Strojové omietky: sádrová alebo vápennocementová? Porovnávame ceny a vlastnosti

Strojové omietky: sádrová alebo vápennocementová? Porovnávame ceny a vlastnosti

Kým kedysi sa robili všetky vnútorné omietky ručne, dnes sú skôr raritou a väčšina investorov sa nakoniec rozhodne pre strojové omietky. Cenový rozdiel nie je príliš výrazný, firiem, ktoré sa zaoberajú realizáciou strojových omietok je však ďaleko viac. Rozdiel (a to pomerne výrazný) však treba hľadať v dĺžke realizácie. Staviteľovi totižto nie je jedno, ako dlho sa mu bude po dome potulovať partia omietkárov.

odpadavajuca omietkaPri voľbe strojových omietok sa nebudete stačiť diviť, ako rýchlo sa Vám steny menia pred očami, celý dom môžete mať hotový za menej ako týždeň. Napríklad 500 m2 sa dá zrealizovať za 4 dni aj s čistením. Doba potrebná na strojové omietanie je približne o polovicu kratšia v porovnaní s ručným omietaním. A asi nikomu nie je fuk, či bude jedna zo stoviek nevyhnutných stavebných prác trvať týždeň alebo dva.

Medzi ďalšie často skloňované výhody strojových omietok patrí kvalita prevedenia. Materiály, ktoré sa pri tomto spôsobe práce používajú, sú presne namiešané vo výrobe (majú na vlas rovnaké zloženie), nehrozí preto žiadne riziko výkyvu kvality pri príprave omietky na stavbe.

Strojových omietok je viacero druhov – napríklad sadrová gletovaná, sadrová reibputz omietka, vápennocementová omietka, ílová…Nečudo, že sa človek začne v rôznych materiáloch a technikách akosi strácať.

Ešte väčší zmätok v hlave nešťastného investora spôsobí zopár telefonátov realizačným firmám. Pri nevinnej otázke, akú omietku zvoliť (najčastejšie sa rozhoduje medzi sadrovou a vápenno – cementovou) si každý bude chváliť to „svoje perie“. A človek je z toho ešte väčší jeleň ako na začiatku…

Ako to teda je, sú lepšie sadrové alebo vápennocementové?

Aké sú ich výhody a nevýhody a približne ako sa pohybujú ceny za jednotlivé typy? V nasledovných riadkoch sa pokúsime na tieto otázky odpovedať.

Za luxusne hladký povrch si treba priplatiť

Sadrové omietky vychádzajú cenovo o niečo drahšie v prepočte na m2 ako klasickejšie vápennocementové. Bežná cena za sadrovú omietku na m2 je cca 8 EUR.

Sádrou sa dosiahnu absolútne hladké povrchy. Na dokonale hladký povrch niekto nedá dopustiť, iných prílišná dokonalosť až tak veľmi neberie. Proti vkusu žiaden dišputát a tak si musí každý otázku vzhľadu vyriešiť sám.

Nevýhodou sadrových omietok je väčšia chúlostivosť. Tento materiál je mäkký – skúste do sadrovej steny rypnúť nechtom – hneď to bude vidieť. Iste, bežne sa len tak do steny nerýpe a nemá dôvod sa preto rýchle poškodzovať, no nehody sa stávajú… Dokonca oveľa častejšie, pokiaľ máte malé deti. Hlavne v izbách ktoré obývajú aktívne deťúrence sa početným poškodeniam sádrovej omietky len ťažko vyhnete.

Nedá sa nespomenúť ďalšia vlastnosť sádry: pohlcovanie vlhkosti z okolitého prostredia. Nie sú preto vhodné pre ľudí, ktorí neznášajú pocit suchého vzduchu (pre nich sú vhodnejšie vápenno cementové). Taktiež nie sú vhodné do miestností s vysokou vlhkosťou vzduchu.

Na druhej strane treba povedať, že sa jedná o ekologický materiál. Vďaka dokonalej hladkosti steny sa na stenách nezadržiava prach, a preto sú vhodné aj pre alergikov. Výhodou je tiež jednoduchá kombinácia sadrovej omietky s doskami sadrokartónových systémov, nakoľko na oboch je hladký povrch, takže neskôr pri maľovaní netreba riešiť rozdielnu štruktúru omietok a sadrokartónu.

Vápennocementová omietka

Tento tradičný, rokmi overený materiál výborne akumuluje teplo a vylepšuje akustickú pohodu. Oveľa lepšie odoláva poškodeniu a vlhkosti ako sádrová omietka. Šetrný investor istotne ocení aj nižšiu cenu (v porovnaní so sádrou). V priemere sa ceny za m2 vápennocementovej omietky pohybujú okolo 7 EUR. Zaujímavé však je, že napriek mnohým lepším vlastnostiam sa stavitelia rozhodujú pre sadrovú alternatívu. Raz darmo, hladké povrchy sú skrátka „in“.

Aj pri vápennocementovej omietke je možné vyberať z viacerých typov zrna. Investor si môže zvoliť aj veľmi jemnú variantu (najjemnejšia je 0,073mm), ktorá pôsobí elegantne.

Na čo si dať pozor

Skôr než si s realizačnou firmou „tľapnete“, nezabudnite sa informovať, čo všetko je v ponúkanej cene zahrnuté. Bežne by mala výsledná cena za m2 (okrem materiálu a práce) obsahovať aj lišty, apolišty, zakrytie okien ochrannou fóliou, čistenie stavby, sieťkovanie prechodov (tehla-betón), betónkontakt, doprava. Odvoz odpadu si musí investor zabezpečiť sám.

Nezabudnite sa informovať na použité materiály a na hrúbku v akej bude omietka nanášaná. Bežne sa omietky nanášajú o hrúbke 1,5 cm, pričom pri takejto hrúbke je spotreba materiálu cca 20 kg na m2. Niekedy sú však steny krivé a nerovné, potom ich treba omietkou vyrovnať, čo má neraz za následok navýšenie ceny za spotrebovaný materiál. Preto si vždy vyžiadajte množstvo, ktoré sa štandardne spotrebuje na m2 a cenu za nadspotrebu. Vyhnete sa tak prípadným nepríjemným prekvapeniam pri vystavení faktúry. Zaujímajte sa aj o záruku – popraskanie omietok patrí k najčastejšie sa opakovaným reklamáciám novostavieb. Je fajn, ak sa realizačná firma nebude vykrúcať zo svojich povinností a prípadné prasklinky v budúcnosti bez frflania opraví.

V neposlednom rade nezabúdajte na referencie – lepšie je raz vidieť ako stokrát počúvať o spoľahlivosti danej firmy. Pokiaľ sa dodávateľ neokúňa ukázať svoju prácu, ktorú realizoval vo vašom okolí ani po rokoch, s najväčšou pravdepodobnosťou ste natrafili na dobrú firmu, ktorá si za kvalitou stojí.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia