Svetový deň sporenia je 31. Októbra

Svetový deň sporenia je 31. Októbra

Svetový deň sporenia pripadá na posledný októbrový deň. História tohto sviatku sa začala písať v októbru 1924 v Miláne, kedy sa na prvom medzinárodnom kongrese o sporení stretli zástupcovia bánk z 29 krajín s cieľom dostať do celosvetového povedomia myšlienku sporenia a poukázať na jeho dôležitý význam nielen pre národné ekonomiky, ale aj pre jednotlivcov.

Idea odkladania časti zárobku bokom za účelom zhodnotenia voľných finančných prostriedkov je aktuálna aj dnes. Čo sa však zmenilo, je neporovnateľne väčšie množstvo možností sporenia. Popri klasických vkladných knižkách máme rôzne typy sporiacich účtov, termínovaných vkladov s rôznymi dĺžkami viazanosti, podielové fondy a množstvo alternatív investovania. Zhodnocovať finančné prostriedky tak dnes môže každý, kto nežije od výplaty k výplate. Stačí si len vybrať.

prasiatko sporenieSvetový deň sporenia napriek tomu, že má pomerne silnú tradíciu vo svete, sa s veľkým záujmom zo strany tuzemských finančných inštitúcií nestretol. V zahraničí bežne banky poskytujú svojim klientom pri tejto príležitosti rôzne darčeky, organizujú súťaže či poskytujú lepšie podmienky na sporiacich produktoch, s cieľom podporiť hlavnú myšlienku tohto sviatku: motivovať ľudí k sporeniu. Na Slovensku sa však žiadne veľké akcie pri príležitosti Dňa sporenia nekonajú. Výnimky zrátate na prstoch jednej ruky. Tento rok prekvapila nenápadná BKS Bank. Pri príležitosti Svetového dňa sporenia, si pre všetkých klientov, ktorí 31. októbra navštívia pobočku tejto banky, čaká malá pozornosť. Navyše celý nasledovný mesiac dostanú všetci záujemcovia možnosť otvoriť si výhodný termínovaný vklad s pevnou úrokovou sadzbou vo výške 1,80 % pri 12 mesačnej viazanosti. S uzatvorením zmluvy o termínovanom vklade sa nespájajú žiadne dodatočné poplatky. BKS bank navyše ponúka jedny z najvýhodnejších úrokových sadzieb na trhu. Lepší úrok na termínovanom vklade s 12 mesačnou viazanosťou (pri vklade viac ako 3000 €) ponúka len Sberbank (2% p.a.). Prima banka ponúka Termínovaný vklad k Osobnému účtu s rovnakým úrokom ako BKS Bank.

Ponuka BKS Bank platí od 31.októbra do 30. novembra 2014 s viazanosťou 12 mesiacov pre všetky novozaložené alebo prolongované termínované vklady. Platí pre vklady nad 3000 € až do 49 999,99 €.

Peniaze si treba rozložiť

Finančné prostriedky je vhodné rozložiť nielen z časového ale aj produktového hľadiska. Inými slovami – nevkladať všetky vajíčka do jedného košíka a úspory si rozložiť do viacerých produktov. Časť prostriedkov vložiť na sporiaci účet, kde sú v prípade potreby k kedykoľvek dispozícii, časť investovať konzervatívnym spôsobom a časť vložiť do investícií s rizikom. Záleží len na Vás akú mieru rizika dokážete akceptovať. Čím vyššie riziko, tým vyšší výnos. Pokiaľ peniaze nebudete dlhšiu dobu potrebovať, skúste investovanie do fondov alebo do akcií. Do podielových fondov môžete pravidelne investovať aj s minimálnym mesačným vkladom, už od 20 €.

Koľko si odkladať

Nie každý má veľa peňazí nazvyš a tak tisícky ľudí sporenie zanedbávajú. Povedia si, že odkladať pár desiatok eur mesačne nemá zmysel. Omyl. Pri pravidelnom sporení aj menšej sumy sa dokáže za niekoľko mesiacov vytvoriť slušná rezerva, ktorá sa dá použiť pri neočakávaných výdavkoch. Tá by mala byť minimálne vo výške troch mesačných platov.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia