Svadobný fotograf môže zhltnúť veľkú časť svadobného rozpočtu

Svadobný fotograf môže zhltnúť veľkú časť svadobného rozpočtu

„Vezmeš si ma?“ touto jednoduchou otázkou a krátkou kladnou odpoveďou spravidla odštartuje dlhý kolotoč príprav svadobného dňa. Pre väčšinu mladých zaľúbencov však svadba nepredstavuje len veľký záväzok, ale aj významný finančný výdavok. Práve peniaze – respektíve ich nedostatok sú často aj jediným dôvodom, prečo niektoré páry svadbu odkladajú aj niekoľko rokov. Chcú ju mať dokonalú, nezabudnuteľnú a to predsa niečo stojí. Keď už je vyhliadnuté výnimočné miesto, kde má padnúť z oboch strán záväzné „áno“, budúca nevesta investuje množstvo energie, času a peňazí do výberu svadobných šiat, doplnkov, špeciálneho menu ktoré ulahodí aj náročným jazýčkom, výzdoby ktorá poteší oči aj nozdry, je samozrejmé, že chcú mať na túto udalosť trvácnu spomienku v podobe videa a svadobných fotografií.

Zisťovali ste, akú časť rozpočtu pohltia služby svadobného fotografa?

Rovnako ako pri všetkých ostatných položkách, bez ktorých sa žiadna svadba nezaobíde, aj suma, ktorú si účtuje svadobný fotograf môže mať poriadne široké rozpätie.

Na Slovensku tak môžete naďabiť na fotografa za 200 € ale aj za 2000 €. V priemere sa však svadobné fotenie vtesná do rozpočtu 350 -750 €. Spravidla platí, že vo väčších mestách sa ceny pohybujú od 500 € vyššie, v menších mestách a chudobnejších štvrtiach Slovenska ľudia veľmi neochotne pustia z ruky aj tri stovky. Dopytom a tým, čo sú ochotní zákazníci zaplatiť, sa prispôsobujú aj cenníky svadobných fotografov.

svadoba kytica s obruckami

Aká cena je „normálna“?

Baviť sa o tom, aká cena za svadobného fotografa je primeraná, nemá veľmi zmysel, nakoľko primerané je iba to, čo je každý ochotný zaplatiť. Skutočnosť, že len za fotenie „vysolíte“ priemerný mesačný plat na Slovensku ešte neznamená, že fotografie budú stáť za to. Na druhej strane ani výrazne lacnejší fotograf (ako priemer) nemusí nevyhnutne znamenať, že svoju prácu odflákne.

Ako teda na výber svadobného fotografa?

Riaďte sa svojou intuíciou. Najlepšie je rozhodnúť sa pre toho, ktorého fotky Vás oslovia. Skrátka prezeraním prác zisťujte, či Vám vyhovuje umelcova tvorba a videnie sveta, všímajte si, ako narába so svetlom, či vie na fotografii zachytiť emócie…

Tiež je dôležité, aby si snúbenci sadli s fotografom aj po osobnostnej stránke. Pokiaľ je komunikácia kŕčovitá a nedokážete sa pri ňom uvoľniť (na druhej strane fotograf nedokáže prelomiť ľady) tak potom môžete očakávať aj taký výstup: neprirodzené postoje a nútené úsmevy. Takúto pamiatku istotne nechcete mať. Preto si v prvom rade pozrite tvorbu. Páči sa Vám, alebo Vám naopak nesedí? 100 ľudí, 100 chutí: niekto môže byť nadšený z fotografie, na ktorej nevesta v červených lodičkách kope ženícha do zadku, iný si po zhliadnutí takejto fotky o autorovi diela ani o mladom páre, čo sa nechal na niečo podobné nahovoriť, „pomyslí svoje“. Pravidlo, aby ste si s fotografom sadli a aby ste boli, čo sa týka vkusu, na jednej vlnovej dĺžke neplatí samozrejme iba pre svadobné fotografie, veľa Vám môžu o talente fotografa povedať aj fotky z iného súdka, napríklad, akým štýlom fotí deti či tehotné. Opakujú sa jeho/jej motívy, alebo čo je ešte horšie, používa rovnaké námety ako všetci ostatní??? Typický príklad – tehotná žena ležiaca s odhaleným bruchom a na ňom malé topánočky…alebo srdiečko, alebo srdiečko vytvorené z rúk oboch partnerov….Pokiaľ si myslíte, že takáto „tvorba“ je úplne v poriadku a radi by ste ju mali vo svojom fotoalbume, tak výborne, môžete pristúpiť k dohadovaniu ceny. Pokiaľ však od svadobného fotografa očakávate niečo viac ako iba motívy, ktoré sa stále opakujú, pravdepodobne sa s hľadaním ešte trochu potrápite…Počítajte tiež s tým, že skutočný umelec pozná hodnotu svojej práce a nebude ju robiť za dumpingové ceny.

Pri výbere fotografa je teda vhodné najskôr vyfiltrovať tých, ktorých tvorba Vám úplne sadla a až potom sa informovať na cenu. Iste, väčšina mladých plánujúcich svadbu má obmedzený rozpočet, preto aj cena nepochybne zaváži.

Zľava? Za opýtanie nič nedáte…

Poďme sa preto pozrieť na to, či by sa nedala zjednať, aj keď si vyhliadnete špičkového fotografa. Skutoční profesionáli o zákazky väčšinou núdzu nemajú – ich služby stoja aj viac ako 1000 € za fotenie, nezriedka majú veľa zákaziek v zahraničí.

Na prvý pohľad to vyzerá, že žiadna zľava sa u vychyteného svadobného fotografa vybaviť nedá. Vždy sa však môžete o to aspoň pokúsiť. Naskytujú sa minimálne 3 možnosti, pri ktorých je nižšia cena celkom oprávnená:

  1. Fotenie v iný deň ako sobotu. Keďže väčšina svadieb pripadá na sobotu, všetky pekné miesta, kostolíky, kaštiele, zámočky sú beznádejne rezervované niekoľko mesiacov dopredu. To isté platí aj o fotografoch, ktorí za niečo stoja. Pokiaľ však termín svadby netradične stanovíte na pracovný deň, môžete tým poriadne ušetriť. Fotograf získa ďalšiu svadobnú zákazku v mesiaci navyše – je dosť možné, že vďaka netradičnému dátumu bude ochotný spustiť pár percent z ceny dolu.
  2. Dohodnite sa na menšom množstve fotografií. Každý dodávateľ má väčšinou stanovený istý počet fotografií, ktoré poskytne klientovi ako výstup z fotenia. Spravidla sa jedná o stovky kusov, znížte ich počet a určite sa dohodnete na nižšej cene, nakoľko fotograf bude mať menej práce s postprodukčným spracovaním
  3. Skráťte čas fotenia. Fotograf Vám nemusí byť za pätami od príprav až po skoré ranné hodiny, kedy už ani nevesta nepôsobí tak sviežo a neodolateľne ako na začiatku. Pokiaľ sa dohodnete na „prepustení zo služieb“ pred polnocou, istotne tiež bude ochota poskytnúť zľavu z pôvodne navrhovanej sumy.

Aby nedošlo k nedorozumeniu

Aby nevznikli nezhody medzi novomanželmi a svadobným fotografom, ponúkame zopár tipov na záver.

  • Vopred sa dohodnite, aký bude výstup z fotenia – koľko fotografií by ste si minimálne želali (niektorí dodávajú skutočne prehnané množstvá – ako napríklad 700 či dokonca 1000ks, pričom pri takom množstve záberov je nepredstaviteľné, aby sa jednalo o kvalitné fotografie).
  • Z celkového objemu si dohodnite, aký podiel bude postprodukčne spracovaný – úprava a retušovanie fotiek zaberie fotografovi veľa času. Množstvo z nich nakoniec túto pracnú časť zvykne odfláknuť.
  • Nezabudnite si stanoviť formu dodania – dnes každý chce mať svadobné fotografie v elektronickej podobe. V tom prípade je dôležité čo najväčšie rozlíšenie, aby boli neskôr použiteľné pre ďalšie rozmnožovanie a kvalitnú tlač.
  • Svadobní fotografi sa nezriedka chvália viac či menej vydarenými zábermi mladomanželov na svojich webových stránkach, čo nemusí byť každému zrovna po srsti…Pokiaľ nechcete, aby si cudzí ľudia prezerali Vaše súkromné foto zo svadby, za ktoré ste riadne zaplatili, nedávajte súhlas na to, že môžu byť použité na prezentáciu poskytovateľa. Dajte si pozor na to, aby „súhlas“ nebol šikovne ukrytý v zmluve. Nájdu sa však aj takí podnikatelia, ktorí si drzo publikujú súkromné fotografie aj bez súhlasu klienta.
  • Ak sa dá, neplaťte väčšiu časť ceny vopred. Ako to už so službami na Slovensku často býva, pokiaľ sa niečo zaplatí vopred (respektíve prevažná časť z dohodnutej sumy), tak to ide s kvalitou služieb dolu vodou. Držte vybraného fotografa v strehu tým, že väčšia časť dohodnutej ceny bude vyplatená až po dodaní dohodnutého množstva upravených fotiek.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia