bez ručenia nehnuteľnosťou 25 000 €. K ďalším výhodám úverom získaných zo stavebných sporiteľní patrí možnosť znižovať si dlžnú sumu mimoriadnymi splátkami bez poplatku a získanie istoty nemennej mesačnej splátky vďaka fixnej úrokovej sadzbe, ktorá sa nemení počas celej splatnosti úveru.

Čím lákajú hypotéky?

Na opačnej strane „barikády“ stoja hypotekárne banky s ponukami hypoték – pri tých je nevyhnutnou podmienkou založenie nehnuteľnosti, predčasne ich možno bez poplatku splatiť iba v čase zmeny fixácie úrokovej sadzby a úrok je garantovaný iba počas zvoleného obdobia fixácie, potom sa zmení. Dlžník tak nevie na čom je, v závislosti od vývoja na trhu môže banka pristúpiť k znižovaniu, ale aj k zvyšovaniu úrokových sadzieb. Aj napriek všetkým vyššie menovaným tienistým stránkam hypotekárnych úverov, banky ich predávajú ako teplé rožky. Dôvod? Každý musí skôr či neskôr riešiť otázku bývania a ako to už býva, keď sa už rozhodneme zaoberať otázkou financovania bytových potrieb, chceme ju mať vyriešenú hneď, bez čakania a dlhého plánovania. Z tohto dôvodu sa hypotéky medzi obyvateľstvom tešia veľkej obľube.

Netrpezlivosť neprináša ruže ale nových dlžníkov

boj o klientaNedočkavosť záujemcov o financovanie bývania si uvedomujú aj stavebné sporiteľne, preto do svojej ponuky zaradili medziúvery ktoré poskytujú bez predošlého sporenia. Pri zaujímavej ponuke, tak môžu do svojich sietí lapiť aj klientov, ktorí by za normálnych okolností utekali so žiadosťou do banky.

Dá dnes niekto garanciu podmienok na vyše dve desaťročia?

Na mimoriadne zaujímavý medziúver láka aj Wüstenrot stavebná sporiteľňa. Akciový medziúver AKURÁT HYPO s extra dlhou garanciou ponúka s atraktívnou úrokovou sadzbou 3,99 % až na 15 rokov, po zvyšok splatnosti je úver úročený sadzbou 5 % ročne. Klient tak získa garanciu dohodnutej výšky úrokovej sadzby a splátky po celú dobu splatnosti. Wüstenrot stavebná sporiteľňa je tak jediná finančná inštitúcia, ktorá ponúka úver na bývanie s garanciou podmienok až na 26 rokov. Keďže sa jedná o medziúver, požičať si môže aj okamžite, bez predchádzajúceho sporenia a to až do výšky 200 000 €. Akcia platí do konca mája.

Po získaní úveru síce budete musieť sporiť – časť z mesačnej splátky pôjde na účet stavebného sporenia, kde sa bude zhodnocovať a po nasporení určitej sumy sa medziúver transformuje na riadny stavebný úver ktorý sa už normálne spláca.

Ponuka môže byť atraktívna pre ľudí, ktorí neradi riskujú a chcú vopred vedieť, koľko budú splácať aj za 15 rokov. Dnes sa síce dajú zohnať hypotéky aj okolo 3% ročne, no takto výhodné úročenie platí iba pri strednodobé fixácie na 3, max. 5 rokov. Čím dlhšie sa klient rozhodne pre nemenný úrok, tým vyššiu sadzbu banka vyrúbi – je to z dôvodu, že nikto nevie predpokladať, ako sa budú vyvíjať úroky v dlhodobom horizonte. Tuzemské hypotekárne banky ponúkajú hypotéky s desaťročným fixom od 5-6 % ročne (pre väčšinu záujemcov je výsledný úrok vyšší…) Ponuka Wüstenrot stavebnej sporiteľne 3,99 % pri 15 ročnej fixácii je preto mimoriadne zaujímavá. Klient, ktorý sa pre túto ponuku rozhodne získa istotu, že sa mu náklady súvisiace s medziúverom nezvýšia ani o 20 rokov, o to bez ohľadu na vývoj úrokových sadzieb na trhu.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia