Strata dokladov je nepríjemnosť, ktorá stojí peniaze - pokiaľ nepomôže poisťovňa...

Strata dokladov je nepríjemnosť, ktorá stojí peniaze - pokiaľ nepomôže poisťovňa...

Máločo dokáže pokaziť deň tak, keď človek musí zbytočne obiehať úrady a ešte za to aj platiť. Tušíte správne – reč bude o strate či krádeži osobných dokladov. Podľa štatistík ministerstva vnútra sa vlani zničilo, poškodilo alebo zlodeji ukradli takmer 74-tisíc občianskych preukazov a do 20-tisíc cestovných pasov. Strata, poškodenie či krádež dokladov tak každý rok nepríjemne prekvapí desaťtisíce nešťastných občanov.

Predchádzajte zneužitiu

Doklady si treba poriadne strážiť – stačí malá nepozornosť a taška či kabelka s dokladmi sú fuč. „Dlhoprstých“ však viac zaujíma obsah Vašej peňaženky, preto základné pravidlo prevencie krádeže dokladov je nosiť ich mimo peňaženky. Ak si toto pravidlo osvojíte, v prípade krádeže možno budete mať šťastie v nešťastí – prídete o peňaženku, kde bude možno pár desiatok eur v hotovosti a platobné karty, ktoré okamžite zablokujete, no aspoň neprídete o doklady a ušetríte si tak deň behania po úradoch a tučnú sumu, ktorú si úrady pýtajú za vydanie náhradných dokladov.

S nahlásením straty či krádeže dokladov neotáľajte!

Veľmi dôležité je tiež stratu alebo odcudzenie dokladov nahlásiť na príslušný úrad (polícia, dopravný inšpektorát, zdravotná poisťovňa….) najneskôr do zákonnej lehoty, inak riskujete ďalšie sankcie za nesplnenie povinnosti. Nehovoriac o tom že odkladanie tejto povinnosti nemá zmysel, nakoľko zneužitie ktoréhokoľvek z dokladov môže spôsobiť bývalému majiteľovi vážne problémy.

Praktická rada: v prípade straty, odcudzenia alebo poškodenia začnite s vybavovaním občianskeho preukazu, nakoľko ho budete potrebovať pri vybavovaní ostatných dokladov.

 

Koľko stojí vydanie náhradných dokladov v prípade straty, odcudzenia alebo poškodenia?

Doklad Poplatok za vydanie nového dokladu ako náhrady za zničený, stratený, odcudzený alebo poškodený doklad
občiansky preukaz 16,50 €

opakované podanie žiadosti v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich rokov 33 €

vodičský preukaz 6,50 €

 

cestovný pas
  • pri prvej strate, odcudzení alebo poškodení: dvojnásobok štandardnej sadzby – min. 66 €
  • druhej prvej strate, odcudzení alebo poškodení: päťnásobok štandardnej sadzby – min. 165 €
  • tretia a ďalšia žiadosť v dobe jeho platnosti: desaťnásobok príslušnej sadzby – min. 333 €

Štandardná sadzba za vydanie cestovného pasu pre občanov starších ako 16 rokov:

  • do 30 dní 33 €,
  • do 10 pracovných dní 66 €,
  • do 2 pracovných dní 99 €.

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Nech platí poisťovňa…

aegon poistovna logoAko vidno z vyššie uvedenej tabuľky strata, odcudzenie či poškodenie dokladov nie je veru lacná záležitosť. Môžete sa im aspoň sčasti vyhnúť, pokiaľ máte uzatvorené poistenie. A nemusí sa jednať o špeciálne poistenie, za ktoré je potrebné okrem ďalších dôležitých poistiek platiť. Stačí si len dobre vybrať. Tak napríklad poisťovňa Aegon v rámci poistenia domácnosti kryje stratu odcudzenie či zničenie dokladov. Raz do roka poisťovňa uhradí náklady spojené s vyhotovením nových dokladov až do výšky 40 €. Pokryje tak náklady minimálne na vydanie náhradného občianskeho a vodičského preukazu,

„Ak má v poisťovni Aegon klient uzatvorené poistenie DOM KOMPLET pre nehnuteľnosť aj domácnosť, k poisteniu domácnosti bezplatne poistíme aj jeho doklady,“ vysvetľuje obchodný riaditeľ poisťovne Aegon na Slovensku Branislav Buštík.

Náklady na vydanie náhradných dokladov (poistenie sa vzťahuje na občiansky preukaz, vodičský preukaz a cestovný pas) uhradí poisťovňa formou finančného prevodu priamo na bankový účet poisteného alebo poštovou poukážkou potom, čo klient predloží fotokópiu dokladu o strate či krádeži a kópiu žiadosti o ich opätovné vydanie.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia